Arnavut Kaldırımlı Taş Sokaklarıyla Beypazarı

 

Beypazarı Ankara’ya 110 km uzaklıktadır. Çoğumuzun belki de bilmediği Ankara’nın bu küçük ilçesini gelin hep beraber tanıyalım. Küçük bir ilçe olmasına rağmen, geniş meralara sahip oluşuyla Türkiye havuç ihtiyacının %60’ını karşılar.

 

Havucun yanı sıra Beypazarı güveci, el sanatları, evleri, baklavası ve sodası ile ünlüdür.

İlçenin tarihinden bahsetmek gerekirse, tarihte bilinen ilk adı Lagania olan ilçe Bağdat’a bağlanan en önemli merkezde yer almaktaydı. Yoğun ticaret merkezi olarak bilinen yer olması sebebiyle kentin ismi önceden Beğ-Pazarı olarak bilinmekteydi. Zamanla isim olarak Beypazarı adını aldı.

 

 

TARİHİ BEYPAZARI EVLERİ

 

Beypazarı evleri 19.yy Osmanlı dönemine aittir. Evlerin iskeleti genelde ahşap malzemeden yapılmıştır. Birçoğunda yaşam hala devam etmektedir. Bunun yanı sıra otel,  restoran, cafe veya pansiyon olarakta kullanılmaktadır. Beypazarına geldiğiniz zaman konaklama yapmak için bu konakları tercih edebilirsiniz. Kendisinizi adeta Osmanlı döneminde yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz.

 

Arnavut Kaldırımlı Alaadin Sokak

Öncelikle ilçeyi yürüyerek gezileceğinizi söylemeliyim. Alaadin Sokak, otogara yürüyerek 10 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Yürürken size eşlik edecek olan dükkanlara uğramadan geçmeyin derim. Beypazarı kurusu imalat yerleri, havuç suyu, 80 katlı ev baklavası ve yaprak sarması denemeye değer tatlar arasında yer almaktadır. Bu sokakta hem gezip hemde alışveriş yapıp bir yandan da size ikram edilen yiyecekleri yiyerek gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda yörede gümüş işlemeciliği ve bakırcılıkta önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca bu sokak içinde gezerken telkari yapan ustalara rastlamakta mümkündür.

Yemek yemek için öneri arayanlarlara ; Has Değirmencioğlu Restoranı Beypazarı Güvecini tavsiye ediyorum.

 

HALK EVİ

Çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan bir binadır. Hafta sonu giderseniz siyah beyaz Beypazarı evlerinin sergilendiği bu evi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Semazenler Diyarı Konya

YAŞAYAN MÜZE

Çalışma Saatleri: 08:30-20:30

 

Giriş Ücretleri

Tam Bilet  :    5 TL

Öğrenci    :    4 TL

 

Genellikle Amerika, Avrupa ve Uzak doğu bölgelerinde yaygındır. Yaşayan müzelerin amacı; genelde obje tanıtımı değildir. Tanıtmak veya yaşatmak istediği dönemi canlandırır ve ziyaretçilerini bu dönemin içine çekmeyi amaçlamaktadır. Geç Osmanlı dönemi ve genç Cumhuriyet Dönemini canlandırmak amacıyla kurulmuştur. 1800’lerde inşa edilmiş Abbaszade Konağı restore edilerek günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir.  İçeriye girdiğiniz zaman ebru sanatı, ıhlamur baskı, Hacivat ve Karagöz canlandırmaları, geleneksel çocuk oyunlarının tanıtımı, el yapımı ahşap oyuncak satan yerlere rastlıyoruz. Gezerken kendinizi adeta o dönemlerde yaşıyor gibi hissedeceksiniz.

 

HIDIRLIK TEPESİ

 

Aslında bu tepe için, Beypazarı manzara izleme noktası da denilebilir. Tepe, ilçenin merkezine arabayla 10 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Tepeye çıktığınız zaman dağlar içinde kalan ahşap evlerin manzarasını izlemeye doyamıyorsunuz. Ejderha sırtını andıran dağın görüntüsünü de net bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Manzarayı izlerken size eşlik edecek olan yöresel ürünlerden hediyelik olarakta alabilir, çayınızı ve kahvenizi de yudumlayabilirsiniz. Kısacası huzurlu, şehirden uzak ve temiz havaya ihtiyacı olanların buraya gelmesini tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Hala bir zaman makinemiz yok ama geçmişin mimarisini görmek o etkiyi yaşamak için Beypazarımız var Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini görmek için mutlaka ziyaret ediniz