Amasya gezi rotaları

Amasya Gezilecek Yerler

Memleketimizin en güzide yerlerinden, doğasıyla tarihiyle her yanı dopdolu Amasya’yı merak edenler buyrun: Sizin için Amasya gezilecek yerler listesi hazırladık! Karadeniz doğal ve tarihi güzellikleriyle dolu güzide bir bölgemiz ve her yanından ayrı bir güzellik fışkırıyor. Kent, yer yer başka şehirlerin gölgesinde kalsa da tek başına pek çok övgüyü hak eden bir şehir. Doğal ve tarihi güzelliklerin fışkırdığı bu şehir, insanın yolunu oraya çekiyor. Biz de araştırdık baktık; Amasya’da neler yapılır, nereye gidilir… İşte karşınızda Amasya gezilecek yerler listemiz!

Kralkaya Mezarları

Harşena Dağı yamaçlarında insanın aklını alabilecek çeşitli mezarlar mevcut. Bu mezarlar, kayalara oyularak yapılmış. Çeşitli söylentilere göre Pontus Kralı’nın mezarı da buradaymış.

Beyazıd Külliyesi

Beyazıd Külliyesi, Amasya gezi turu için önemli duraklardan bir tanesi. Aktif olarak kullanılan, hem camii hem de kütüphane. 2. Beyazıd, tahta geçtikten sonra burayı şehre armağan etmiş. Gittiğinizde, külliyenin etrafındaki çınarlara dikkat edin, zira külliye ile yaşıt oldukları söylenir.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Kuşların göç dönemleri geldiğinde şehir semalarında muazzam görüntüler görebilirsiniz, zira kendileri burada toplanmaktadırlar. 34’ten fazla kuş çeşidini burada gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan gölün kenarında pek güzel yürüyüş parkurları da mevcut.

Şehzadeler Yolu

Burası kentin alamet-i farikası. Boşuna Amasya şehzadeler şehri dememişler. Osmanlı’da pek çok şehzade, eğitimini bu şehirde almıştır. Belediye de pek güzel ederek, Yeşilırmak kenarındaki bir yola şehzadelerin büstlerini yerleştirmiştir.

Amasya Kalesi

Memleketimizin her karışından kale fışkırıyor! Amasya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile meşhur ve pek güzel bir kalesi var. Harşena Dağı’nın tepesinde bulunan bu kalenin, Hititler zamanında yapıldığı düşünülmektedir.

 

İlginizi Çekebilir :  Sonbaharda Doğu Karadeniz

Gökmedrese Camii

Şehirde halen aktif olan bu camii, Selçuklular zamanında 13. Yüzyıl’da inşa edilmiş. Türkiye camilerinde az rastlanan bir mimariyle yapılmış; yapılan ahşap oymacılığı başarılı örneklerden.

Amasya Çörekçisi Galip Usta

Galip Usta’nın çörekleri dillere destan. İşi gücü bırakın, gidin burada çörek yiyin. Çeşit çeşit çörekleri var, gelenler üçer beşer alıyorlar. Amasya’da ne yenir diyorsanız, buyrun Galip Usta’ya efendim. Pişman olmayacağınızın garantisini veriyoruz.

Aynalı Mağara

Burası Amasya Vadisi’nin en ünlü mağaralarından bir tanesi. Dedikodulara göre, güzel mi güzel bir kral kızı burada yaşamış. Hikayeye bir de mağaranın muhteşem güzelliği eklenince, ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri oluyor.

 

Arkeoloji Müzesi

Memleketin her yeri arkeoloji müzesi zaten! Ama burası bir başka. Türk kültürüne ait mumyalama örneklerini görebileceğiniz tek yer burası. 1925’te kurulan müzede, sadece mumyalar değil, Tunç Devri’nden kalma eserler de var.

Kumacık Hamamı

Rahatlamanın en güzel yeri! O kadar gezdikten sonra hamama hayır demezsiniz diye düşünüyoruz. Burası Kunç Köprüsü karşısında, 1495’te inşa edilmiştir. Mis gibi, hem temizlenir, rahatlarsınız, hem de tarihi görürsünüz.

Alçak Köprü

Bu köprü çok eski bir köprü! Tee, Roma döneminden kalmıştır. Şehir merkezinde bulunur, yolunuz düşerse değil, mutlaka ziyaret ediniz. Altından geçen ırmağın yükselip alçalması sebebiyle halk arasında kendilerine Alçak Köprü ismi takılmıştır.

Yalıboyu Evleri

Amasya’nın bir diğer alamet-i farikası da burası. Yeşilırmak’ın kenarında bulunan bu eski evler restore edilmiştir ve ziyaretçilere açıktır. Hem dışarıdan hem de içeriden evleri gezip, kentin tarihine tanıklık edebilirsiniz. Üstelik manzaraları da pek güzel!

Saat Kulesi

Bir şehir olacak da saat kulesi olmayacak mı? Bu saat kulesi 1865 yılında, dönemin valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938’de depremde yıkılmıştır ancak 2002’de aslına uygun tekrar inşa edilmiştir.

Amasya’yı gezerken bol bol fotoğraf çekmeyi ve tabii ki eğlenmeyi unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment