Afrika Kıtası

Yunanlılar tarafından “Libya” adıyla anılan Afrika Kıtası, Romalılar tarafından bugünkü adı “Africani” adı verilen oymaklardan esinlenerek konulmuştur. Bütün dünya üzerinden en farklı kültürel ve doğal yapıya sahip olan Afrika Kıtası ülkeleri gezilecek yerler listenizdeyse gitmeden önce sizin için genel hatlarıyla bilgi verelim istedik.

İklimi Nasıldır?

Afrika Kıtası’na genel olarak sıcak iklim hakimdir. Bu yüzden oraya doğru bir yolculuğa çıkıyorsanız valizinizde çok fazla kalın eşya bulundurmanıza gerek yok.

Nereleri Görmeli?

Dünyanın en büyük hayvanı olan Afrika Fili’ne ve en uzun hayvanı olan zürafalara ev sahipliği yapan Afrika’da doğayla tamamen iç içe olan birçok yeri görebilmeniz mümkün. Özellikle safari yapmak için birinci tercihi olan Afrika ülkelerinde Kenya sizin tercihleriniz arasında olabilir. Görülmeye değer bir şehir olan Naorobi’de bulunan Naorobi Ulusal Parkı safari yapmak Afrika’da yaşayacağınız unutulmaz deneyimlerden biri olur. Doğanın içinde daha çok vakit geçirmek ve Afrika kıtasının hem varsıl hem de yoksul iki kesiminin sınırında dolaşarak kıtanın ruhuna daha yakından şahit olmak istiyorsanız Johannesburg’u görebilirsiniz. Doğa kadar kültürlere de merakınız varsa Etiyopya’da birbirinden farklı etnik gruplar ve diller size insanlığın ne kadar “çeşitlilik” barındırdığını gösterecek. Doğanın binbir gizemini barındıran Afrika’da kendinden çokça bahsettiren bir diğer canlı da Balina Köpekbalıkları. Afrika’nın topraklarını Kızıl Deniz’le birleştiği yerde, Cibuti’de bu eşsiz hayvanları görmek istiyorsanız Kasım ile Şubat ayları arasında ziyaret etmelisiniz. Hayvanlar demişken… Afrika’da gorillerle safari yapmak için de Ruanda’yı ziyaret edebilirsiniz. Kinigi Ulusal Volkanik Parkı’nda bu zeki hayvanlarla bir saat geçirerek heyecanlı ve keyifli bir zaman dilimini seyahat planlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

 

Nasıl Bir Rota Çizmeli?

Tek tek ve farklı ülkelerinde görülecek birçok kıymetli yerini bulunan Afrika’da gezilecek yerler listesini yaparken fazla vakit harcamak istemiyorsanız birbirine en yakın destinasyonları kapsayan bir rota çizmenizde fayda var. Bunun dışında farklı kültürleri yakında tanıyıp incelemek istiyorsanız da buna göre bir rota çizmenizde fayda var. Afrika’daki kültürleri, dilleri, adetleri öğrenmek için gittiğiniz yerde biraz fazla zaman geçirmeniz daha verimli bir şekilde amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır. Afrika’nın bakir doğasının gizemleri, bambaşka kültürleriyle tanışmak için hemen yola çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Gezginler için Tanzanya Seyahat Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Afrika kıtasında gezilecek yer arayan varsa Ruandayı tavsiye ederim afrika kıtası için gezi rehberini sitenizde paylaşmanız iyi olur