Dünyanın yedi yeni harikası ve özellikleri

7’de Yeni: Dünyanın Yeni Yedi Harikası ve Özellikleri

Dünya’nın yedi harikası belirlendikten sonra New7Wonders Vakfı tarafından başlatılan anketle alternatif olabilecek bazı yapılar ve tarihi eserler için bir anket yapıldı. İsviçre’de düzenlenen bir organizasyonda insanlar mobil cihazlarından ve web üzerinden ankete katıldı. 21 finalist arasından seçilen dünyanın yeni yedi harikası 07.07.07 tarihinde UNESCO tarafından açıklandı. Biz de listeledik. Buyursunlar…

Chichen Itza – Meksika

Yucatan Yarımadası’nda bulunan bu harikulade yapı Itza Mayaları’nın kentiydi. Meksika’nın en çok ziyaretçi çeken bu sit alanı 1841 yılında John L. Stephens tarafından bulunmuştur. 24m yüksekliği bulunan bu yapının 4 tarafındaki basamak sayısı eşittir. 365 basamağı tırmandıktan sonra tepesine vardığınızda ise 300 hektarlık bir görüş alanı ile manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Machu Picchu – Peru

Urumbamba Vadisi üzerine, İnkalı bir hükümdar tarafından 1450 yıllarında inşa edilmiş olan şehir günümüze kadar oldukça korunmuş olarak gelmiştir. Kurulduğu tarihte ne için kurulmuş olduğuna dair kesin bulgular bulunmuyor. Bugünki adını da şehrin tarım alanları olan basamakların bulunduğu ve Keçuva dilinde “Machu Picchu” denen “Eski Zirve” isimli dağdan almıştır. Antik dünyanın yedi harikası arasında bulunan İnka kenti 2017 yılında yeni harikaların arasında yer aldı.

İlginizi Çekebilir :  İnka Antik Şehri- Machu Picchu

Christo Redentor – Brezilya

Rio de Janeiro’da yer alan bu devasa İsa heykeli de dünyanın yeni yedi harikası 2017 finalistleri arasına girmeyi başarmış. 30 metre boyunda ve 1.145 ton ağırlığındaki bu heykel “Kurtarıcı İsa” adıyla da bilinir. Gerçekten de kollarını iki yana açmış olan bu devasa eser yanına vardığınızda sizi her şeyden koruyup kurtarabilirmiş gibi duruyor.

Çin Seddi – Çin

Şayet uzaylılar varsa dünyaya dair bildikleri şeylerden biri de Çin Seddi. Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan bu savunma hattı 2.500 km uzunluğundadır. İ.Ö. 3 yy dolaylarından yapımına başlanmış olan bu muazzam yapının inşaasının tamamlanışı 20’den fazla krallık dönemi görmüştür. Dünyanın en büyük yapısı olan Çin Seddi’ni inşa etmek için 1.000.000’dan fazla işçinin çalıştığı düşünülüyor.

Petra Antik Kenti – Ürdün

Yüzyıllar boyunca varlığından kimsenin haberi olmayan bu şehrin M.Ö. 400 yıllarında inşa edildiği biliniyor. Dönemin en zengin kavmi olan Nebatiler’in başkentliğini yapmış şehir 1812 yılında Johann Bruckhardt tarafından keşfedildi. Kireçtaşından kayaların içine oyulmuş ve harika bir mimariye sahip. Dünyanın yeni yedi harikası Petra Antik Kenti’ni de kapsıyor.

İlginizi Çekebilir :  Petra Antik Kenti Tarihi Hakkında Bilgiler

Kolezyum – İtalya

Roma dendiği anda herkesin aklına gelen bu antik yapı da dünyanın yeni yedi harikası adayları arasında yer almış ve finale de kalmış. M.S. 72 yılında yapımına başlanan bu devasa amfitiyatronun yapımı 8 sene sürmüş. Roma hükümdarlarının eğlenceleri için düzenlenen gladyatör savaşlarının merkezi olan Kolezyum daha sonra barınma, dükkanlar, dini kışlalar ve başka birçok amaçla da kullanıldı.

Tac Mahal – Hindistan

Bembeyaz mermerlerden yapılmış olan bu yapı İslami mimariler içinde en önemli olanıdır. Hikayesiyle de ziyaretçilerinin kalbine dokunan yapı Şah Cihan tarafından ölen eşinin anısı için yaptırılmıştır. Bir aşkın ölümsüzlüğünün simgesi haline gelmiş olan Tac Mahal’in zümrütler, yakutlar, pırlantalar gömülü olan duvarları bile bir hazine değerindedir.

Her biri tek tek gezilmeye ve görülmeye değer olan dünyanın yeni yedi harikası dünyanın harika ülkelerinde sizi bekliyor. Çok bekletmeyin!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir