Alaska’daki En Güzel 10 Kasaba

Alaska Nerededir?

Kuzey Amerika’nın kuzeybatısında Kanada, Kuzey Buz denizi ve Büyük okyanus arasında kalan dünyanın üçüncü büyük yarımadasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin 47. eyaletidir.Genişlik yönünden yeryüzünde Arabistan ve Hindistan yarımadalarından sonra üçüncü gelir. İklimi çok soğuk ve serttir. Hemen hemen hiç tarım yapılamaz. Alaska, engebeli arazileri doğal güzelliği ile Amerika’ya bağlı buz eyalet olarak tanınır. ABD’nin en büyüğüdür ve vahşi doğanın engin manzarasıdır. Eyalet içerisinde zengin bir yerli halk kesimi yaşamakla beraber bolca altın arayanlara, maceraperestlere ve yaban hayatı sevenlere ev sahipliği yapar. Büyük, yoğun şehirlerden ziyade Alaska, çoğunlukla küçük, birbirine uzak şehirler ve topluluklarla doludur. Gelin hep beraber bu doğa harikası yerin en güzel kasabalarına göz atalım.

Talkeetna

Kent, Kuzey Amerika’daki en uzun doruk noktası olan Mt. McKinley dağının gölgelerinde oturuyor.Bu küçük kasaba sadece yüzyıl önce Alaska Demiryolu’ndaki güzergahların genişlemesinin ardından kuruldu. Günümüzde Talkeetna, kış ve yaz tatili için dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmektedir.

Skagway

Skagway, bir zamanlar Klondike Gold Rush  geçidi idi. Şehir, altın sahalarda aramalar yapmak için gelen umut dolu insanlarla dolup taşıyordu. Skagway, tarihinin Alaskan sınırında geçtiği günlere bir göz atmanızı öneririm. Şehir hala eski mezarlıklarda altın madeni arayıcılarını, haydut ve yerel efsanelerin kalıntılarını elinde tutuyor.

Sitka

Ssadece hava veya deniz yoluyla erişilebildiğinden, Sitka’ya ulaşmak apayrı bir maceradır. Kent, Alaska’nın güney kuyruğundaki Baranof Adası’nda bulunuyor. Şehre vardıktan sonra restoranlar, sanat galerileri ve yerel mağazalar gibi bolca şirin yerlerle karşılaşacaksınız. Sitka, Pasifik okyanusunda, tatlısu nehirleri ve göllerinin yakınında bulunduğu için zengin açık hava etkinlikleri sunmaktadır.

Homer

Homer, Kachemak Körfezi üzerindeki bir yarımadanın ucunda tünemiş, pastoral ve küçük bir kasabadır. Tarihsel olarak kasaba, kömür madenciliği, ticari ve sportif balıkçılık için bir merkez olmuştur. Bölgede somon balığı ve halibut yaygındır bundan dolayı yerli ve yabancı ziyaretçilere yönelik popüler balık restoranları bulunmaktadır. Homer’in okyanus üzerindeki konumu dolayısıyla, çeşitli etkinliklere ve turistik mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Gustavus

Alaska’nın Juneau kentinden çokta uzak olmayan Gustavus  ziyaretçilerine farklı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiriyor. Kent tamamen dağlarla çevrilidir ve benzersiz manzaralar sunmaktadır. Yıl boyu kentte yaşayan düşük nüfusuna rağmen, her yaz ziyaretçi dalgası çekiyor. Kente, havayolu veya Juneau’dan kalkan feribot seferleriyle ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir :  Meksika Gezilecek Yerler Listesi

Girdwood

Girdwood, Anchorage’tan yaklaşık 30 mil uzakta, Turnagain Arm bölgesindedir. Alan, muhteşem yürüyüş parkurları ve nadir olarak yaşanan görülmez gelgitlerin manzaraları olarak bilinir. Alaska’daki en iyi kayak merkezlerinden birisi buradadır.

Seward

Seward Alaska Körfezi’nden kısa bir mesafede olan Güney Alaska’da konumlanmıştır. Kentin kendisi 1903 yılına kadar tam anlamıyla kurulmuş olmasa da, bölge, 18. yüzyılda bir ticaret merkezi kuran Rus kürk tacirlerinin etkisinde kaldı. Şehir Tarihi alışveriş bölgesi, yerel sanat galerileriyle hoş bir şehirdir.

Valdez

Alaska’nın güneyindeki başka şehir olan Valdez, Prince William Sound’un hemen dışında, Valdez Arm’da ve Chugach Ulusal Ormanı’nın hemen yanında yer almaktadır. Ticari ve endüstriyel önemine rağmen, Valdez pitoresk bir Alaskan kasabası olmayı sürdürüyor. Rafting, balık tutma, buz tırmanışı ve dağ yürüyüşü gibi açık hava rekreasyonlarıyla popüler bir yer.

Fairbanks

Burayıı ölmeden önce görülmesi gereken yerler listenize eklemek isterseniz, Fairbanks sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Şehir okyanustan uzakta, Tanana Nehri kıyısında ve Arctic Circle’a sadece 200 mil uzaktadır. Fairbanks, listemizdeki kasabaların çoğundan daha büyüktür ancak küçük bir kasabanın cazibesine sahiptir.

Ketchikan

Ketchikan, listemizdeki en büyük şehirlerden biridir. Kent, British Columbia, Kanada yakınlarındaki Alaska’nın güney ucundaki bir ada ağzı ve giriş ağlarının ortasında yer alır. Ketchikan, kültür ve geleneklerini şekillendiren gurur verici bir yerli halka sahip. Kasaba boyunca, çeşitli parklar ve Totem Miras Merkezi gibi ilginç yerler göreceksiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir