Amsterdam için gezilecek tüm noktalar

Amsterdam Gezilecek Yerler

Avrupa’nın ve Hollanda’nın en önemli eğlence bölgelerinden Amsterdam’a gidecekler buyursunlar! Sizin için Amsterdam gezilecek yerler listesi hazırladık! Batı Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olan bu güzel yer, her ne kadar çılgın gece partileriyle, eğlence mekanlarıyla anılsa da, kültür – sanat için de önemli duraklardan bir tanesi. Bununla birlikte şehirde kalabalıktan ve gürültüden uzakta, kafa dinleyebileceğiniz pek çok mekan da bulunmakta. Hal böyle olunca kent gezilesi ve yaşanılası bir yer oluyor. Biz de boş durur muyuz? Durmayız! İşte size Amsterdam’da yapılması gerekenler ve görülmesi gereken yerler!

Van Gogh Müzesi

Dünyanın en popüler ressamlarından biri olan Van Gogh için dünyanın en popüler müzelerinden bir tanesi. İçeri girdiğinizde her yanınız Van Gogh oluyor: Onun hayatına ve resimlerine dair pek çok bilgiyi bulabiliyorsunuz. Şehrin en önemli sanat mekanı burası.

Dam Meydanı

Dam Meydanı kelimenin tam anlamıyla şehrin kalbi. Amsterdam merkezde gezilecek yerler listesinden pek çok mekanı barındırıyor: Kraliyet Sarayı, meşhur balmumu heykel müzesi Madame Tussouds ve daha niceleri.

Red Light Disctrict

Amsterdam’da gece hayatı denilince akla ilk gelen yerlerden birisi. Yetişkinlere yönelik eğlence mekanlarının pek çoğu burada bulunuyor. Çok sayıda sex shop, randevu evi, gay bar ve erotik şovlar düzenlenen tiyatrolar bulunmakta. Bu tip eğlence faaliyetlerine ilgi duymasanız bile genel kültür açısından görmenizi tavsiye ediyoruz.

Heineken Experince

Bu şehirde acayip güzel biralar var. Öyle böyle değil. Heineken onlardan bir tanesi ve pazarlamasını da çok iyi yapıyor. Burası, 1867’de açılan, Heineken’in ilk fabrikası. Gittiğiniz zaman eski reklamlara, broşür ve afişlere göz atabileceğiniz gibi bira tadımı da yapabilirsiniz.

Rembrandt’ın Evi

Sanat tarihine baaam diye damgasını vurmuş bir ressamdan söz ediyoruz. Işık üzerine yaptığı çalışmalar ve eserlerinde ışığın kullanımı onu sanat tarihinde önemli bir yere getiriyor. Burası sanatçının 1639 – 1660 yılları arasında yaşadığı ev. İçeride ona ait eserler görebileceğiniz gibi, çeşitli hediyelikler de satın alabilirsiniz.

Vondel Park

Biz dedik Amsterdam’da iyi kafa dinleniyor diye. Parkları çok güzel bir kere. Vondel Park ise şehirdeki en büyük park. Parkın içerisinde önemli Hollandalı şairlerden olan Vondel’in heykeli bulunuyor.

Amsterdam Kanalları

Kuzeyin Venedik’i diye boşuna demiyorlar bu şehre. Kanalları o kadar güzel ki saatlerce bu kanallar arasında dolaşabilirsiniz. Şehrin neredeyse %25’ini kanallar kaplıyor. Hemen belirtelim: Gitmeden önce Amsterdam yaklaşan etkinlikler araştırması yapmanızı da öneririz. Buralarda pek tatlı sokak festivalleri oluyor.

Begijnhof

Şehrin mimarisi zaten dillere destan. Şehir fotoğraflarına bakıyorsunuz ve neredeyse 70 – 80 yıldır mimari özelliğini koruduğunu görüyorsunuz. Burası da 14. Yüzyıl’ın ilk çeyreğinden kalma, manastır yemini etmeyip rahibe hayatı yaşayan Katolik Kardeşler Birliği’ne ev sahipliği yapmış bir yer.

Amsterdam Müzesi

1975’te açılan bu müze, adından da anlaşılacağı gibi bir Amsterdam müzesi ve kentteki önemli noktalar arasında bulunuyor. Amsterdam’ın tarihiyle ilgili pek çok belgeye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, müzeye bağlı çalışan yerel sanatçılar da eserlerini burada sergilemektedirler.

Rijksmuseum

Kentin en popüler müzesi desek, yalan söylemiş olmayız herhalde. Sanat, zanaat ve tarih alanında pek çok eser bulunmakta. Müze, 1800 yılında şehir yöneticilerine ait koleksiyonların sergilenmesi için kurulmuş. Dünyanın en büyük Flemenk sanat koleksiyonuna sahip. Üstelik her fotoğrafta karşımıza çıkan, gidenin tepesine tırmandığı “I AMsterdam,” yazısı da bu müzenin önündedir.

Artık bu güzel şehirde nereler nasıl gezilir artık biliyorsunuz! Eğlenmeyi, kafa dinlemeyi ve kültürlenmeyi unutmayın! Ayrıca ben sadece bu şehri değil tüm ülkeyi gezmek istiyorum diyorsanız sizi Hollanda gezi rehberi yazımıza alalım.

İlginizi Çekebilir :  Süleymandan günümüze Belgrad - Sırbistan

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir