Athena’ya adanmış şehir Atina

Tanrı ve Tanrıça’ların  diyarı Yunanistan Atina güzelinden selamlar..

Herkese merhaba!

Atina ismini duyunca aklınızda ne canlanıyor? Hadi biraz ip ucu vereyim; 12 Yunan Tanrı-Tanrıça’sından biri? Athena olabilir mi? Kesinlikle! O zaman başlıyoruz….. 🙂

 

Atina

Atina , Yunanistan’ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir. Eski Yunan medeniyetinin de merkeziydi. Etrafı tepelerle çevrilidir ve yalnız batı kısmı açıktır. Limanı olan Pire’ye 7 kilometre uzaklıktadır.

Atina, adını savaş Tanrıçası Athena’dan almış ve tanrıçaya ithafen kurulmuş bir şehirdir. Atina’nın kuruluş yeri olan Akropolis, mitolojik öykülerden anladığımız kadarıyla, Athena ile Poseidon’un kentin hâkimiyeti için mücadele ettiği yerdir.

Efsaneye göre, bilgelik tanrıçası Athena’nın da denizlerin tanrısı Poseidon’un da Atina’da gözü vardır ama bir türlü şehrin kime verileceği konusunda bir sonuca varılamamaktadır. En sonunda bir yarışma düzenlenilmesine karar verilir. Şehre en faydalı olacak şeyi yapan, şehrin de sahibi olacaktır. Yarışma günü geldiğinde ilk olarak Poseidon ortaya çıkar ve mızrağıyla Akropolis’in kayalıklarına vurmasıyla kayalıklardan tuzlu su fışkırmaya başlar. Bunun üzerine Athena gelir, o da kayalıklara vurur ve bir zeytin ağacı büyür kayalıkların arasında. Bunun üzerine halk zeytin ağacını daha faydalı bulur ve şehir Athena’ya verilir. Şehrin sembolü de bu yüzden zeytin dalıdır.

Sizlere bu yazımda Atina seyahatimden bahsetmek istiyorum, ben Atina’ya gemiyle seyahat ettim bu nedenle şehre ilk Pire’de ayak bastım. Pire,  Atina arası 7 km. Eğer sizde benim gibi gemi yolcuysanız limandan çıktıktan sonra sol tarafınızda şehir turu yapan otobüsleri göreceksiniz. Bizim aldığımız program Antic Area dedikleri Akropolis, Zeus Tapınağı,….. gibi yerleri sırasıyla dolaşıyordu her tarihi noktada durak mevcut gezmek istediğinizde inip istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz sonrasında tekrar otobüse binip bir sonraki durağınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kişi başı 16 € fiyatlandırması vardı. Bir diğer alternatif 5 € karşılığındaki ‘Happy Train’ almak oda Yunanlıların ‘Plaka’ olarak isimlendirdiği Atina’nın şehir merkezi. Veya saat başı limandan otobüsler geçiyor onu da kullanabilirsiniz aynı zamanda Metro’ya binip Akropolis durağında inebilirsiniz. Biz turu tercih ettik, ilk durağımız Akropolis’ti. Akropolis’e geldiğinizde solunuzda Akropolis müzesi yer alıyor giriş ücreti 5 € dilerseniz önce müzeyi gezip sonrasında sit alanını ziyaret edebilirsiniz giriş ücreti ise 20 €.

İlginizi Çekebilir :  Barselona Gezi Rehberi

 

Akropolis

Akropolis

Akropolis (Yunanca: ἄκρος „yukarıda bulunan“, πόλις „Şehir“, Çoğul: Akropoleis) Antik Yunan kentlerinde, kentlerin yanı başındaki yüksekliklere verilen addır. Yunanca Akropolis “yukarıda bulunan şehir” anlamına gelir.

Görecekleriniz arasında ;

Parthenon Tapınağı,

Erechteion Tapınağı,

Propylaea (Akropolis’in giriş kapısı),

Nike Tapınağı (Zafer Tanrısı),

Dionysus Tiyatrosu (Şarap ve Eğlence Tanrısı),

Odeon of Herodos Atticus(Antik Tiyatro).

Akropolis’te restorasyon çalışmaları vardı ve vaktimiz maalesef doya doya gezemeyecek kadar kısıtlıydı, Akropolisi bir sonraki Atina seyahatimize saklayıp(Böylelikle bir daha gelmeye söz vermiş bulunduk) rotamızı Plaka ’ya çevirdik. Burada birbirinden güzel hediyelikler var ama benim size tavsiyem, mitoloji seviyorsanız şayet küçük Tanrı heykelciklerinden almanız. Akropolis’ten, Zeus tapınağına inerken fiyatların ucuzladığını göreceksiniz.

Şehir’de dolaşırken Antik bir kapı dikkatimizi çekti yolun karşı tarafına geçtik ve kapıdan geçtik.. Geçtiğimiz kapı Arch of Hadrian (Hadrian kapısı) ve Zeus Tapınağı ’nın önünde bulunuyorduk, böylelikle bir sonraki durağımıza yürüyerek gelmiş olduk. Zeus Tapınağı’nın giriş ücreti 5 €.

 

Zeus Tapınağı (Temple of Olympian Zeus)

Zeus tapınağı M.Ö. 6. yy’da Tiranlar döneminde inşa edilmeye başlanmıştır. Tapınağın son halini Roma İmparatoru Hadrian döneminde almıştır. Adından da anlaşılacağı üzere tapınak Olimpos kralı Zeus’a adanmıştır. Tapınağın 3. yüzyılda barbar saldırıları ve yağmalamalar neticesinde kullanılamaz hale gelmiştir. 108 m. uzunluğunda ve 43 m. genişlikteki yapı antik dünyanın en büyük tapınağıdır. Yapıldığında 108 adet sütunla çevriliyken, günümüzde sadece 15 sütun ayaktadır.

Zeus Tapınağı

Hadrian Kapısı (Arch of Hadrian)

Hadrian Kapısı, İmparatorun Yunan şehir devletlerini ziyareti ve Atina’da bulunduğu imar faaliyetleri anısına yapılmıştır. Kapının batıya yani Akropolis ve antik agoralara bakan yüzüne “Burası Theseus’un önceki şehri Atina’dır” yazılı, diğer yüzünde ise “Burası Theseus’un değil Hadrianus’un şehridir” yazılı. Böylece, o dönemde “eski” şehir ile “yeni” şehri birbirinden ayırıyormuş.

 

Hadrian Kapısı

 

Agios Nikolaos Kilisesi

Pire limanına yürüyüş mesafesindeki kilise, eğer sizde gemi yolcusuysanız mutlaka görmelisiniz.

 

 

Gemi seyahatimin son durağı olan Atina tecrübelerimin sonuna geldik, bir sonraki yazımda görüşmek üzere! 🙂

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir