2018 Ekim Ayı Sanat Rehberi

Sanatsever gezginlerimizi şöyle baş köşeye alalım: Sizin için ekim ayında ne yapılır ne yapılmaz anlattığımız bir sanat gezi rehberi hazırladık, buyursunlar!

Sanatı icra etmek kadar, okumak, izlemek ve takip etmek de bir sanattır derler. Sonuçta sanat eserini alımlayan kişi de, aynı sanatçının yaptığı gibi, kendine bir dünya kuruyor ve onun içinde dolaşıyor. Sanatçı ise aracılık yapıyor: Alımlayıcının bu dünyayı inşa etmesine yardımcı oluyor. O yüzden, sanat eserlerinde yerelden beslenmek kadar, nerede ne var diye araştırmak da oldukça önemli. Size oldukça değişik dünyaların kapısını açabiliyorlar. Pardon, size oldukça değişik dünyalar inşa ettirebiliyorlar. O yüzden buyrun: Sanat gezileri için ekim ayı!

Oktoberfest, Almanya

Ekim ekim dedik, Oktoberfest’le başlamadan olmaz! Her ne kadar Oktoberfest bira festivali olarak bilinse de aslında pek çok etkinliği barındırıyor bünyesinde: Danstan tutun da müziğe kadar her şey var. Tabii büyük boy biralar da var! Dünyanın en meşhur festivallerinden biri olan 2018 Oktoberfest, 22 Eylül – 7 Ekim tarihlerinde Münih’te düzenleniyor. Bol bol Almanlık! Dinleyin, için ve dans edin!

 

4. İstanbul Tasarım Bienali

Bienal deyince akan sular duruyor zaten. Çok ilginç işler görme imkanınız oluyor. Üstelik İstanbulda. İstanbul etkinlik takvimi 2018 içinde oldukça önemli bir yeri olan İstanbul Tasarım Bienali’nin oldukça önemli konukları var. Aslında işin güzel tarafı, geniş yelpazeden pek çok sanatçıyı bir araya getirmesi, bu sayede pek çok farklı düşünceyi bir arada bulabiliyorsunuz. Bienalin bu yılki adı Okullar Okulu. Ekim ayı boyunca Akbank Sanat, Arter, Pera Müzesi, Salt Galata, Studio-X ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edebilirsiniz.

Filmekimi, İstanbul

İKSV kesinlikle boş durmuyor ve iyi ki boş durmuyor! Filmekimi, İstanbul’un önemli film festivallerinden bir tanesi. Yerli ve yabancı, önemli yönetmenlerin ve önemli filmlerin buluştuğu, ayağımıza kadar geldiği bir festival. Tek sıkıntısı bilet bulmak olabiliyor. Ne kadar erken davranırsanız o kadar iyi. Bazı filmlerin biletleri tükenmiyor, adeta emiliyor. Filmekimi 2018, 5 – 14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’daki pek çok salonda devam edecek.

Paul Chan Sergisi, Yunanistan

New Yorklu çağdaş sanatçı Paul Chan, son yıllarda adından epey söz ettirdi. Oldukça ilginç, hareketi imgeleyen heykel işleri var ve bu sergisinde onu sergiliyor. Serginin adı NEON. 14 Ekim’e kadar Atina’daki “Museum of Cycladic Art” içerisinde görülebilir. Bu sergi sadece Paul Chan’in işlerini görmek için değil, aynı zamanda çok kültürlülüğü görmek için de güzel bir fırsat. Zira serginin küratörü İngiliz Sam Thorne ve Atina’da sergileniyor. Üstelik bu sergi, Yunanistan’ı gezmek için de güzel bir bahane gibi duruyor. Neyse, sonbahar Yunanistan’ını da sonra överiz.

Melbourne Uluslararası Sanat Festivali, Avusturalya

Bu festival küçük çaplı diye geçiyor ama hiç de küçük değil! Sanata dair aklınıza gelebilecek her şey bu festivalde. Dans, sinema, tiyatro, sergiler ve daha da fazlası. Üstelik 3 – 17 Ekim arasına yayılmış dolu dolu 2 hafta vaat ediyor size. Eğer Avusturalya’yı dolaşmak istiyorsanız güzel bir fırsat. Şimdi oraların havası ısınmaya başlamıştır. Belki festivale katıldıktan sonra hep beraber Tasmanya’ya geçeriz!

Mammothfest, İngiltere

Brighton’da düzenlenen bu festival, uluslararası müzik festivalleri arasında küçük çaplı kalıyor, ama yine de önemli bir festival. Aslında metal ve hard rock festivali. Müzik türleri size hitap etmiyor olabilir, ama belki bunu biraz lisedeki matematik hocanıza benzetebiliriz. Belki de yanlış kişilerden dinlediğiniz için sevmemişsinizdir. Buradaki ortam gerçekten çok değişik olabiliyor. Eğer 5 – 7 Ekim arasında yolunuz düşerse, mutlaka ziyaret edin deriz.

Bol sanatlı bir Ekim ayı dileriz! Kasımda görüşmek üzere!

İlginizi Çekebilir :  Olsa Da Gitsek: Dünya’nın En Pahalı 10 Oteli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir