Airbnb hakkında herşey

Airbnb Nedir? Nasıl kullanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Airbnb sayesinde dünyanın öbür ucuna da yolculuk etseniz kendinize çok uygun fiyatlarda kalacak bir ev bulmanız mümkün oluyor. Nasıl mı?

Airbnb belki de gezginlerin en iyi bildikleri siteler arasında ilk üçe girer. Çıktığı ilk zamandan bu yana, hiç durmadan kendini geliştirmesi ve sağlıklı geribildirimler vermesi sayesinde birçok gezgin tarafından kullanıldı, kullanılmaya da devam ediyor. Yalnız yeni başlayanlar için de özellikle güvenlik açısından birçok soruyu akla getirecek çekinceler yaratabiliyor. Bu yüzden biz de her yönüyle Airbnb’yi ele alalım ve akıllardaki soruları giderelim istedik. Buyursunlar…

Airbnb Nedir?

En basit haliyle dünyayı keşfe çıkan insanların birbirinden haberdar olmasını ve birbirlerine konaklama temin edebilmesini sağlayan bir platformdur. Yani, bir taraf oda ya da ev talep ediyor, diğer taraf da bu talebi karşılıyor. En güzel tarafı ise genel olarak mütevazı isteklerin ve bütçelerin belirleniyor olması.

Airbnb otelde, pansiyonda kalmayı sevmeyenler için nefis bir platform. Farklı kültürlerden insanları tanımaya olan heyecanınızı da çok daha verimli bir şekilde tatmin ediyor. Çünkü gittiğiniz ülkede bir otelde kaldığınızda “müşteri”, bir vatandaşının evinde kaldığınızda ise “misafir” gibi ağırlanıyorsunuz. Üstelik birçoğu otel ya da pansiyonlardan çok daha makul olan fiyatlarla…

Airbnb Nasıl Kullanılır?

İşe öncelikle evinizi tanıtarak başlayacaksınız. Üyelik işlemlerinin standartlarının dışında Airbnb için en hassas olmanız gereken nokta misafir adayları için kullanacakları mekanı çok iyi tanıtmak. Bu hem güvenilirliğiniz hem de beklentilerle gerçeklerin doğru bir şekilde eşleşmesi için en önemli adım.

Öncelikle iyi ve çözünürlüğü yüksek fotoğraflar çekin. İnsanların evin ya da evde kiraya vereceğiniz odanın her detayını görmeye hakkı var. Yatak, dolap, şifonyer ve akseauarla gibi odada kullanılabilecek her eşyanın kadraja girmesini sağlayın. Eğer kullanılmayacaksa da bunu ev ya da oda fotoğrafları arasında göstermemeniz olası bir yanlış anlaşılmanın önüne geçer.

Evin lokasyonu da içi kadar önemli. “Herkesin girebildiği bir siteye ev adresimi mi yazacağım?” kaygınız olmasın. Airbnb ekibi işin bu kısmını düşünmüş ve ev adresinizi rezervasyon yapmayan kullanıcılara açmamak gibi bir politika benimsemiş. Yani evinizde kalmaya niyeti olmayan kimse adresinizi göremeyecek.

Gecelik olarak belirlediğiniz ücreti de yazmanız gerekiyor tabii. Ancak, kur farkına aldanıp da çok uçuk kiralar belirlemeyin; bizden değerli para birimleri olması muhakeme yetenekleri olmadığı anlamına gelmiyor Avrupalılar’ın. 🙂 Ayrıca, çok yüksek fiyat belirlemeniz kiralanacak mekanın çok lüks olduğunu düşündürerek aşırı beklentiye sokabilir ya da daha başından vazgeçirebilir. Bu yüzden makul olun.

Kendinizi de detaylıca anlatmayı unutmayın. Nasıl bir insan olduğunuzu bilmek de gelmeyi düşünen insanların hakkı. Airbnb’de bir haftalığına da 6 aylığına da ev kiralanabilir. Uzun bir süre ev arkadaşlığına açıksanız kendinizi biraz tanıtmanız gerekir. Bunun dışında evin kurallarını da belirtmelisiniz; evcil hayvan kabul edecek misiniz, misafirlere açık mısınız, ne derece hijyeniksiniz, sigara ve alkol tüketimine nasıl bakıyorsunuz vs. Hepsini iyice anlatmakta fayda var.

İş bunlarla da bitmiyor; misafirlerinizle iletişimi sıkı tutmanız gerekiyor. Airbnb’de yapılan yorumlar oldukça dikkate alınıyor. İnsanlar evinizde gelip kaldıktan sonra vaatlerinizle gerçeklerin ne kadar örtüştüğünü bir bir yazacaklar. Bu da size yeni misafirler için en organik referansı sağlayacak. Onlarla birlikte her an vakit geçirmek ve hatta aynı evde bile kalmak zorunda değilsiniz. Önemli olan herhangi bir durumda size ulaşabilmeleri olacak.

İlginizi Çekebilir :  CouchSurfing Nedir, Nasıl Yapılır?

Airbnb’de Ev Tutarken Dikkat Edilecekler Neler?

Her şeyden önce güvenlik! Bunun için elinizde en sağlam referans daha önce o evde kalmış olan kişilerin yorumları. Hepsini dikkatlice okumalısınız. Bütçenize uyması beklentilerinize uygun olduğu anlamına gelmeyebilir.

Örneğin evcil hayvanınızla gidecekseniz bu konuda bir kısıtlama olup olmadığına bakmalısınız. Bunun dışında, özellikle eğitim amaçlı orada bulunacaksanız, her gün katetmeniz gereken mesafeyi dikkate almalısınız.

Ev sahibinin ya da sahibesinin kuralları kadar kendisinin de nasıl biri olduğunu bilmek sizin için daha doğru bir seçim yapmanızı sağlayabilir. Bu yüzden onun da kendisi hakkında söylediklerini ve ziyaretçilerin onunla ilgili yorumlarını es geçmeyin.

Airbnb Konaklama ve Kiralama Avantajlar Sağlar?

Bir platform düşünün ki size otel ve pansiyonların ötesinde konaklama fırsatları sunabiliyor. Ancak vizyonu epey bir genişletin. Evlerin konforundan, küçük bir odanın samimiyetinden çok çok ötesine uzanın. Çünkü Airbnb ile seçenekleriniz yalnızca evler ya da evlerin odaları değil.

Hiç abartısız söyleyebiliriz ki Airbnb sayesinde bir kale bile kiralayabilirsiniz. Çok ciddiyiz! Bir teknede kalabilir ya da bir ağaç evi tatil boyunca kendi eviniz gibi benimseyebilirsiniz. Çoğu zaman otellerden ve pansiyonlardan da daha ucuz olması işi en cazip kılan kısım. (Tabii, bu cazibe söz konusu bir kale olunca geçerli olmayabilir. 🙂 )

Konaklayacağınız mekan sahipleri lokasyona da hakim insanlar olacaktır. Bu sayede bulunduğunuz bölgede nerelere gidilir, nerede ne yenir bilgisine birinci kaynaktan ulaşabileceksiniz. Bu da size tatilinizi çok daha verimli geçirecek bir gezi rehberi sunmuş olacak.

Kiralama için avantajların ne olduğu ise aslında ortada; öncelikle para kazanabilirsiniz. Hatta, biraz konforsuzluğu göze alıp belki tüm ev kiranızı bile çıkarabilir ya da zaten kira ödemiyorsanız sizi görece rahat ettirecek bir gelir elde edebilirsiniz.

Keşfegel Ekibi olarak konaklamanın da kiralamanın da en sevdiğimiz yanı ise yeni insanlar tanımak, güzel zamanları ve arkadaşlığı olabilecek en samimi mekanlarda paylaşmak. Biz tattık, siz de tadın deriz. 🙂 Yapmanız gereken tek şey ise Airbnb Türkiye sayfasına girmeden önce gideceğiniz yere ve tarihlere karar vermiş olmak. Sonrası hep eğlence, hep gezi, hep keşif! 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir