2018 Nisan Ayı Sanat Etkinlikleri

Hem gezmeyi, hem de sanatı sevenler böyle buyursunlar! Birbirinden sanatsal nisan ayı etkinlikleri için liste hazırladık! Son yıllarda Türkiye sanatsal faaliyetler açısından oldukça ilerleme kaydetti. Önemli konserler, tiyatrolar, sirkler derken birbirinden ünlü grupları ağırladık. Ama insana yetmiyor tabii bu, istiyor ki daha çok olsun. Eh, madem ki gezmeyi seviyoruz, bu huyumuzu sanatsal alana da taşıyalım dedik. Sizler için sanatsal nisan ayı etkinlik takvimi yazdık!

  • Cape Town Elektronik Müzik Festivali  (3 – 7 Nisan), Güney Afrika

Güney Afrika’nın en güzel bölgelerinden, Afrika’nın bittiği yerde bulunan Cape Town’da epey çılgın ve meşhur bir elektronik müzik festivali düzenleniyor. 5 gün süren bu müzik ziyafetinde pek çok müzik grubu ve DJ sahne alıyor. Gerd Janson, Job Jobse, The Hacker ve DJ Stingray gibi isimleri izleme ve dinleme şansı elde edeceksiniz.

  • 21. Sydney Bienali, Avusturalya

Bienal deyince akan sular duruyor tabii. İnsanın kafasını yakan bu etkinlik Nisan ayı boyunca Sydney’de herkesin görüşüne açık olacak. Düşüncenin ve sanatın sınırlarını oldukça uç noktalara kadar taşıyabilen bienal, işin içine Sidney katılınca daha bir garip oluyor açıkçası. Dünyadan 70 sanatçının katıldığı bu etkinlik için 7 mekan ayrılmış durumda. Şehri de görmek için güzel bir fırsat.

  • Van Morrison Konseri (19 – 21 Nisan), Londra

Üç gün boyunca konser verecek olan Van Morrison’ı dinlemek için iyi bir fırsat. Nisan ayındaki konserler arasında en çok dikkat çekeni. Biletleri biraz pahalı ve acele etmekte fayda var. Zira söz konusu Van Morrison olunca biletler çabuk tükeniyor.

  • Organik Müzik Festivali (27 – 29 Nisan), Tayvan

2013’ten beri organik, hemen genç olmak istiyeceğimiz oturaklı bir etkinlik. Acayip bir 3 gün yaşatabilir. Bine yakın insanın siyah kumların üzerinde, iki gün boyunca dans ettiklerini düşünün!

İlginizi Çekebilir :  Günümüzde Hala Yaşamını Sürdüren İlkel Kabileler

  • Artexpo (19 – 22 Nisan), New York

New York’taki bu sanat fuarı, yurtdışı sanat etkinlikleri arasında en önemlilerin biri. Pek çok sanatçının, yayıncının ve galeri sahibinin bir araya geldiği bu etkinlikte, çağdaş sanattaki eğilimleri takip edebilir, onlara yön verenlerle doğrudan iletişime girebilirsiniz.

  • CircusFest (3 Nisan – 6 Mayıs), Londra

Çağdaş sirk sanatlarının ne kadar ileride olduğunu deneyimlemek için çok güzel bir fırsat. CircusFest iki yılda bir yapılıyor ve yurtdışı etkinlikleri arasında en ilginç olanı. Nisan ayı boyunca Londra’da olacak olan bu festival, aynı zamanda modern sirk kavramının inşasının da 250. yılını kutluyor olacak.

  • The Significant Other Festival (17 – 21 Nisan), Londra

Bu tiyatro festivali oldukça ilginç. Zira dünyadan 10 yazar, 40 oyuncu ve 10 yönetmen, 10 gün içerisinde tek tek 10 hikaye oluşturmak ve daha sonra bunları bir araya getirmek için toplanıyor. Festival kapsamında tek bir oyun olarak sergilenecek bu çalışma epey ilginç yerlere gidebilmekte.

  • 37. İstanbul Film Festivali (6 – 17 Nisan), İstanbul

İKSV’nin düzenlediği bu festival İstanbul kültür sanat etkinlikleri arasında en önemlisi. Bu sene 43 ülkeden toplam 210 film gösterilecek. İstanbul’un eski sinemalarında da yer alan bu etkinlik sayesinde, oyuncu ve yönetmenlerle söyleşi imkanını da bulabilirsiniz.

  • Salone Satellite Tasarım Fuarı (17 – 22 Nisan), Milano

Genç tasarımcılara yönelik olan bu fuar, tasarımın başkentlerinden biri Milano’da olması sebebiyle oldukça önemli. Önümüzdeki 20 yılda tasarıma yön verecek zihinler burada kendini gösterecektir. Tasarımla ilgilenin veya ilgilenmeyin, oldukça kafa açıcı bir deneyim olacaktır.

Dünya üzerindeki bir takım sanat aktivitelerini sizinle paylaştık. Gittiğinizde bol bol eğlendiğinizden emin olunuz!

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir