Asya Kıtası Genel Bilgiler

Binlerce yıllık tarihin beşiği olarak bile büyük değer taşıyan Asya Kıtası, dünyanın en büyük kıtasıdır. Gezmekle kolay kolay bitmeyecek Asya Kıtası, Uzak Doğu kültürüne ilgi duyanlar için en sık seyahat edilen ülkeleri barındırıyor. Biz de Kesfegel.com ekibi olarak gidecek olanlara önden bilgi vermek amacıyla kısaca Asya Kıtası’ndan bahsetmek istedik.

İklimi Nasıldır?

Asya Kıtası karma bir iklim yapısına sahip bulunuyor. Kuzey Asya, Orta Asya ve Güney Asya’da sıcaklık farkları epey fazla oluyor. Kuzeyde yazlar bile en fazla 15 derece olurken kıtanın güneyi bol yağış alıyor. Tam olarak rotanızı çıkardıktan sonra valizinizi hazırlamanızda fayda var. Özellikle Asya’nın kuzeyine gidecekseniz ve mevsim kışsa -50 dereceyi bile görebilmeniz mümkün. Bol yağışlı, ılıman Muson iklimine sahip Güney Asya içinse yağmurluklarınızı ve lastik botlarınızı almayı unutmayın.

Nereleri Görmeli?

Dünyanın en büyük tapınağı olan Angkor Tapınağı’na ev sahipliği yapan Kamboçya, Asya’nın güneyine gidenlerin mutlaka uğraması gereken bir destinasyon. En az Kamboçya kadar rağbet gören Mynmar ve Vietnam’ı da ziyaret etmek Uzak Doğu’nun dingin kültürünü yakından tanımak için en iyi durak noktaları arasında yer alıyor.

Çin’de bulunan Yasak Şehir de dünyada en çok gezilen yerler listesinde bulunuyor. Tabii, Çin’den bahsederken Japonya’da bulunan Disney Sea’nin de aynı listede olduğunu hemen söyleyelim. Bunların dışında ise Filipinler, Güney Kore, Hindistan da en sık ziyaret edilen Asya ülkeleri arasında bulunuyor.

 

Nasıl Bir Rota Çizmeli?

Dünyanın en büyük kıtasına giderken mutlaka iyi bir rota çıkarmanız gerekir. Görülecek çok fazla ülke olmasından dolayı birbirine yakın olan lokasyonları tercih etmenizde fayda var. Uçakla bütün kıtayı gezmek pahalı olabilir. Ama karayollarından yapılacak yolculuklar daha ucuz olabiliyor.

İlginizi Çekebilir :  Hong Kong Gezilecek Noktalar

Tek bir ülkeye gidecekseniz de özellikle az uğrak yeri olmuş ancak görülmeye değer yerlerin listesini çıkarın. İki şehir arasında uğrak yeri olabilecek tarihi yerler, köyler, kasabalar seyahatinizi renkli kılacak keşifler yapmanızı sağlayacaktır.

Asya Kıtası’nda genel olarak Uzak Doğu kültürü hâkim olsa da Afganistan, Azerbeycan, Ermenistan gibi ülkelerde bambaşka kültürleri tanımak da mümkün. Bu yüzden Asya Kıtası’na gittiğinizde farklı kültürlere sahip ülkeleri gezecek bir rota da çıkarabilirsiniz.

Keşfetmek için valizinizi toplayıp yola çıkmanız yeterli. İyi yolculuklar…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir