Avrupa Kıtası

Birçoğu sanatın, felsefenin, edebiyatın beşiği olmuş Avrupa kıtası ülkeleri bir kerede gezmekle bitmeyecek kadar fazla güzellikle dolu. Her şeyiyle anlatmaya kalksak bitecek gibi değil ama genel hatlarıyla biraz bilgi vermemiz keyifli geçecek yolculuğunuzu kolaylaştırabilir.

İklimi Nasıldır?

Sami dillerinde “Güneşi battığı yer” anlamına gelen Avrupa’da ılıman bir iklim görüldüğü için aşırı sıcak ya da aşırı soğuk hava durumlarından bahsetmek söz konusu olmaz. Buna karşın birçok farklı hava durumunun gözlemlenebilmesi mümkün oluyor. Avrupa’nın  kuzeyindeki dar bir alanında soğuk iklim etkisini gösteriyor olsa da güneyine hakim olan Akdeniz iklimidir. Batı sahillerinde ise Okyanus iklimi görüldüğü için kışlar ılık, yazlar serin geçiyor. Yine de Avrupa’nın hangi ülkesine ya da ülkelerine gidecekseniz valizinizi lokal iklim şartlarına göre hazırlamanızda fayda var.

Nereleri Görmeli?

Her şeyden önce Avrupa kıtası’nda başlı başına gezilmesi gereken ülkeler var. Yunanistan, İtalya, İspanya gibi güneyde kalan ülkeler listenin başında bulunuyor. En bilinenler arasında olan Fransa, Almanya, Rusya gibi ülkelerde de sanatsal ve kültürel bir gezi olması bakımından da görülecek çok fazla yer bulunuyor. Dünyanın en çok turist ziyareti alan ülkeleri arasında bulunan bu destinasyon noktalarına hakkıyla vakit ayırmak için uzun süreli bir seyahat planı yapmanızda fayda var.

Ayrıca Avrupa’da az bilinen bazı yerleri gezmeniz de mümkün. İsviçre’de Orta Çağ’dan kalan görkemli şatosuyla Gruyéres, İspanya’nın kültür beşiği olarak bilinen Oviedo, Çek Cumhuriyeti’nden kendinden “Küçük Prag” diye söz ettiren Olomouc, kökü milattan öncelere dayanmasıyla Almanya’daki en eski şehri kabul edilen Trier gibi küçük olmasına rağmen gezilmeye değer bir sürü yer var.

Nasıl Bir Rota Çizmeli?

Avrupa’nın her bölgesi ayrı güzellikteki ülkelerle dolu. Daha sıcak iklimleri ve hareketli atmosferlerden hoşlanıyorsanız Avrupa’nın güney kıyıları üstünden ilerleyecek şekilde bir rota çizebilirsiniz. Yunanistan’dan başlayıp İspanya’ya kadar uzanan bir yolculuk yapabilirsiniz. Tamamen kuzeyi seçerek ve gitmişken kuzey ışıklarını da izleyerek kuzeybatıdan kuzen doğuya doğru bir harita da çıkartmanız mümkün.

İlginizi Çekebilir :  Günübirlik hızlandırılmış, Samos Turu

Tek tek ülkeleri gezerek Avrupa’yı avucunuzun içi gibi tanımak istiyorsanız da en küçük ülkelerden başlayarak daha büyük ülkelere doğru bir lise çıkarabilirsiniz. Hem yollara hem de başka bir iklime alışmanız açısından avantaj kazanabilirsiniz.

Keyfini çıkarın ve Avrupa’nın bütün güzelliklerini keşfetmeden geri dönmeyin!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Avrupa kıtasın da az bilinen yerleri keşfetmek için avrupa gezi rehberinde nasıl bir rota izlemeliyim diye araştırıyordum rehberinizi çok faydalı oldu çok teşekürler