Avustralya Kıtası

Üstünde bulunan ada ülkelerinin yanında en büyük kara parçası Avustralya olduğu için Avustralya Kıtası olarak da adlandırılan Okyanus Kıtası’ndaki en bilinen yapı da yine Avustralya’daki Sydney Opera Binası oluyor. Ama hemen söyleyelim ki Okyanusya’ya doğru yola çıkmadan önce orada görülecek daha çok yer var.

İklimi Nasıldır?

Okyanusya Kıtası’nın neredeyse tamamında tropikal iklim görülür. Hava sıcaklıkları yüksek olur. Aynı şekilde, kıtanın en büyük kara parçasını oluşturan Avusturalya’da da sıcaklıkların düşük olduğu söylenemez. Ancak Malanezya’ya da gitmeyi düşünüyorsanız sizi sert bir ekvator iklimi karşılayabilir. Bunun dışında Yeni Gine, Salomon Adaları, Yeni Hebrides’de bulunan sıtma tehdidine karşı da önlem almanız iyi olur.

Nereleri Görmeli?

Kıtaya adına veren Avustralya’da gezilecek yerler listenizin başında gelecek. Ülkede en fazla bilinen ve rağbet gören Sydney Opera Binası’nın muazzam mimarisini hem dışından görmek hem de içinde bir etkinliğe katılmak seyahatinizin en keyifli anlarını oluşturabilir.

Elbette sadece Sydney Limanı ile bitmiyor. 275 kuş çeşidi bulunan Kakadu Ulusal Parkı, çölün denizle buluştuğu Broome ve Whitsunday Adaları da nefes kesici güzelliğe sahip. Ayrıca Aborjin kabilelerinin yıllardır yaşayan kültürü de baş döndürücü bir gerçekliğe tanık olmanızı sağlayabilir. Avustralya’nın dışında ise Yeni Zelanda, Solomon Adaları ve Papua Yeni Gine de destinasyon listenizde bulunabilir. Bambaşka kültürlerin güzellikleriyle dolu bu yerleri gezerken Fiji’nin büyüleyici sahillerini de listenize ekleyebilirsiniz.

Doğal alanlarının güzellikleriyle büyüleneceğiniz Okyanusya Kıtası’nda birçok hayvan çeşidini de gezerken görmeniz mümkün. Kangurulardan Kakadu papağanına, hortumlu maymundan ornitorenke, fırtına leyleğinden tasmanya canavarına kadar birçok hayvan türünü de yakından görebilirsiniz.

Nasıl Bir Rota Çizmeli?

Aslında kıtanın büyük bir çoğunluğu Avustralya’dan oluştuğu için rotanızı Avustralya odaklı olarak belirleyebilirsiniz. Avustralya Kıtası içinde gezmek istediğiniz destinasyonları belirleyip rotanız doğrultusunda ilerlerken de kıtanın başka noktalarını keşfe çıkmak için ada ülkelere ziyarette bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Yeni Kaledonya Gezi Rehberi

Ada ülkeleri de planınıza dahil ediyorsanız önce oralardan başlayıp Avustralya’nın kıyı kesimlerinde yer alan destinasyonları sıraya koyabilir ve oralardan da iç taraflara geçebilirsiniz. Kıtanın çok büyük olmaması gezmek için ideal bir zaman planı da çıkarmanız açısından avantaj sağlıyor.

Artık beklemeyin ve Avustralya Kıtası’nın keşfi için yola çıkın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment