Turizm haftası etkinlikleri

16 – 22 Nisan: Turizm Haftası Etkinlikleri

Memleketimizdeki kutlanma yılı 50 seneye yaklaşan Turizm haftası, bir çok yerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor! Biz de sizler için Turizm Haftası etkinlikleri listesi hazırladık! Tarihin, kültürün ve pek çeşitli sanat aktivitelerinin gırla aktığı, taşından toprağından fışkırdığı memleketimizde, Turizm Haftası’nın da yeri bir ayrı ve güzel oluyor. Çeşit çeşit etkinliğe katılmak, müze ve sanat mekanları gezmek için bahane arayanların için tatlı bir fırsat. Üstelik pek çok şehrimizde pek tatlı etkinliklerle kutlanıyor ve bu şehirleri gezip tanımak için de güzel bir şans. Biz de araştırdık ve Turizm Haftası 2018 etkinlikleri nerede nasıl yapılıyor sizler için yazdık!

Bodrum

Turizm haftası çerçevesinde, muhteşem İskele Meydanı’nda sergiler düzenleniyor. Bu sergilerde çeşit çeşit el işlerini ve birbirinden lezzetli yöresel yemekleri bulabilirsiniz. Hem gözünüz hem karnınız doyar, oh mis. Ayrıca bir de üstüne halk oyunları ekibini izlersiniz, tadından yenmez!

Ardahan

Ardahan’da kutlamalar, bölgenin en önemli turizm durağı Ardahan Kalesi’nde düzenleniyor. Turizm haftası anlam ve önemi merak edenler için konuşma düzenleniyor. Aşık atışması izleyebilirsiniz, sazlı sözlü muhteşem bir performansları var. Dilerseniz de, yine el işlerinin sergilendiği masalar açılıyor, oraları gezebilirsiniz.

Erzurum

Erzurum’un önemli bir noktası olan Çifte Minareli Medrese’de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Medrese’yi görmek için de güzel bir fırsat oluyor. Halk oyunları ekipleri Erzurum’da pek bir güzel oluyorlar, onları ayrı bir öneriyoruz. Çeşitli yemek yarışmalarının düzenlenmesinin yanında, bir de kilolarca cağ kebabı ve kadayıf dolması dağıtılıyor.

Erzincan

Ordu Caddesi’nde, Saat Kulesi’nden başlayıp, Erzincan Belediyesi Kültür Evi’ne kadar mükemmel bir kutlama yapılıyor. Mehteran takımının müzikleri eşliğinde yürüyüş düzenleniyor. Yürüyüşün sonunda yöresel yiyecekleri hüpletebileceğiniz sergiler dolaşıp, gözünüzü ve gönlünüzü doyurabilirsiniz.

Denizli

Turizm haftası Denizli denilince akla hemen Pamukkale geliyor. Hafta dolayısıyla, ören yerlerine girişler 16:00 – 18:00 arasında ücretsiz yapılıyor. Bu yerleri gezip görmek için mükemmel bir fırsat. Bu tarz etkinlikler kalabalık oluyor genelde. Kalabalık sevmeyebilirsiniz, ancak bu da ayrı bir deneyim sunuyor.

Van

Van’da turizm haftası kutlama programı Cumhuriyet Caddesi’ndeki festival alanında gerçekleştiriliyor. Burada halk oyunları eşliğinde çeşitli yemekler yiyebileceğiniz gibi, Van temalı fotoğraf sergisini de dolaşıp, Van’ın dününe ve bugününe güzel bir bakış atabilirsiniz.

Etkinlikler sonunda gönüllüler toplanıp hep beraber, Van Gölü’nde çöp toplamaya gidilmesi gibi harikulade bir aktivite de var.

Bilecik

Bilecik’in turizm haftası gösterileri epey kapsamlı. Lise öğrencilerinin oratoryosu ve resimlerinin sergilendiği pek tatlı etkinlikler düzenleniyor. Yanı sıra, çeşitli el işlerinin, yöresel sanatların sergilendiği etkinlikler de mevcut.

Giresun

Karadeniz’in mis gibi yemekleri olur da yemek yarışması olmaz mı? Olur tabii! Hem de Giresun’da alası var. Yöresel yemeklerin yapıldığı bu yarışmalarda, hem aşçılık bilginizi hem de midenizi pek güzel genişletebilirsiniz. Bu yemekler arasında balıklı çiğ pancar dolması var ki, Japonlar’ın suşisine taş çıkarır valla.

Ankara

Turizm haftası için Ankara’da pek tatlı etkinlikler var. Mesela insanlar bir araya gelip müze geziyorlar. Dilerseniz resmi olmayan buluşmalar bulup, hem müze gezip hem de insanlarla tanışabilirsiniz. Dilerseniz de resmi buluşmalarla, rehberler eşliğinde bu müzeleri gezebilirsiniz.

İstanbul

Bu yıl da İstanbul’da epey güzel gösteriler var. Kutlamalara hem doğasıyla hem de tarihiyle müthiş bir yer olan Beykoz’da başlanıyor. Buradan yola çıkarak Anadolu Hisarı da dahil pek çok yeri gezebilirsiniz. Çocuklar için kukla gösterimi, palyaço şovları ve yarışmalar da düzenleniyor.

İlginizi Çekebilir :  Seyahat Hatırası : Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir