Dolar artışından en fazla etkilenen ülkeler

2018 Yılında Dolar Kurunun En Yüksek Olduğu Ülkeler

İçimize su serpecek kadar düşmeyen dolar diğer ülkelerde ne kadar diye merak edenleri böyle alalım! İşte 2018 yılındaki anormal dolar kurunun artışından en fazla etkilenen ülkeler..

Dolar ve euro o kadar artış gösterdi ki piyasalardaki ölü toprağı bizim ceplerimize de yansıdı. Türkiye sınırları içinde kendi ekonomimiz için endişeleniyoruz ancak durumu pek parlak olmayan başka ülkeler de bulunuyor. Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimlerini merak eden gezginlerimiz için yazdık ki ayağınızı yorganınıza göre uzatın, kalkıp gitmeden önce durum neymiş, ne değilmiş bilin.

Arjantin

Arjantin’e gidecek olanlar bilmeli ki Arjantin hem bizim için hem de kendi için ağlıyor. Hatta kendi için daha çok ağlıyor çünkü dolar kurunun en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. Dolar üzerinden maaş alıyor ya da seyahat için dolar bazında birikim yapmışsanız Aarjantin’e bir an düşünmeden kalkın gidin. An itibari ile;

1 Dolar = 39,73 Arjantin Pesosu

Rusya

Tam da yılbaşı yaklaşırken Moskova’da yeni yılı karşılamak muazzam bir fikir olabilirdi. Ancak dolar Rusya’yı da vurdu. Gerçi bu sayede turist akınına uğraması da beklenebilir tabii. Çünkü dolar kullanan ülkelerin vatandaşları için Rusya artık daha ucuz.

1 Dolar = 68,17 Rus Rublesi

İlginizi Çekebilir :  Euro ve Dolar Artışının Gezginler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Meksika

Acıdan değil, dolardan ağzı yanan bir başka ülke de Meksika oluyor. Dolar kurundaki yükseliş Chili Sos’u aratmıyor. Siesta’nın da anlamı değişmiş olsa gerek diye düşünüyoruz. Yine de gitmeyi kesinlikle düşünüyorsanız şayet biz hemen söyleyelim;

1 Dolar = 19,08 Meksika Pesosu

Türkiye

Burada olan gezginlerimizin takip ettiğine eminiz. Bir de memleketini ziyaret edecek olanlar için bahsedelim istedik. Dolar ya da euro kullanan ülkelerden gelecek olan varsa hem tatilin en kralını hem de çılgın bir alışveriş yapabilir.

1 Dolar = 6,66 Türk Lirası

Brezilya

Meşhur Rio Karnavalı ile ünlü olan ülkenin dolar sayesinde de ünlenmesi mümkün. Maalesef Brezilya’nın da neşesine gölge düşürüyor dolar kuru ve Brezilya da doların en yüksek olduğu ülkeler arasında yerini alıyor.

1 Dolar = 4,15 Brezilya Reali

Güney Afrika

Aslında 30 güne kadar kapıda vize imkanı da sunan Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gitmek de gayet hoş bir tatil planı olabilir. Ancak oraya gittiğinizde de doların sarsıcı etkisinden kaçıp kendini kurtarmış bir ekonomi bulamayacacağınızı baştan söyleyelim. Neden mi?

1 Dolar = 14,72 Güney Afika Randı

Hindistan

Tam da üzerinize yüklenen sinir stresten arınmak için mistik bir yolculuk planlamanın vakti. Ülkede bulması gittikçe zorlaşan huzuru belki de Hindistan tapınaklarında, Hintli rahipler içinde bulacaksınız. Ancak durum orada da çok huzurlu mu, emin değiliz.Çünkü Hindistan da “Dolar hangi ülkelerde yükseliyor?” sorusuna vereceğimiz cevaplardan biri.

1 Dolar = 71,00 Hindistan Rupisi

Endonezya

Ekvator iklimine sahip adalarından biri olmak, Jakarta’da gezmek, masmavi okyanusa açılan kıyılarda güzelce dinlenmek size de iyi gelecekse Endonezya’ya gitmek için hiç düşünmeyin deriz. Ancak dolardan yine de kaçışınız olmayacağını söyleyelim.

1 Dolar = 14, 80 Endonezya Rupisi

Singapur

Eğer dolar sizi etkilemiyorsa ya da zaten geliriniz döviz olduğu için kur sizi sıkıntıya düşürmüyorsa Singapur keyfin doruklarını yaşayacağınız ülkelerden biri olabilir. Lüks içinde tatil yapmak isteyenlerin adreslerinden biri olan Singapur’a dolarla gittiğinizde kazançlı çıkacaksınız.

1 Dolar = 1,37 Singapur Doları

Listenin devamında ise diğer bazı ülkeler şu şekilde (1 dolar baz alınmıştır) ;

Vietnam : 23 361.50 Vietnam Dongu

Malezya : 4.154 Malezya Ringiti

Tayland : 32,78 Tayland Bahtı

Kenya : 100,70 Kenya Şilini

Kolombiya : 3.060 Kolombiya Pesosu

Mısır : 17,76 Mısır Lirası

Çin : 6,84 Çin Yuanı

Eh, artık döviz nerede ne kadar olmuş seçiminizi yapıp yola çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir