Adrasan Suluada Gezisi

Suluadaya Merhaba!

Nerden başlasam bilemiyorum. Keşfegel ailesi aracılığı ile ilk yazımı yazıyorum. Yazımda sizlere Antalya’nın saklı cenneti olan Suluada’dan ve bizde bırakmış olduğu güzel anılardan bahsedeceğim.

SULUADA NEREDE?

Suluada, Antalya‘nın Kumluca ilçesine bağlı olan Adrasan’ın (Çavuşköy) açıklarında bulunan bakir ve sakin bir adadır. Suluada ismini üzerinde bulunan buz gibi akan tatlı su kaynağından almaktadır. Çağlar boyunca denizciler için önemli bir su kaynağı olduğu söyleniyor. Bir rivayete göre bu sudan içenlerin böbrek taşları dökülüyormuş. Üzerinde yerleşim alanı bulunmamaktadır.

SULUADAYA ULAŞIM

Bu büyüleyici yere gitmek için Adrasan’dan kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz. Biz 2017 yazında tekne turuna kişi başı 60 tl verdik. Öğrenci olduğumuz için, fiyat başta çok uçuk geldi. Ama sonrasında, gördüklerimiz ve biriktirdiğimiz anılar sayesinde iyi ki 60 tl’ yi gözden çıkarmışız diyoruz. Tekneler saat 10:30 gibi Adrasan iskelesinden yola çıkıyor, saat 18:00 gibi tekrar Adrasan iskelesine dönüyor. Bu zaman diliminde göreceğiniz yerler; Suluada Kumsalı, Tatlı Su Kaynağı, Mağara Geçidi, Amerikan Koyu ve Adrasan Feneri’dir.

Adaya ayak bastığım an öyle bir büyülendim ki; ben hayatımda (şimdilik) böyle büyüleyici yer görmedim. Bembeyaz çakıl taşları, masmavi denizi ve su altı mağaraları beni benden alıp başka bir diyara götürdü. Su altı mağaralarında balıklarla birlikte yüzüyorsunuz, belki de şu ana kadar hiç görmediğiniz deniz canlılarını keşfediyorsunuz. Bu yüzden mutlaka yanınızda deniz gözlüğünüzü ve paletlerinizi götürmeyi unutmayın. Tekneler çapa atıp mola verdiğinde bu su altı mağaralarına dalıp yüzme imkanınız oluyor. İlk molamız bir saat kadar sürdü. Adanın küçük havuzlarında ve su altı mağaralarında yüzerken zaman öyle çabuk geçiyor ki, zamanın donmasını isteyeceksiniz. Su altı mağarasından çıktığımızda teknemiz çapasını toplamış ve açılmış idi. Koşarak el kol yapıp maalesef  geri dönmesini sağlamamız kayda giren en güzel anılarımdan. Tekne sizi oradan oraya götürürken eşsiz manzaraya dalıp gidiyorsunuz. Gördüklerinizi ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayınız. Sıcak mı bastı? Adanın buz gibi akan tatlı suyunun altına girip cesaretiniz varsa serinleyebilirsiniz. Dikkatli bir şekilde kayaların üzerine tırmanıp gördüğünüz o eşsiz güzelliği hafızanıza kazıyın, güneşi teninizde hissedin. Denize her daldığınızda, sanki ayrı bir dünyaya daldığınızı göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir :  Cennet-Cehennem Çökükleri Hakkında Bilgiler

 

 

 

Yüzdük, daldık ve eğlendik, haliyle kurt gibi acıktık peki ne yiyeceğiz? Tekne turuna verdiğiniz ücret içerisinde öğle yemeği olarak çupra ya da levrek balığı, yanında salatası ve dolma biberiyle ikram ediliyor. Ara öğünlerde meyve ve çay ikramları da oluyor kısacası aç kalmıyorsunuz.

Doğayı keşfederken yorulmanın tadına varın ve Suluada’yı gezip göreceğiniz yerler listesine kesinlikle ekleyin. Doğayı sevin ve ardınızda anılardan başka hiçbir şey bırakmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 comments