Ucuz tatil yapabileceğiniz en iyi şehirler

2018’de Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi

Ucuz tatil yapmak isteyenler için harika bir listemiz var! Gezmek her insanın hakkıyken, ekonomik durumlar yüzünden oldukça külfetli bir işe dönüşebiliyor. Değer kaybeden para birimi, tavan yapan uçak fiyatları, uçuk kaçık oteller derken tatil için harcanacak para epey artabiliyor. Biz yine de hesaplı bir şekilde gezmek isteyenlere hatırlatalım: Tatilinizi ne kadar erken planlarsanız o kadar hesaplı. Özellikle uçak biletlerini tahmin edemeyeceğiniz ucuzlukta bulabiliyorsunuz. Geriye kaldı hesaplı bir şehir bulmak. O da bizim işimiz! Buyrun tatil yapılacak ucuz şehirler listemiz!

Muğla

Muğla’yı sakın yabana atmayın. İçinde Fethiye, Ölüdeniz, Datça, Bodrum ve Kabak Koyu’nu barındıran müthiş bir yer. Yurtiçi tatiller için de oldukça ideal. Bu yerler gözünüzü korkutmasın. Eğer kamp yapmayı seviyorsanız ucuza kamp alanları bulabilirsiniz. Hatta bazı yerlerde, Kabak Koyu gibi, hiç para vermeden kalabileceğiniz yerler de mevcut. Denizinden tutun da, insanına kadar burası tatil için güzel bir seçim. Denizine girin, bu denizse daha önce girdiklerim neydi, diyeceksiniz.

Barselona, İspanya

Avrupa şehri ve Euro mu? Korkmayın o kadar da kötü değil. Barselona’nın en büyük avantajı hem büyük şehir olması hem de çok güzel plajlarının olması. Büyük şehir olduğu için, her cebe hitap edecek otel veya yurt bulmak mümkün. Hatta eğer bütçeniz çok düşükse veya biraz da macera arıyorsanız, sokaklarda kalabilirsiniz. Yazın o kadar çok genç gezgin geliyor ki buraya, sokaklarda kalan sırt çantalı insanlar görmek mümkün oluyor. Üstelik çok uygun fiyatlara eğlence mekanları ve plajlar da bulabiliyorsunuz. Daha ne olsun? Bütün bunlar birleşince Barselona ucuz tatil yerleri arasına giriveriyor.

Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti

ominik Cumhuriyeti’nde yer alan bu şehrin tek pahalı tarafı ulaşımı. Eğer ulaşımı ucuza getirebilirsiniz, bu şehir sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Ucuza konaklama yerleri bulabileceğiniz gibi, yemekleri de oldukça ucuz ve lezzetli. Üstelik Karayip Denizi ile Kuzey Atlantik ortasında bir yerde kalıyor. Mis gibi suyu da cabası. Ucuz tatil yerleri arayanlar için Punta Cana cennet gibi bir yer olabilir.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, yazın gezilecek en güzel şehirler arasında. Hem tarihi, hem doğası hem de insanıyla size çok güzel vakitler geçirtecektir. Üstelik şehir çok ucuz. 1 TL, yaklaşık olarak 4,5 Çek Korunası’na denk geliyor. Eğer şanslıysanız geceliği 50 TL’den yurtlar bulabilirsiniz ancak yurtların gecelik fiyatları 100 TL civarında. Buna karşılık yeme içme oldukça uygun. 1 haftalık bir tatil için harcayacağınız para iki bin lirayı geçmeyecektir.

Burgaz, Bulgaristan

Burgaz’da muhteşem ve dünyaca ünlü bir plaj var: Sunny Beach. Denizinden tutun da, gece eğlencesine kadar ne ararsanız her şey burada var ve her şey çok iyi. Avrupa’nın ve hatta dünyanın en ucuz yerlerinden birisi üstelik. Biralarınızı içip, balıklarını yiyip, sadece 15 – 20 TL ödeyebilirsiniz ki bunun aynısı İstanbul’da dünyanın parası. Özellikle öğrenci için tatil yerleri arasında en iyi yer. Ulaşımı zaten çok kolay: Karayoluyla İstanbul’dan sadece 3 saat uzaklıkta. Bir tek vizeyle uğraşmanız gerekecektir.

Tokyo, Japonya

İnanmayacaksınız ama Tokyo, dünyada en ucuz şehirler arasında. Konaklama için yurtları tercih edecekseniz eğer gecelik 100 liraya yakın bir para ödemeniz gerekecektir. Ancak oldukça ilginç yatak sistemli yurtlar bulmak mümkün. O yüzden bu deneyimi kaçırmayın deriz. Günlük yemek masrafınız da hemen hemen bu civarda olacaktır. Bunu pahalı bulabilirsiniz Euro ve Dolar’ın fiyatları düşünülünce oldukça uygun. Tabii ki bütçenizin en büyük kalemini ulaşım oluşturacaktır. Ancak önceden aldığınız biletle işin bu tarafını da rahatlıkla halledebilirsiniz.

Hoi An, Vietnam

Vietnam’ın Türkiye’deki imajı o kadar da iyi olmayabilir ancak bu yargıları oluşturan en büyük etmenin ABD film endüstrisi olduğunu unutmayalım. Vietnam gerek doğası gerekse kültürüyle önemli bir turistik alan ve oldukça ucuz. Hoi An, ülkenin ortasında kalan çok güzel plajları olan bir şehir. Gecelik konaklaması da çok ucuz. 30 TL civarına oda bulabileceğiniz gibi, lüks villalarda 60 TL’ye de konaklayabilirsiniz. Üstelik küçük bir şehirdir. Şehir hayatını gezerek görmek ilginç ve keyifli olacaktır.

Mombasa, Kenya

Afrika’da ucuz bir şehir arıyorsanız size Mombasa’yı gösterebiliriz. Afrika’nın doğusunda yer alan Kenya’nın kıyılarında egzotik bir tatil için güzel bir adres. Konaklamalar gecelik 100 TL civarında. Ancak iyi diyebileceğimiz otellerin fiyatları 150 – 200 TL. Buna karşılık şehrin içinde yeme içmeye ve eğlenceye ödedeğiniz para o kadar az olacak ki, hem konaklamayı hem de ulaşımı telafi edecektir. Güzel plajları ve denizi vardır. Sahillerinde develer görebilirsiniz. En ucuz tatil rotaları arasında yer alabilir.

Porec, Hırvatistan

Hırvatistan’ın Dünya Kupası coşkusu yaşadığı bu zamanlarda ülkeyi ziyaret etmek güzel bir fikir olabilir. Porec’se hem fiyatlarıyla, hem de güzelliğiyle çok uygun bir seçenek. Üstelik ulaşımı da zor değil. Ülkenin batısında, Adriyatik Denizi’nin kenarında yer alıyor. Venedik’in tam karşısı. Otel fiyatları biraz fazla gelebilir, ancak ulaşımdan kısacağınız parayı düşünürsek gayet uygun olacaktır. Ayrıca şehir içinde yeme içme fiyatları da oldukça uygun olduğu için, düşük bütçeli gezginler burayı tercih edebilir.

Nice, Fransa

Eğer Avrupa’da ucuz tatil nasıl yapılır bilirseniz, gözünüzü hiçbir şey korkutamaz! Nice’te uygun fiyata kalacak yerler bulabilirsiniz. 3 yıldızlı oteller 140 TL’den başlıyor. Bunların yanı sıra daha uygun fiyatlara yurtlar bulabilirsiniz, ki aslında bu krizde bu fiyatlar oldukça iyi. Eğer hesaplı olursanız günlük yeme içme harcamanız da 50 – 60 TL civarında olacaktır. Bir de üstüne Nice’in muhteşem plajları eklenince, tatil için mükemmel bir yer oluyor burası.

Artık ucuza tatile nereye gidilir biliyorsunuz. İyi tatiller!

İlginizi Çekebilir :  Olsa Da Gitsek: Dünya’nın En Pahalı 10 Oteli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir