Azerbaycan Gezilecek Yerler Listesi

Çoğu insanın dünyanın bu bölgesine seyahat etmeyi hayal etmemesine rağmen Azerbaycan, tatmin edici bir macera arayanlar için harika olanaklar sunuyor. Bu ülkenin binlerce yıllık tarihi, köklü gelenekleriyle birleşiyor ve ortaya ziyaret etmeye değer bir ülke çıkıyor. Azerbaycan’da ziyaret edilecek en iyi yerler, manzara, kültür, yaban hayatı ve deneyimlerinde gezginlere çeşitlilik sunmaktadır. İşte bizde bu yüzden Azerbaycan’ın gezilecek en güzel yerlerini sizler için yazdık.

Bakü

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, sık sık Azerbaycan’da ziyaret edilecek ilk yerlerden biri. Gizemli Kız Kulesi ile Ortaçağ Icheri Sheher şehrin odak noktasını oluşturur. Rus İmparatorluğu’nun mimari tarzları ve modern bir silüetiyle 19. yüzyılın sonlarından kalma bir şehir olan Bakü’nün katmanlı görünümünü ihtişamlı manzaralar sunuyor. Zirveler, Hazar Denizi, Alev Kuleleri ve Nizami Caddesi üzerindeki alışveriş bölgesini kucaklayan Bake Bulvarı burada bulunmaktadır. Gezginler sadece herhangi bir bütçeye uygun otel seçkisi bulmakla kalmayacak, aynı zamanda çok çeşitli restoranlar, barlar ve kafeler de harika vakit geçirebilecek. Tüm bu özellikleriyle Azerbaycan gezilecek yerler listesinde Bakü ilk sırada bulunuyor.

Ganja

Ganja İkinci 12. yüzyıl şairi ve Nizami Ganjavi’nin doğum yeridir ve Bakü’yle karşılaştırıldığında nispeten az turist çekmektedir. Bunun nedeni ise bu tarihi şehri yaşamak için başkentten yaklaşık dört buçuk saat süren 370 kilometrelik bir yolculuk yapmayı gerektirmesidir. Adından da anlaşılabileceği gibi Ganja, esrardan bahsetmiyor. Bunun yerine, antik camiler, kervansaraylar, kiliseler ve şişelerden yapılmış bir ev ile birlikte 6. yüzyıla kadar uzanan zengin bir tarih vaad ediyor.

Quba

Bozulmamış manzaraları, eski dağ köylerini tecrübe etmek ve Kafkasya kültürüne kendilerini kaptırmak isteyen herkes, Kuba’ya gitmeyi düşünmelidir. Kuzeydoğu’da Bakü’den 170 kilometre uzaklıkta bulunan kültür merkezi, Azerbaycan’da ziyaret edilecek yerler arasında en üst sıralarda yer almalıdır. Şahdağ Dağı’nın eteklerinde, deniz seviyesinden 600 metre (1,969 feet) yüksekte yer alan bu bölge, kültürle sızan temiz ve taze havaya sahiptir. Büyük Kafkas Dağları’nın doğal güzellikleri, Tenghi Kanyonu ve şelaleleri, gezilmesi gereken önemli yerlerden sadece birkaçıdır.

Dağ Köyleri

Quba’dan Qudailchay Nehri’ni geçerek karşı tarafına gidin ve Qirmizi Qesebe doğru (Kızıl Şehir) yürüyün. Bu 2.500 yıllık yerleşim, İsrail dışında en büyük Yahudi yerleşim yeri olduğu söylenen bir yerleşim bölgesinde yaşayan bir dağ Yahudileri topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Köylerin yakınındaki diğer gezilecek yerlerde Khinalug, Qusar, Lahij ve Saribash köyleri bulunmaktadır.

Şeki

Kafkasya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şeki, Azerbaycan’da görülecek en iyi yerler arasında yer alıyor. Büyük Kafkas Dağları’nın eteklerinde sadece 60.000 nüfusu ile dışarıdan gelen alçakgönüllü izlenim biraz aldatıcıdır. Binlerce yıldır, Şeki’nin meşhur ipeği, küçük şehri İpek Yolu üzerindeki büyük bir yere dönüştürdü. Doğudan ve batıdan gelen tüccarlar, kentin kervansaraylarındaki pek çok etkinlik ile zamanla burada birleştiler. Buraya gelirseniz ileriye doğru ilerleyin ve 18. yüzyıldan kalma Şeki Hanları Sarayı’nı, kaleleri ve tarihi camileri keşfedin. Sheki’den uzaklaşın, nehirlerde, şelalelerde, boğazlarda ve dağlarda yürüyüş yapmak için birçok fırsat bulacaksınız.

İlginizi Çekebilir :  Belarus Gezi Rehberi

Shamakhi

Tarih meraklıları için bir başka etkin nokta: Shamakhi. İki buçuk bin yıllık bir geçmişi olan ve eski Şirvan İmparatorluğu’nun başkentini barındıran bu küçük kasaba, Bakü’den iki saatlik sürüş mesafesindedir. Ortaçağ arkeolojik kalıntıları ve neredeyse bin yıl öncesine dayanan çökmekte olan Gulistan Hisarı ilginç yerler arasında bulunmaktadır. Bölge, tarihsel olarak halı dokumalarının yanı sıra birkaç Azeri şairin doğduğu yer olduğu için önemli bir yerdir.

Goygol Gölü

Ganja’dan arabayla kısa bir mesafede, ziyaretçilere Azerbaycan’da doğal güzellik için ziyaret edilmesi gereken en iyi yeri sunuyor. Googgol Gölü veya “Mavi Göl” 1,500 metrede (4.921 fit) Murovdag eteklerinde yoğun ormanlara karşı derin mavi sulara sahiptir. 12. yüzyıldan kalma bir depremin ardından meydana gelen göl, genellikle Ganja’nın en popüler günübirlik gezilerinden birini size sunmaktadır. Dağlardan geçmek, sadece manzaralar için değil, aynı zamanda da tadına varılması gereken harika manzaralar göstermektedir. Bölge, bir zamanlar Sovyet halkının sınır dışı edilmesine kurban gitmeden önce bir Alman topluluğunu barındırdı. Bazı köylerde Alman halkının miraslarının etkileri günümüze kadar yansımıştır.

Kafkas Dağları

Azerbaycan deyince akla ilk gelen yer Kafkas dağları olsa gerek. Hazar’dan Karadeniz’e uzanan, Azerbaycan ve Ermenistan’ı bölen iki dağ sırası Büyük ve Küçük Kafkas Dağları’ndan oluşmaktadır. Uzmanlara göre, dağlar gezegendeki en kültürel ve dilsel olarak farklı bölgelerden bazılarını barındırmaktadır. Bu izole topluluklarda, çeşitliliğine katkıda bulunan çeşitli etnik gruplar ve Azerice’den farklı diller bulunur. Vahşi doğada yürüyüş ve iddialı Transkafkas Trail üzerinde yollar takip edilirse unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Lankeran

Neolitik kökenleri ve uzun bir sahil şeridi ile Lenkeran, Azerbaycan’da ziyaret etmek için en gözde yerlerden biridir. Kasabada gezintiye çıkın ve Feneri, Lenkeran Kalesi, Haydar Aliyev Anıt Parkı ve Eski Cezaevi’ni ziyaret edin. Plaj tutkunlarının Kanarmesha’dan birkaç kilometre güneyde gitmeleri tavsiye edilirken, açık havadaki tarafları gezmeyi düşünenler Ghizil-Agaj Devlet Rezervi’ne günübirlik gezi yapabilirler. Ayrıca bu bölge 200’den fazla kuş türü, kurt ve domuzu barındırmaktadır.

Naftalan

Genelde rehber kitaplarında Naftalan Azerbaycan’da ziyaret edilecek en önemli yerler arasında yer almaz, ancak burasının özel bir durumu vardır. Ganja yakınlarındaki küçük Naftalan kasabası garip bir kaplıca tedavisi sunmaktadır. Sovyetler tarafından popüler hale getirilen ve 1000 yıldan uzun bir süredir yürürlükte olan Azerbaycanlılar, günümüzde ham petrolde banyo yapmak için buradaki spaları ziyaret etmektedir. Bazıları, bu özel yağ sınıfında yıkanmanın, cilt bozukluklarının ve nörolojik problemlerin tedavisi dahil olmak üzere bir çok sağlık yararları olduğuna inanmaktadır. Maceraperest turistler bu deneyimi kendileri deneyebilirler.

Azerbaycan gezilecek yerler tabiki bununla sınırlı değil fakat biz size mutlaka görmeniz gereken önemli yerleri anlattık. Gezmeyi düşünenlere şimdiden iyi geziler!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir