Interrail bilgileri

Avrupa Fatihleri için Interrail Rehberi

Avrupa’yı nasıl gezebileceğine dair kafa yoranlar birleşin! İşte karşınızda meşhur Interrail nedir ne değildir anlattığımız yazımız. Avrupa’da gezilecek yerler, tanışılacak insanlar ve yaşanacak deneyimler var ve üstelik Avrupa’yı gezmek, hele hele maceracı bir ruhunuz varsa, düşündüğünüzden çok daha kolay. Avrupa’yı gezmenin en kolay yolunu hepimiz en az bir kere duymuşsunuzdur: Interrail. İyi de nedir bu Interrail? Interrail Global Pass olarak da anılan bu meret ne işe yarar, nasıl bir şeydir ve nasıl temin edilir? Hepsinin ve daha fazlasının yanıtını arıyorsanız eğer, buyursunlar size Interrail rehberi!

Nedir Bu Interrail?

Interrail aslında bir tren biletidir. Çeşitleri olmakla birlikte, sizin belirlediğiniz tarihler arasında elinizi kolunuzu sallayarak Avrupa’da  trenle seyahat etmenizi sağlar. Avrupa’daki demiryolları firmalarının hemen hepsinde geçtiği için de kullanım alanı oldukça geniştir. Yani bu sayede, sabit bir fiyat vererek, dilediğiniz tarihlerde trene atlayıp başka bir şehirde kendinizi bulabilirsiniz.

Bilet Çeşitleri

Interrail başvuru için önemli olan Avrupa’da kaç gün kalacağınız ve hangi tarihler arasında seyahat etmek istediğiniz. Biletlerin iki değişkeni var: Bir tanesi seyahat edeceğiniz zaman dilimi. Bu zaman dilimi 15 gün, 22 gün ya da 1 ay olabilir. Diğer değişkense, bu zaman dilimi içerisinde kaç gün seyahat etmek istediğiniz. Tabii seyahat etme günü arttıkça bilet fiyatları da artacaktır.

Interrail Ücretleri

İyi de nedir bu Interrail ücretleri, derseniz hemen cevap verelim: Değişiyor. En ucuzu 208 Euro’dan başlıyor ve 637 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Fiyatları etkileyen faktörler üç tane:

    1. Yaşınız: Genç, yetişkin ve yaşlı kategorisine göre bilet fiyatınız belirleniyor.
    2. Seyahat edeceğiniz zaman dilimi: Az önce dediğimiz gibi, 15 gün de olabilir, 22 gün veya 1 ay da olabilir. Genellikle zaman dilimi genişledikçe fiyat da artıyor.
    3. Seyahat edeceğiniz gün sayısı: Seyahat edeceğiniz zaman dilimi içerisinde 5, 7, 10 veya 15 gün ya da her gün seyahat etmeyi seçebilirsiniz. Gün sayısı arttıkça fiyat da artıyor.

En ucuz biletin özelliğinin 15 gün içerisinde 5 gün seyahat etme olduğunu belirtelim.

Nasıl Temin Edilir?

Bilet temini için çeşitli internet siteleri bulabileceğiniz gibi Türkiye’deki acentalardan da bilet satın alabilirsiniz. Gençtur Interrail için Türkiye’deki resmi satış temsilcisi. Onların kapısını çalabilirsiniz. Veya şuradan girip biletinizi satın alabilirsiniz. Internet üzerinden bilet satın almanın riski, biletinizin kargolanacak olması. Hem kargo için ücret talep ediliyor hem de kargonuzun az da olsa yolda kaybolma veya zarara uğrama olasılığı var.

Hangi Ülkeler?

Interrail rotaları için 29 ülke mevcut: Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Büyük Britanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksenburg, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Türkiye. Hemen uyaralım, Avrupa için alacağınız schengen vizesi İngiltere’de geçmeyecektir.

Neden Interrail?

Bütün bir Avrupa’yı gezmeye tabii ki vaktiniz ve gücünüz yetmeyecektir. Ancak görebileceğiniz kadar ülke görmek, değişik kültürleri deneyimlemek ve farklı insanlarla tanışmak ufkunuzu ve hayata bakışınızı oldukça genişlecektecek ve değiştirecektir. Çeşitli zorluklarla karşılaşacağınız gibi, sırf bu sebepten dolayı, anlatacak bir ton güzel hikayeleriniz olacak. Farklı dilleri konuşmaya başlayacaksınız ve her şeyden de ötesi, Interrail deneyimleri sizi özgüveni ve kararlılığı oldukça yüksek biri yapacaktır. İnsanın hayal etmek ve gerçekleştirmek için başka bir şeye ihtiyacı var mı ki zaten?

İşte size Interrail ile ilgili en temel bilgiler! Çantanızı hazırlarken unutmayın, bu yolda hiç tahmin etmeyeceğiniz maceralar sizi bekliyor olacak!

 

İlginizi Çekebilir :  Dünyada En Az Ziyaret Edilen Ülkeler Listesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir