Muhteşem güzellikteli 11 Avustralya adası

Avustralya’da Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 11 Ada

Avustralya, vahşi doğa yaşamıyla, çarpıcı güzellikteki adalarıyla ve ikonik şehirleriyle bir çoğumuzun hayallerini süslüyor. Cennet arayışı içinde olan Avustralyalıların kıtadan çıkmak zorunda olmadıklarını duyduk, çünkü bu ülkede gezilecek ve görülecek bir çok güzellik bulunuyor. İşte bizde bu yüzden size mutlaka görmeniz gereken en güzel 11 Avustralya adasını derledik.

Lord Howe Adası

Tasman Denizi’nde bulunan Lord Howe adası Avustralya’nın nirvanasıdır. Yedi milyon yıllık bir volkanın küllerinden doğan Lord Howe adası; yemyeşil ormanlar ve deniz mavisi okyanusun ışıltısıyla çevrili beyaz kumlu plajları ile zengindir. Kartpostalların ön yüzlerini süsleyen bu ada en güzel Avustralya adalarından biridir. Gitmiş olanlar varsa hak verecektir.

Etkileyici sayıda yerli kuş, deniz yaşamı ve geniş mercan dolgulu kristal sulara ev sahipliği yapan bu UNESCO Dünya Mirası yerde yapılan aktiviteler arasında yürüyüş, balık avı, kuş gözlemciliği, şnorkelli yüzme ve dalış bulunmaktadır.

 

Bedarra Adası

Avustralya’nın Kuzeydoğusundaki Queensland sahillerinin kıyısı, bilinmeyen bir tropik ada kaçamağı yeri olan Bedarra Adası’na ev sahipliği yapıyor (Richards Adası olarak da bilinir). Bu özel ada, maceraperestlere kaldıkları süre boyunca yalnızlık (ve lüks) konusunda yardımcı olur. Beyaz kumların sonsuz patikalarında dolanan yoğun tropik yağmur ormanları, koylar, mağaralar ve etkileyici granit kaya oluşumları ile çevrili olan Bedarra adası, romantik bir kaçamak arayanların adresidir.

 

Fraser Adası

Dünyanın en büyük kum adası olarak bilinen Fraser Adası’nın özel bir durumu var. Bu ada aslında dünyaca ünlü bir yer. Dünyanın en başarılı manzara fotoğrafları bu adada çekilmiştir. Queensland kıyıları boyunca yer alan bu UNESCO Dünya Mirası alanının, geçtiğimiz on yılda turistler ve tatilcilerle düzenli bir ziyaretçisi olması şaşırtıcı değildir. Fraser Adası, Avustralya’nın en güzel adalarından biri olmaya aday.

123 kilometrelik bir alana yayılan ada, Büyük Bariyer Resifi ve sahip olduğu harikaları ile ziyaretçilere yakın ve sıcak bir karşılama sunmanın yanı sıra, “sahil otoyolunda”  bisikletle gezi ve balık tutma gibi ada içi etkinliklerin zenginliğini sunuyor.

 

 

Cocos (Keeling) Adaları

Hint Okyanusu’nun genişliklerinde yer alan, Avustralya’nın uzak bir bölgesinde konumlanan Cocos (Keeling) Adaları muhteşem manzaralara sahip. İki mercan adasındaki 27 küçük adadan oluşan Cocos (Keeling) Adaları, mükemmellikten başka bir şey değildir. Tropik bir cennet arayan gezginler mutlaka Cocos adalarını keşfetmelidir.

 

Stradbroke Adası

Avustralya’nın kuzey doğusunda yer alan Queensland sahilinin hemen yanında Stradbroke Adası bulunmaktadır. Yıl boyunca cennet sıcaklığına hoş gelen bir subtropikal iklime sahip olan bu ada, yılın her ayında mükemmel bir tatil yeridir.

Dünyanın ikinci büyük kum adasıdır (Fraser Adası’ndan sonra). Geniş bir bitki ve hayvan çeşitliliğini destekler. Dünyadaki en büyük şişe burunlu yunuslardan sadece bir kısmını değil, aynı zamanda Avustralya sahillerinde deniz kaplumbağalarının beslenmesi için en verimli yerlerden biridir.

İlginizi Çekebilir :  Yeni Kaledonya Gezi Rehberi

 

Moreton Adası

Stradbroke Adası’nın kuzeyinde, maceraperest gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Moreton adası bulunuyor. Bu ada Avustralya’da bulunan adalar arasında en popüler olanıdır. Dik kumlu tepeleri, tropik plajları ve el değmemiş manzarasıyla tanınan Moreton Adası, dalış yapabileceğiniz ve denizaltı yaşamını keşfedebileceğiniz en güzel yerdir. Buraya gelirseniz kum tepelerinden kızakla kaymalara, yunus gözlemlerine, balık tutmaya, sörf yapmaya ve doğa yürüyüşüne hazırlıklı olun. Ada çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendine çektiği için yapılabilecek aktivitelerde fazlasıyla bulunmakta.

 

Norfolk Adası

Bu küçük cennet adası Avustralya, Yeni Zelanda ve Yeni Kaledonya arasındaki Pasifik Okyanusu’nda yer almaktadır. Bir turizm bölgesi olan Norfolk adası, kalabalıklık ve el değmemiş bir ada cenneti olmak arasındaki en mükemmel çizgiyi işliyor. Norfolk Adası, doğa tutkunları için sivri uçurumlu tepelere, kristal mavisi sulara ve çam ormanları ile kaplı parkurlara ev sahipliği yaparken, etkinlik meraklıları da kuş turları ve balık avcılığından kanoya kadar birçok şeyden memnun olacaklar.

 

Fitzroy Adası

Cairns sahillerinden 30 kilometreden daha az mesafede, yağmur ormanlarının Büyük Bariye Resifi ile buluştuğu dağlık bir tropik ada olan Fitzroy Adası bulunmaktadır. Bu ada aynı zamanda bir ulusal park. Gezginlerin ve tatilcilerin uğrak adreslerinden olan bu adada yapabileceğiniz bir çok aktivite bulunuyor. Yürüyüş ve kanodan, cam tabanlı tekne deneyimlerine ve deniz kaplumbağalarıyla şnorkelle yüzmeye kadar, burası oldukça özel bir yer. Yerli halk ve turistler arasında oldukça popüler olan bu otel adası, her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile ön plana çıkıyor.

 

Büyük Keppel Adası

Queensland sahilini boydan boya kapatan Büyük Keppel Adası, Keppel Adaları grubundaki 18 adadan en büyük olanıdır. Baştan çıkarıcı şnorkelle dalış fırsatları, jet ski turları ve doğa yürüyüşleri ile ziyaretçilere cazibesi olan  herşeyi Great Keppel Adası sunmaktadır. Yılda 15.000’in üzerinde Kambur balinalarının yanı sıra yunusları ve 90’dan fazla kuş türünü ağırlayan Büyük Keppel adası, flora ve faunanın tropikal güzelliğini yaşamak için mükemmel bir yerdir.

 

Bayan Musgrave Adası

Queensland’daki Büyük Bariyer Resifi üzerindeki bu mercan adası, belki de Avustralya’daki en güzel manzaraları sunan kartpostal yerlerinden biridir. Sadece 14 hektarlık bir alanda bulunan Bayan Musgrave adası, 1,192 hektarlık bir resifle çevrilidir ve burası, cenneti daha da geniş bir şekilde size sunar. Hem Milli Park olan hem de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu taş adası, birkaç batı olanaklarına sahiptir. Adanın güzelliği ve doğası insanlar tarafından bozulmamıştır, bu demek oluyor ki ada korunuyor. Bu adaya gelen ziyaretçilerin en çok yapmak istedikleri şey arasında sahilde kamp yapmak ve yıldızları seyretmek oluyor. Tahmin edeceğiniz üzere ada kamp yapmaya çok elverişli.

 

Whitsunday Adaları

Avustralyalılar Whitsunday adasının en güzel Avustralya adası olduğunu söylüyorlar. Bembeyaz kumlarıyla ünlü olan Whit Sunday adaları size eşsiz manzaralar sunuyor. Büyük Bariyer Resifi boyunca uzanan Whitsunday Adaları, 74 adacıktan oluşmaktadır ve bu adalar topluluğunun büyük bir çoğunluğu ıssızdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir