Aralık ayı gezi rehberi

Aralık Ayında Gezilebileceğiniz En Güzel 7 Ülke

Aralık ayı artık kış mevsiminin kendini yavaş yavaş gösterdiği, birçok ülkede keyifli etkinliklere sebep olacak olan Noel’i de içinde barındıran ay. Bu ay içerisinde hangi ülkeler gezilir haydi beraber bakalım!

Norveç

Kış tatili ülkeleri arasında ilk sırada Norveç geliyor. Çünkü bu ülkenin “Aurora” adı da verilen kuzey ışıkları özellikle Kasım ve Aralık aylarında görünür hale gelmeye başlıyor. Aslında bilimsel bir açıklaması olan kuzey ışıklarını görmek size masallar diyarındaymışsınız gibi hissetirebilir. Norveç’te eskimoların iglolarına benzeyen, kışlık kapsüllerde konaklayabilir, farklı bir kültürü tanıdığınız enfes bir tatil yapabilirsiniz.

Bulgaristan

Daha yakın ve ucuz bir seçenek olan Bulgaristan’da kayak tatili yapabilirsiniz. Her yerde reklamlarını gördüğümüz Bansko, başkent Sofya’dan 150 km uzakta. Bansko’da kayak yapıp, Sofya’nın kültürel dokusunu gezebilirsiniz. Bansko bünyesinde kayak merkezinin dışında aynı zamanda gevşeyip rahatlayabileceğiniz spalar, kumarhaneler ve barları da barındırıyor.

Tayland

“Kışın denize girmek istiyorum” mu dediniz? Sizi ekvator hattına oldukça yakın ve bu nedenle de yıl boyunca ortalama sıcaklığın 30 derece olduğu Tayland’a gönderiyoruz. Ilıman iklimi, okyanusunun kendine has rengi, dağları ve yapılacak birçok aktivitesi ile kışın gidilecek vizesiz ülkeler arasına giriyor. Aynı zamanda Tayland’ın kendine has bir çok yemeği de orada sizin tadımınızı bekliyor.

Hindistan

Hindistan bitmek tükenmek bilmeyen bir kitap gibi. Her gidişinizde farklı bir yerine gidip en ilginç tecrübelerinizi edinebilirsiniz. Varanasi’de ölülerin yakıldığı törenlere katılabilirsiniz. Burada hayatın ve ölümün buluşmasını en çıplak haliyle gözleyebilirsiniz. Hindistan kendi perspektifinizin dışına çıkıp bakmanızı sağlayan bir ülke. Hazır buraya kadar gelmişken, Nepal’in karlı dağlarına çıkıp bir süre keşiş hayatı da yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Hindistan "Altın Üçgen" Gezi Rehberi

Fransa

Kışın gidilecek ülkeler arasında sırada Fransa var. Fransa’da Noel’i ve yeniyılı geçirmenizi öneriyoruz. Şaraplar, peynirler, enfes yemekler ile Noel ruhunu yaşamak sizi Batı kültürünün göbeğine götürürken aynı zamanda sevdiklerinizle şeker gibi bir tatilin garantisini getiriyor. Fransa, kış mevsiminin soğuk yaşandığı ülkelerden. Bu nedenle giderken yanınıza en kalın montunuzu almanız hazırlıklı olmanız açısından iyi bir fikir olabilir.

Yeni Zelanda

Güney yarımkürede yer alan Yeni Zelanda, enlem olarak Türkiye’nin bulunduğu enlemlerde yer alıyor. Bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda hem gelişmiş hem de doğasını korumayı başarmış bir ülke. Bu ülkede insan nüfusundan daha fazla koyunun yaşadığını biliyor muydunuz? Aynı zamanda Yüzüklerin Efensi serisinin de çekildiği o müthiş coğrafyalar bu ülkeye ait. Okyanusta yüzebilir, doğal alanlarını gezebilir ve kışın yaz yaşayan ülkeler içinde yer alan bu ülkede keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Yeni Zelanda Gezi Rehberi

Avusturya

Özel kahvesi melange ile güne başlayıp öğlen bir sachertorte yiyip akşam ise klasik müzik konseri dinlediğiniz huzurlu bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Operalar, oda müziği konserleri yetmezmiş gibi bir de harika müzelere gidip kültürün göbeğine düşeyim mi dediniz? Kış tatili yapılacak şehirler arasında Avusturya’nı başkenti Viyana’yı sayabiliriz. Bu şehirde Mozart’ın evini görebilir, Osmanlı’nın dayandığı kapılara bakabilirsiniz. Böyle kapılar fiziken var olmasa da şehrin birçok yerinde yeniçerilerle ilgili izler bulmak mümkün. Bu yıl bitmeden şinitzel yerken bir yandan da her yanı tarih kokan bu şehrin tadını çıkarın. Kasım ve Aralık aylarında gezmenin çok keyifli olacağı ülkelerden sonucusu da Avusturya’ydı.

Bu yazımızda size bir fikir vermek adına kışın gezebileceğiniz ülkelerden birkaç örnek verdik. Kışınız sıcak ve huzur içinde geçsin. Özellikle sırt çantasıyla gezenler Kasım ve Aralık aylarında çadır yerine hostelleri tercih edebilirler, tüm bu şehirlerde gezginlerin konaklayabileceği ucuz oteller bulunuyor. Tüm gezginlere dünyanın ruhunu arttırdıkları için Keşfegel ailesi olarak teşekkür ediyor, en güzel deneyimleri kazanmalarını diliyoruz!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir