Tarihi ve Doğasıyla Aksaray : Görülmesi Gereken Yerler

Aksaray, güçlü Hasan Dağı’nın bakışları altında, tarihi kalıntıların bulunduğu güzel manzarasını keşfetmek için ziyaretçileri beklemektedir. Kapadokya’ya yakın konumda bulunan Aksaray, antik Roma ve Bizans kalıntılarının ve çarpıcı fresklerle, eski kiliselerin kalıntılarına sahiptir. Aksaray’da keşfetmeniz gereken yerlere gelin hep beraber bakalım.

Ihlara Vadisi

Aksaray ilinde Güzelyurt ilçesi yakınında bulunan Ihlara Vadisi, 16 km’lik uzanan volkanik kaya biçiminde kesilmiş çarpıcı kanyonlardan oluşur. Erciyes Dağı’nın eski dönemlerdeki birkaç patlamasına bağlı olarak manzara benzersiz bir görünüm aldı ve Melendiz Çayının oluşmasına neden oldu. Ancak, bu özel vadiyi o kadar eşsiz yapan şey, mağaraların içinde bulunan adet 105 kilisedir. (16 tanesi ziyaretçilere açık). Kokar Kilise (Koku Kilisesi) İncil ile alakalı hikayeler barındıran güzel fresklere sahipken, Ağaçaltı Kilisesi (Ağaçlar Altındaki Kilise) melekleri tasvir eden çarpıcı fresklere sahiptir. Vadinin tamamı, bir zamanlar Bizans döneminde bölgeye yerleşen Kapadokya Rumları tarafından kaya içine kesilmiş petekli yer altı konutları ve kiliselerle doludur.

Hasan Dağı

Aksaray’daki en çarpıcı doğal mucizelerden biri de, 3.268 metre yüksekliğe (10.722 fit) sahip fakat aktif olmayan bir stratovolkan olan kudretli Hasan Dağı’dır. Tarihçiler, Orta Anadolu’nun ikinci en yüksek dağı olan Hasan Dağı’nın vakti zamanında Çatalhöyük halkının volkan patlamasını resmettiklerini düşünmektedir. Doruk noktasına tırmanış yaklaşık altı saat sürmektedir. Zirveye ulaşmanın ödülü, Anadolu platosu ve uzaktaki Kapadokya‘nın muhteşem manzaralarıdır.

Sultan Han

Aksaray’da bulunan Sultanhanı 2017 yılında ilçe oldu. Burasını özel yapan şey ise 13. yüzyıldan kalan büyüleyici  Selçuklu kervansarayı (Sultan Han) bulunmasıdır. Çok iyi korunmuş yapısı ile öne çıkan Han, 1229 yılında Selçuklu Sultanı I. Kayukbad döneminde kurulmuş ve bir zamanlar Türkiye’nin en büyük kervansarayı olarak tarihe geçmiştir. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan yapıda, 13 metrelik mermer kapısı, açık,kapalı avlusu ve kare mezar taşlı bir köşk camisi (Türkiye’de en eski) gerçekten görülmeye değerdir.

İlginizi Çekebilir :  Arnavut Kaldırımlı Taş Sokaklarıyla Beypazarı

Aşıklı Höyük

Aşıklı Höyük’teki arkeolojik yerleşim, Kızılkaya köyünün (Aksaray’ın 25 kilometre güneydoğusunda) yaklaşık 1 kilometre kadar uzağında yer almaktadır. Tarihi M.Ö. 9000 civarı, Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Özellikle burada yapılan kazılar, beyin cerrahisi öyküsü, erken madencilik, işçilik ve göçebe hayattan kalıcı bir yaşam biçimine geçiş hakkında önemli bilgiler ortaya koydu. Arkeologlar tarafından bu bölgede keşfedilen kafataslarında, beyin cerrahisi yoluyla hastalıkların iyileştirilmesine yönelik en erken bilinen yöntemin işaret edildiği deliller bulundu.

Tuz Gölü

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, Aksaray’ın 57 kilometre kadar uzağındadır. 1,665 km2’lik bir alanı kapladığı için, dünyanın en büyük hiperalpanyum göllerinden biridir. Yapı olarak iki ana kanal bulunmaktadır. Ağustos ayında, gölün tamamı kuruduğunda, Türkiye’de tüketilen toplam tuzun% 63’ünü temsil eden yüzeyde kalın bir tuz tabakası kalmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir