Avrupa ucuz tatil önerileri

2018 Yazında Avrupa’da Gezebileceğiniz En Ucuz Yerler

Avrupa’nın oldukça pahalı bir yer olduğu bilmeyenimiz yoktur. Özellikle Paris, Londra ve Roma gibi yerleri düşündüğünüzde mutlaka gözümüzün önünde yüksek harcamalar canlanıyordur. Kültürün, tarihin ve manzaranın dayanılmaz bir karışımı olan bu kıta günümüzde en iyi zamanlarını yaşıyor. Ancak, doğru zamanda giderseniz ve tüm büyük yerlerden (pahalı şehirlerden) kaçınırsanız, aslında bu korkunç para harcama alışkanlığından kurtulabileceğinizi ve biraz daha fazla yerin tadını çıkarabileceğinizi göreceksiniz. Yani, bir not defteri alın, kredi kartınızı çıkarın, bavulunuzu toplayın ve bu yaz Avrupa’da seyahat edebileceğiniz en ucuz yerleri bu yazımızla inceleyin.

Not : Euro kuru olarak 07.05.2018 tarihi baz alınmıştır.  Gün itibariyle;  1 Euro : 5.07 Türk Lirası’dır.

Çek Cumhuriyeti

İster inanın ister inanmayın Prag eskiden olduğu kadar ucuz bir yer değil, ama yine de Çek Cumhuriyeti’nde paranızın karşılığını yeterince yaşayabileceksiniz. Pilsner’ın evi olan Prag’ta, hala 8 gibi bir fiyata bira alabilirsin. Tek yapman gereken gittiğin yerlerde pazarlık etmek ve ucuz seçenekleri araştırmak. Prag dikkatinizi çekmiyorsa, geleneksel yolları, ışıklı tavernaları ve bazı çarpıcı mimarileri görmek için Olomouc’a gidin.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 200 tl
Bira: 8 tl
Hostel / ekonomik otel: 75 tl / 150 tl

Endülüs, İspanya

Güney İspanya’nın bu muhteşem kısmı gerçekten her şeye sahip. Seville, Jerez, Córdoba, Granada ve Málaga gibi isimleriyle, başka bir Avrupa ülkesini keşfetmekten rahatsız olmanız gerekmiyor çünkü aradığınız her şey burada var. Harika tapas geleneği, dünyanın bu bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Bu, yer fıstığı olan İber lezzetlerini tadabileceğiniz anlamına gelir ve eğer gerçekten bütçenize uygun yer arayanların vazgeçilmez yerlerinden biridir. Buraya geldikten sonra maceranıza devam etmek istiyorsanız, Fas’a giden feribotlara atlayabilirsiniz. Evet gerçekten. Fas buraya çok yakınlarda bulunuyor. Endülüs’te büyülü tarihler, seçkin müzeler ve gerçek ispanyol tarzını yaşayan en güzel insanlar sizi burada karşılamayı bekliyor.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 200 tl
Booze (küçük bira): 8,5 tl –12,50 tl
Hostel / ekonomik otel: 80 tl / 170 tl

Budapeşte, Macaristan

Budapeşte gerçekten harika ve zaten kan ağlayan Euro’nun yanan cebinizde bir delik yakmayacak birkaç kıta göbeğinden biri. Dünyanın bu bölgesindeki bir sıpa merkezinde geçireceğiniz bir gün, size  sadece 70 tl gibi bir fiyata mal olacaktır. Budapeşte’ye geldiğinizde ister otelinizin havuzunda günün keyfini çıkarın, isterseniz tarihi sokakları gezin. Seçim senin. Bildiğimiz tek şey burası uygun maliyetlerle gezebileceğiniz Avrupa’nın en ucuz yerleri arasında.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 150 tl
Bira: 10 tl
Gulaş Çorba: 15 tl
Hostel: 75- 100 tl arası

Porto, Portekiz

İki kelime: izleyen insanlar. Evet, Porto gerçekten arsız kahve meraklılarıyla dolu insanları izlemek için dünyanın en iyi yeri. Bu listedeki diğer düşük maliyetli destinasyonlardan biraz daha pahalı olsa da, no-frills tarzı yerel restoranlarda, sahil kafelerinde ve uygun fiyatlı barlarda gününüzü geçirmek isterseniz maliyetleriniz oldukça düşecektir. Porto’ya geldiğinizde kendinize birkaç ekstra kalori koymanın yanı sıra, mükemmel sanat müzelerinin yükünü keşfedin, Serralves Park’ta kaybolun ve çok sayıda şarap çeşitlerinden tadın.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 250 tl
Bir şişe vinho verde: 17 tl
Hostel / ekonomik otel: 100 tl / 225 tl

İlginizi Çekebilir :  Avrupa’nın En İyi Gece Kulüpleri

Yüksek Tatras, Slovakya

Ne yüksek? Tatras mı? – Slovakya’da aslında daha önceden bir kaç yüksek dağ sırası olduğunu duymuştum dediğinizi duyar gibiyiz. Yine de nedenini bilmiyoruz burası neden herkes tarafından bilinmiyor. Aslında Avrupa’nın en sakin ve güzel yerlerinden biridir Yüksek Tatras. Slovakya’nın gururu ve neşesi olan burası muhteşem parklarla doludur. 2,655 m yüksekliğindeki bu bölgede Gerlach ve muhteşem dağ evleri de dahil olmak üzere kalabileceğiniz bir çok alternatif olabilecek konaklama seçenekleri vardır. Ayrıca bir uzun yürüyüşçü, motorcu veya bisikletçi iseniz buraya gerçekten bir göz atmalısınız. Pişman olmayacaksınız.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 175 tl
Bira: 8.5 tl
Hostel / ekonomik otel: 75 tl / 150 tl

Peloponez, Yunanistan

Yunanistan’da sadece Atina ya da Mikonos gibi tatil seçenekleri yok. Mesela; Peloponnese gerçekten anı yaşıyor. Güzel beyaz kumlu plajlar (ana adalardan çok daha sessiz), Epidaurus ve Olympia gibi antik yerler, orta çağ köyleri ve Bizans şehirleri seyahat mag’larında gördüğünüz şeylerin ötesine geçmek isteyenler için bekliyor.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 150 tl
Uzo: 15 tl
Souvláki (şiş kebap): 15 tl
Hostel / ekonomik otel: 100 tl – 130 tl arası

Gdansk, Polonya

Baltık Rivierası’ndaki bu cesur liman kasabasında çok sayıda tarih kokan seçenekler var. Şehrin en eski yapılarından biri olan tersane vincinin tarihi 15. yüzyıla kadar uzanıyor ve aynı zamanda bu şehir, dayanışma karşıtı komünist hareketlerinin ilk doğduğu yerdir. Şehirdeki genel huzur bir yana dursun, mimarisi çok antik ve modern yapıların karışımından oluşuyor. Bu vızıldayan şehri keşfettikten sonra, ucuz tatil seçenekleri bulabileceğiniz ve içeceklerle ilgili plaj partileri düzenlenen sahil beldesi Sopot’a gidebilirsiniz. Burada çok eğlenceli zamanlar geçirecek ve fotoğraf makineniz için harika kareler yakalayacaksınız.

Maliyetler:

Günlük bütçe: 160 tl
Votka shot: 5 tl
Hostel / ekonomik otel: 60 tl / 150 rl

Arnavutluk kıyısı

Arnavutluk, Avrupa’da keşfedilecek en ucuz ülkelerden biridir ve neyse ki, kıtanın diğer kısımlarını keşfe çıkan milyonlarca turistin gözünden kaçmıştır. Mükemmel plaj tatilini arıyorsan, Avrupa’daki en ucuz tatil seçenekleri burada. Arnavutluk’un güney İyon kıyılarında görkemli mamut dağları, masmavi denizler ve beyaz kumlar sizi bekliyor olacaktır.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 125 tl
Bir şişe kırmızı şarap: 50 tl
Hostel / ekonomik otel: 50 tl / 120 tl

Londra, Ingiltere

Londra bütçe şehri mi? Evet gerçekten. Euro karşısında gün geçtikçe değer kaybeden Pound ve Brexit ( Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması ) olayları dünyanın en pahalı şehirlerinden birini daha ucuz seçenekler bulabileceğiniz yer haline getirdi. Ülkemize göre yine de pahalı seçenekler arasında görülse de , ‘Büyük Duman’ da tek bir kuruşa mal olmayacak ve yapılacak çok şey var. Burada, hiçbir masraf yapmadan İngiliz, Victoria & Albert ve Doğa Tarihi Müzeleri keşfedebilirsiniz. Şehrin ünlü parklarını gezebilirsiniz. Merkezi yerine biraz daha arka mahallelerde ucuz seçenekler bulunuyor. Değerlendirmeyi unutmayın.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 180 tl
Bir bardak bira: 25 tl
Balık ve cips 40 tl
Hostel / ekonomik otel: 140- 550 tl arasında değişen fiyatlar

Makedonya’nın gölleri

Ohri Gölü gerçekten Makedonya’nın ışıltılı tacı olan bir mücevher. Göz kamaştıran gölün ölümüne güzelliği, freskli orta çağ kiliselerinin ihtişamı, antik Roma anfitiyatitlerinin kendine hayran bırakan manzaraları ve çarpıcı kaleleri… Yani burada tarih adına ne ararsanız bulunuyor. Bu gibi seçenekler dikkatinizi çekmiyorsa, gölün tadını güzel bir havada yüzerek ya da düzenlenen tekne turlarına katılarak çıkarabilirsiniz. Bölgede her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri ve restoranlar mevcut. İyi bir araştırma yaparak size en uygun yeri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Maliyetler:

Temel günlük bütçe: 100 tl
Şişe başına şarap : 12 tl
Hostel / ekonomik otel: 50 tl / 125 tl

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir