Adıyaman gezi rehberi ve gezilecek yerler

Adıyaman Gezi Rehberi

Doğu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Adıyaman’ı merak edenler böyle buyursunlar, çünkü sizlere enfes bir Adıyaman gezi rehberi hazırladık!

Hepimiz orayı en çok Nemrut Dağı ile tanıyoruz ancak tarihinin ve doğasının güzellikleri de saymakla bitmez. Buna bir de mis gibi yemekleri eklenince cennet gibi bir yer oluyor Adıyaman. Bazen onu biraz unutabiliyoruz ancak hak ettiği ilgiyi gösterdiğiniz takdirde sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Biz de baktık, araştırdık. Burası neresidir, nedir, ne değildir diye ve sizler için Adıyaman’da gezilecek mekanlar ve yapılacak şeyler listesi yazdık.

Adıyaman Tarihi

Memleketimizden gerçekten de tarih fışkırıyor. Adıyaman tarihi, en eskilere giden yerleşim yerlerinden bir tanesi. Hazır olun. Kent tarihinin M.Ö. 40 bin yılına kadar uzandığı düşünülmektedir. Yanlış okumadınız merak etmeyin. Belli ki insanlar burayı çok sevmişler. Zira ilerleyen bin yıllarda burada pek çok uygarlık kurulmuş: Hititler, Mitanniler, Frigler, Asurlular, Makedonya, Kommagene Krallığı, Bizanslılar, Selçuklular ve tabii ki Osmanlı. Tarihi epey kabarık yani. Ancak 1954 yılına kadar Malatya’ya bağlıyken, bu tarihte il ilan ediliyor ve hak ettiği yere kavuşuyor.

Kaç Kişi Yaşar?

Adıyaman’da yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor. İstanbul’dan birkaç kat büyük olduğunu düşünürseniz Adıyaman nüfusu oldukça makul hatta az bir sayı. Bununla birlikte nüfusun büyük bölümü şehirde toplanmıştır. Yani aslında şehir merkezine indiğinizde neredeyse bütün Adıyamanlılar ile tanışma fırsatı yaşabilirsiniz.

İklimi Nasıldır, Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Adıyaman’da iki değişik iklim tipi hakimdir. Kuzeyi dağlık, güneyiyse ovalarla kaplı olduğu için böyledir. Dağlık olan kuzey kesiminde kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Güneyde ise kışlar ılık ve yağışlı, yazlar yine sıcak ve kurak geçer. Böyle bir iklim özelliğine sahip tek ilimizdir kendileri. Hem karasal iklim, hem de Akdeniz ikliminin değişik bir hali görülür. Gitmek için en uygun anlar bahar aylarıdır. Mis gibi havada dilediğinizce gezersiniz. Yazın giderseniz bol su tüketmeyi unutmayın!

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Ankara ve İstanbul’dan doğrudan uçak seferi bulabilirsiniz. Eğer başka bir ilden gelecekseniz size Şanlıurfa ve Diyarbakır’a ulaşmanızı öneriyoruz. Zira buradan feribota binerek çok güzel bir deneyim yaşayabilir ve nihayetinde Adıyaman’a ulaşabilirsiniz.

Karayolunu tercih etmek isterseniz de sizi türlü türlü güzellikler bekliyor. Bol bol geze geze gelebilirsiniz.

Eğer demiryolunu tercih edenlerdenseniz, merak etmeyin, siz de mutlu olacaksınız. Elazığ – Adana istikametinde demiryolunu kullanabilirsiniz. Yalnız tren istasyonu biraz uzaktadır. Merkezin 63 kilometre dışında, Gölbaşı ilçesinde bulunur.

Nerede Kalınır?

Şehir, oteller açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Şehir merkezinde oldukça güzel ve uygun oteller bulabilirsiniz. Bununla birlikte, örneğin Nemrut Dağı’nın eteklerinde yer alan Karadut Köyü’nde havuzlu oteller de mevcuttur. Üstelik mimarileri, doğayla uyumlu olduğundan konaklaması da oldukça keyiflidir.  Şehir merkezinin dışında yer alan turistik alanlarda bu tarz oteller bulmak mümkündür. Dilerseniz hem tarihi, hem doğayı görürsünüz, hem de kafa dinlersiniz.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Adıyaman’ın sizi hayal kırıklığına uğratmacayak bir mutfağı var. Adıyaman’da ne yenir, diye soruyorsanız, asla hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Bir kere ömrünüzdeki en güzel çiğköfteleri burada yiyebilirsiniz. Yemeklerin temelini et, buğday, sebze ve bakliyat oluşturur. Çok güzel kebap yapılır. Eğer et yiyorsanız merkezde çok güzel et lokantaları bulabilirsiniz, mutlaka yolunuzu düşürün. Mesela Kebapçı Beko, Sofra Restoran ve Paşakonağı Restoran’ı tercih edebilirsiniz.

Adıyaman’ın çok geniş bir cacık kültürü vardır. Farklı çeşitlerde bir çok cacık yapılır: Kabak cacığı, pirpim cacığı, marul ve yarpuz cacığı. Sıcak yaz aylarında gidiyorsanız eğer, bu cacıkların tadına kesinlikle bakın.

Adıyaman Festivalleri

Kentte birbirinden güzel festivaller düzenlenmektedir. Eğer tatilinizi bu tarihlerden birine denk getirebilirsiniz, muhteşem bir deneyim sizi bekliyor olacak.

Adıyaman Arsemia Müzik Festivali: Haziranda düzenleniyor. Adıyaman Belediyesi ve Adıyaman Filarmoni Orkestrası Derneği işbirliği ile yapılıyor. Harika bir müzik – kültür festivali.

Uluslararası Nemrut – Komagene Festivali: 25 – 27 Haziran’da, Nemrut ve Kahta ilçelerinde düzenleniyor. Arkeoloji alanında önemli konferanslar veriliyor. Ayrıca bölge turizminin mevcut sorunları halka açık bir şekilde tartışlıyor. Eğlenmek isteyenler için Atatürk Barajı’nda su sporları yarışmaları, Nemrut Dağı’ndaysa balon ve yamaç paraşütü uçuşları düzenleniyor.

Zerban Şenlikleri: 20 Temmuz’da Alevilerin kutsal kabul ettiği Zerban Suyu civarında gerçekleştiriliyor. Festivalde Kürtçe ve Türkçe şarkılar söyleniyor ve barış, kardeşlik, komşuluk ve ortalık gibi kavramlar hatırlatılıyor.

Eğitim ve Kültür Festivali: Eylül ayında Besni’de gerçekleşen festival dünyanın ilk ve tek eğitim bayramı olma özelliğine de sahip.

Adıyaman Gece Hayatı

Ne yazık ki Adıyaman’da pek de renkli bir gece hayatı yok. Genelde dışarıya yemeğe gidilir veya evlerde toplanılıp çeşitli etkinlikler düzenlenir. Ancak Adıyaman eğlence mekanları nereler, diye merak ederseniz size birkaç tane canlı müzik dinleyebileceğiniz mekan sayabiliriz: Cafe Reina, Makara Bar, Capris Cafe, Cafe Mocha, Nobel Cafe. Ya da dilerseniz akşamları otellerde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Eğlence ihtiyacınızı buradan da karşılayabilirsiniz!

Adıyaman’dan Hediye Olarak Ne Alınır?

Tarihi bu kadar eski olan bir şehirde güzel güzel alışveriş de yapılır, değil mi? Alışveriş için ilk bakmanız gereken yer Oturakçı Pazarı olabilir. Burada halı, kilim, bez bebek, heykeller, heybe, nakışlı motifler ve perde gibi hediyelikler alabilirsiniz. Özellikle Pişinik ve Alikan halıları değişik motiflerle çok güzel oluyorlar.

Eğer kalbe giden bir yol arıyorsanız, sizi Şire Pazarı’na alalım. Burada birbirinden lezzetli besinler bulabilirsiniz. Besni  üzümü, pestili ve muskası, cevizli sucuk, fıstıklı muska, kesme ve pekmez en gözde ürünler arasında.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Eh, böyle güzel ve eski bir memleket olunca gez gez bitmiyor. Buyursunlar size Adıyaman gezilecek yerler!

Nemrut Dağı

Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı, muhteşem bir tarihi ve doğal güzellik örneği. Helenistik dönemden bu zamana kadar kalmış heykeller buradadır. Bu heykeller, kireçtaşı bloklarından oluşan devasa eserlerdir ve insanın organizasyon yeteneğinin ne kadar güçlü olduğunun da göstergesidir. Zira bu kadar büyük heykelleri buraya taşımak için oldukça fazla işgücü gerekiyor. Rivayete göre, burada Komagene Kralı’nın mezarı da varmış. Ancak mezar bir türlü bulunamıyor.

Cendere Köprüsü

Diğer iki adı Roma Köprüsü ve Septirus Severus Köprüsüdür. 7 metre genişliğinde heybetli ve önemli bir köprüdür kendileri. Cendere çayı üzerinde 30 metre yükseklikte ve 120 metre uzunluğundadır. Roma İmparatoru Septinus Severus’un emriyle yaptırılmıştır. Dönemi düşünülürse mühendislik açısından oldukça gelişmişi bir köprüdür. Ayrıca ilginç bir bilgi: Harç kullanılmadan yapılmış bir köprüdür kendileri.

Adıyaman Müzesi

Bu müzede tam 22 bin eser var. Dolaş dolaş bitmez. Şehir merkezinde hemen Atatürk Bulvarı üzerinde gayet merkezi bir konumda. Müze çalışmasına 1978’de başlamış, 1982’deyse şimdiki çağdaş binasına taşınmıştır. Buradaki eserler, Aşağı Fırat bölgesinde yapılan kazılar sonucunda elde edilmiştir. Bölgenin ne kadar önemli olduğu düşünülürse, eserleri de oldukça ilginçtir. Ayrıca bu müze, bölgenin en zengin müzesidir.

Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü tarihi olarak oldukça önemlidir. Bölgenin en önemli krallığı Komagene Krallığı’nın kraliçesinin anıt mezarıdır. Sütun üzerinde bulunan kartal heykelinden dolayı, yöre halkı buraya Karakuş demiş ve adı da böyle kalmıştır. Tümülüs, Nemrut Dağı Milli Parkı’nın girişinde bulunmaktadır.

Perre Antik Kenti

Bu kent, merkezde Örenli Mahallesi’nde bulunuyor. Komagene Krallığı’nın beş büyük kentinden bir tanesi. Gez gez bitmeyecek, içinde kaybolabileceğiniz bir kent. İçerisinde Roma Çeşmesi olarak anılan bir çeşme ve kaya mezarlar da vardır.

Adıyaman Kalesi

Burası aslında, kentin ortasında yığma bir tepedir. Ancak Adıyaman Kalesi tarihi oldukça eskilere gitmektedir. 7. Yüzyıl’da Bizans saldırılarına karşı koymak amacıyla Emevi komutanı Mansur İbn-i Cavana yaptırmıştır. Bu yüzden diğer adı Hısn-i Mansur’dur. Kaleyle ilgili bir de efsane anlatılır:

Vakt-i zamanında kalenin etrafında çok büyük bir köşk varmış ve burada Arap komutan ve kızı yaşarmış. Komutanın kızı, kaleyi kuşatan Türk kumandanını görmüş ve ona aşık olmuş.  Kumandana haber göndermiş ve kendisiyle evlenmek istediğini, böyle bir durumda anahtarı teslim edeceğini söylemiş. Bir gece kız, Türk kumandanına kaçtığında vücudunu kuru bir yaprağın zedelediği görülmüş. Kumandan “Baban seni kuru bir yapraktan dahi sakınarak yetiştirmiş. Ona ihanet ettiğine göre kim bilir bize neler yaparsın,” demiş ve kızı öldürmüş. Daha sonra anahtarı almış ve kaleyi ele geçirmiş.

Arsemia Ören Yeri

Burası, M.Ö. 2. Yüzyıl civarlarında Eski Kahta Kalesi’nin karşısına kurulmuştur. Adıyaman’ın tarihi ve doğal güzellikleri arasında kendini kanıtlamış bir yerdir. Burada çeşitli kitabeler bulunmaktadır. Bu kitabelerin üzerindeyse Komagene tarihi ile ilgili önemli bilgiler yer almaktadır. Bu anlamda oldukça değerli kaynaklardır. Komagene tarihinin en önemli yapısıdır. Eğer bir tarih tutkunuysanız kaçırmayın deriz!

Roma Çeşmesi

Perre Antik Kenti içerisinde bulunan Roma Çeşmesi, döneminin en önemli çeşmelerinden biridir ve Antik Roman kaynaklarında çeşmeyle ilgili yapılmış güzellemeler bulmak mümkündür. Hem çeşmenin hem de içinden akan suyun güzelliğinin dillere destan olduğu anlatılır.

Kahta Çayı Şeytan Köprüsü

Köprü adından da anlaşılacağı gibi Kahta’da bulunur. Ancak Topkapı Sarayı’nın Topkapı’da olmadığı düşünülürse, böyle bir bilgiyi vermekte fayda gördük. Roma zamanında yapılmıştır ve Memlüklüler’in zamanında tamir edilmiştir. Bu yüzden köprüye Memlük Köprüsü de denmektedir. Hatta bazı akademik belgelerde köprünün gerçek isminin Memlük Köprüsü olduğundan, Şeytan Köprüsü adının uydurma olduğundan söz edilmiştir. Ancak hangi isim uydurma değildir ki?

Değirmenbaşı

Adıyaman Değirmenbaşı, bölgenin en güzel yerlerinden biridir. Çayın etrafında oluşan vadide bulunur ve gidenlerin gözlerini gönüllerini açan güzelliktedir. Kayalıkların arasından süzülerek akan sular, yeşil alanlar, ağaçlar mükemmeldir.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı’ndan daha önce tren istasyonu vasıtasıyla söz etmiştik. İçerisinde birçok göl vardır ve İnekli ile Azaplı göllerini de içerisine alır. Kuşlar için oldukça verimli bir alandır. Bu yüzden burada yoğun miktarda kuş görebilirsiniz. Kuş gözlemcileri için vazgeçilmez ve eşi benzeri zor bulunacak bir yerdir. Ayrıca burada yürümeyi seven doğa tutkunları için yürüyüş yolları da bulunur. Adıyaman’da piknik yerleri arasında en güzellerinden biridir.

Nevali Çori

Muazzam bir yer! Burası Hilvan ilçesinde bulunan bir höyük aslında. Ayrıca burada 11 bin yıllık bir de tapınak varmış. Atatürk Baraj Gölü dolayısıyla sular altında kalmadan önce Kantana Deresi’nin iki yanında bulunurdu. Ayrıca denilene göre burası, Anadolu’da dikdörtgen yapıların ilk görüldüğü yerlerden biriymiş. Tarih sevenlere duyurulur.

Artık Adıyaman ile ilgili pek çok bilgiye sahipsiniz! Bir bakın bakalım doğru anlatmış mıyız. İyi tatiller!

İlginizi Çekebilir :  Gaziantep: Ne Yapılır, Nereye Gidilir, Ne Yenir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir