Açın Kapıları: Vizesiz Gidebileceğiniz 20 Ülke

Seyahat tutkunları buyursun. Daha çok ülke görmek, daha çok gezmek ve daha az uğraşmak için işte size vizesiz gidilen ülkeler! İnsan gidip görmek istiyor da, en çok vize işlemleri yoruyor değil mi? Yok şu evrak eksik, yok paran mı var göster, derken yolculuk tarihinden en az 3-4 hafta önce vizeye başvurmak gerekiyor. Çıkıp çıkmayacağı da kesin değil. İnsan istiyor ki bir sabah uyansın ve canı nereye isterse oraya gitsin. İşte size vizesiz 20 ülke!

Güney Afrika Cumhuriyeti

Deniz, kum, güneş ve doğa. Hem de vizesiz. Vizesiz gidilen Afrika ülkeleri epey fazla ama en popüleri Güney Afrika kıtasında olanlar. 30 güne kadar kalabilirsiniz. Ayrıca kış tatillerinin mükemmel adresi olarak bilinen Afrika farklı tatil destinasyonlarından.

Botsvana

Vizesiz gidebileceğiniz bir başka Afrika ülkesi. 90 güne kadar kalabilirsiniz ve burayı tercih etmeniz için birçok sebep var. Safari bunların başında geliyor!

Fas

Fas’ta da 90 güne kadar kalabiliyorsunuz. Üstelik çok ucuza ve aktarmasız Fas’a giden uçak bileti bulmanız da mümkün.

Bosna-Hersek

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında vazgeçilmez. Bize yakın gelen kültürüyle kendilerini çok seveceksiniz.

Tunus

Hemen şurası olmasa bile, hemen şurasından biraz ilerisi. Fas’ın yanında bir başka önemli turistik merkez.

Andorra

Andorra minicik bir ülke. Ne yazık ki buraya vizesiz girebilseniz bile, Fransa veya İspanya’ya girmeden, Andorra’yı ziyaret etmeniz mümkün değil. Ama yolunuz düşerse gidin görün deriz.

Guatemala

Orta Amerika’da saklı bir cennet. Doğrudan ulaşılması güç. Ancak buraya ulaşabileceğiniz diğer ülkelerin pek çoğu vize istemiyor.

Arnavutluk

Vizesiz Avrupa ülkeleri bulmak güç, ama Anavutluk onlardan bir tanesi. Bize yakın olması en büyük artısı. Diğer artısı da saatlerce sokaklarında dolaşabileceğiniz şehirleri.

İlginizi Çekebilir :  Dünyadaki En Tehlikeli 10 Şehir

Brezilya

Orta ve Güney Amerika’ya açılan kapınız olabilir. Size tavsiyemiz, Brezilya’ya gitmişken kiralayın bir motosiklet, bütün Güney Amerika’yı gezin! Bununla beraber itiraf etmemiz gereken bir şey var. Brezilya malesef dünyadaki en tehlikeli turistik ülkeler listesinde bulunuyor.

Maldivler

Yaz turizmi cenneti. Muhteşem doğası ve denizinin yanında vizesiz olması katmerli oluyor. Doğrudan uçabilirsiniz veya daha maceralı olarak Doğu Afrika’dan deniz yoluyla geçebilirsiniz.

Şili

Bir başka vizesiz Güney Amerika ülkesi. Güney Amerika’yı gezmek aslında o kadar da zor değilmiş! Vizesiz gidilen ülkeler listesi içinde Şili’nin olduğunu da söylemeden geçmediğimize göre devam edelim. Daha fazla detay arayanlar için Şili’de ziyaret edilecek en iyi 15 yeri derledik efenim.

İran

Köklü kültürüyle İran’ı ziyaret etmemeniz için hiçbir sebebiniz yok. Katı kuralları olmasına rağmen kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Üstelik bulacağınız yeraltı eğlence dünyası sizi epey şaşırtabilir! İran ayrıca Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında bulunuyor.

Japonya

Zaten Japonlar çok tatlı insanlar değil mi? Herkes güler yüzlü herkes koniçiva!

Kazakistan

Bozkılarına ölüp biteceksiniz. Canınız ata binip kefir içmek isteyecek. Cirit atmak isteyecek. Ata binemeseniz bile, kiralayın bir araba, gezin bol bol. Mazot sudan ucuz!

Moğolistan

Kazakistan’a gitmişken Moğolistan’a da uğramadan etmeyin. Çadırlarda yaşayan göçebeleriyle, dolu dolu yanaklı çocuklarıyla, tanıdık ezgileriyle size birçok kavramı sorgulatacak bir durak.

Kosta Rika

Futbolda dünyanın tozunu attırdığımız zamanlarda duymuştuk en çok Kosta Rika’yı. Orta ve Güney Amerika duraklarına eklenecek bir güzel bir ülke.

Makedonya Cumhuriyeti

Vize istemeyen Balkan ülkeleri saymakla bitmez. Bir diğer popüler duraksa Makedonya. 90 gün boyunca elinizi kolunuzu sallayarak gezebilirsiniz.

Nikaragua

Kim ne yapsın Hollanda’yı, mis gibi vizesiz Nikaragua var! Kosta Rika’nın hemen üstü, Guatemala’nın hemen altı. Yerlilerle iyi anlaşırsanız, size pek gizli sırlarını da açıklarlar!

Turks ve Caicos Adaları

Baştan söyleyelim: Türklükle alakaları yok. Ama yine de gidip görülesi egzotik bir yer. İnternetteki bir rivayete göre, burada Türk bir bakkal varmış. Olsa şaşırır mıyız?

Uruguay

Gidip eski devlet başkanı meşhur José Mujica’nın çayını içmeniz için kimse sizden vize istemiyor!

Sırt çantanızı alıp gitmeniz için önünüzdeki en önemli problem artık yok! Doya doya özgürce gezerken fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir