Tüm Detaylarıyla Bali Gezi Rehberi

Dünyanın en güzel tatil destinasyonlarından biri olarak geçen Bali adasını hepimiz duymuşuzdur. Genelde balayı çiftlerinin tercih ettiğini düşündüğünüz bu ada aslında bize balayı tatilinden fazlasını sunmaktadır. Bali hakkında internet üzerinden ufak bir araştırma yaptığınız takdirde genel olarak hep aynı önerilerle, sıkıcı tanıtım yazılarıyla karşılaşırsınız. Kesfegel.com ekibi olarak Bali adasında tatiliniz sırasında yapabileceklerinizi ve daha önce duymadığınız yerleri deneyimleme şansını bulduk. Gelin hep beraber bu adayı bilinmeyen yönleriyle hep beraber keşfedelim. Arkanıza yaslanın ve yazının tadını çıkartın.

 BALİ ADASI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 • Bali, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya’ya bağlı bir adadır.
 • Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır.
 • Başkenti Denpasar‘dır.
 • Adanın %94 lük kesimi Hindu inanışına sahiptir. Geri kalanlar ise müslümandır.
 • Hemen hemen her evin bahçesinde kendilerine ait tapınakları bulunmaktadır.
 • Yaklaşık 5 milyon yerleşik nüfusa sahip olan adanın turistik dönemlerde nüfusu 3 katına kadar çıkabilmektedir.
 • Tropikal bir iklime sahip olduğu için yılboyunca sıcak ve nemlidir. Nisan ve Eylül ayları arasında yağışlar daha seyrek olduğu için en çok tercih edilen dönemdir.

 

DENEYİMLER

Türkiye’den, yaklaşık uçakla 15 saat uzaklık mesafesinde bulunan adaya direk uçuş bulunmamaktadır. Buraya ulaşabilmeniz için bir çok seçenek bulunmakta fakat biz yolu ve zamanı fazla uzatmamak adına THY ile Endonezya’ya gidip, oradan Bali adasına geçiş yaptık. Bu sayede başkent olan Jakarta’yıda gezme fırsatını bulduk. Jakarta ile ilgili bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Endonezya‘dan Air Asia ile adaya olan yolcuğumuz yaklaşık 1.5 saat kadar sürdü. Uçak biletinizi bizim gibi birkaç ay önceden aldığınızı varsaysak, uçak biletlerinin çift yön gayet uygun fiyatlarda ( biz çift yön kişi başı 150 TL civarında aldık) olduğunu söyleyebiliriz.
Uçaktayken, içimizde nasıl bir yerle karşılaşacağımızın heyecanıyla inişi beklerken bir yandanda gideceğimiz rotalarımızı gözden geçirmeye başladık. Gitmeden önce kendimize sırasıyla Ubud-Batur-Kuta-Uluwatu-Nusa Dua gibi bir rota çizdik. Haritaya baktığınız zaman adanın en uzak mesafesinin Batur olduğunu görürsünüz. Bu yüzden bizde ilk durağımızı buraya yakın olan Ubud ( ubud kuta ve batur dağının mesafe olarak tam ortasında bulunmakta) olarak belirledik.
Denpasar Havalimanı’nda olan pasaport işlemlerimizden sonra adaya ayak basmanın heyecanını doyasıyla yaşamaya başladık. İlk durağımız, 2 gün kalacağımız Ubud! Havalimanı’ndan duyduklarımıza göre Ubud’a otobüs bulunmakta fakat biz sırt çantalarımızın yarattığı ağırlık neticesinde taksi ile ulaşım gerçekleştirdik. 1 saat yolculuk mesafesinde bulunan buraya taksi ücreti olarak 174.000 IDR yani yaklaşık 60 TL ödedik. Yolculuk sırasında gördüğümüz manzaralar bizi büyüledi. Bu ada gerçektende günümüz yaşantısına inat gelenekselliğini koruyor. Yüksek yüksek tepelere ev kurmamış, doğa ananın kucağından ayrılmamışlar. Doğa ile birlikte yaşamayı öğrenmişler.

UBUD

Sanırım cennetten bir köşe içerisine düştük. Bu bölgedeki oteller %90 oranında ormanın içine inşa edilmiş. Doğal hayat öylesine güzel korunmuş ki, kendinizi bambaşka bir dünyada hissediyorsunuz. Biz bu adaya gelmeden önce tüm uçak ve otel rezervasyon işlemlerimizi hallettiğimiz için gideceğimiz oteli daha öncesinden biliyorduk. Kaldığımız yerin adı Gayatri Villas Ubud. Orman manzaralı ve sonsuzluk havuzuna sahip bu cennet bahçesinin fiyatları ülkemizle karşılaştırdığımız zaman gerçekten çok ucuz. Türkiye’de böylesine bir otele tek gecelik 400-500 TL civarında ödeme yapmanız gerekirken, burada 3 gecesine, 3 kişi 600 tl civarı bir fiyat ödedik.


Ubud bölgesi zaten sonsuzluk havuzlarına sahip otelleriyle meşhur. İnternet üzerinden ufak bir araştırma yaptığınız takdirde  bu tarz konaklama yerleriyle karşılaşacaksınız. Bizim kaldığımız yerin tek dezavantajı ise merkeze biraz uzak olmasıydı (yaklaşık 15 dakika) fakat bu sorunuda motorbisiklet kiralayarak çözdük. Konusu açılmışken birazcık motorbisiklet kiralama fiyatlarına değinmekte fayda var. Tek bir motor için fiyatlar 5-6 dolar civarında, benzini tam dolu bir şekilde teslim alıyor, teslim ederkende aynı şekilde tam dolu olarak vermeniz gerekiyor. Motor kullanırken mutlaka kaskınız takılı durumda olsun zira, sokağın köşesini döndüğünüz an karşınıza bir trafik polisi çıkabilir ve size kask takmadığınız için ceza yazabilir. Bununda ötesinde hiçbirimiz yabancı ülkede sağlık sorunlarıyla karşılaşmak istemeyiz. Bu yüzden tekrar ediyorum. Mutlaka kaskınızı takın! Yine başka bir soruya değinecek olursak, hiç kimse motorsiklet ehliyetinizin olup olmadığını sorgulayamacaktır. Bu konuda içiniz rahat olsun.
Kaldığımız otelde kahvaltı konusunda ise değişik bir uygulama mevcut. Kalacağınız yerde giriş işlemlerinizi yaptığınız sırada size kahvaltı seçeneklerinin olduğu bir form veriliyor. Bizdeki Türk kahvaltısı tarzında birşeyler kesinlikle beklemeyin. Verilen kağıtta istediğiniz sınırlı kahvaltılıkları işaretledikten ve kahvaltının hazır olmasını istediğiniz saati belirttikten sonra teslim ediyorsunuz. Allahtan kahvaltı seçeneklerinde bizim kültürümüzde bolca kullanılan yumurta seçeneği mevcut. Doya doya yiyemeseniz de aç karnınızı doyurursunuz işte 🙂

 

UBUD’DA GEZİLECEK YERLER

MONKEY FOREST

Maymunların dünyasına hoşgeldiniz. Geziniz sırasında nereye bakarsanız bakın bu sevimli hayvanlarla karşılacaksınız. Sevimli görüntülerine sakın aldanıp onlara dokunmak ya da sevmek gibi bir hataya düşmeyin. Sizi sevmezlerse saldırgan olabiliyorlar, temkinli olmanızda fayda var. Monkey Forest’e giriş yaparken Türk parasına çevirirsek 5 TL gibi cüzi bir miktar ödemeniz gerekiyor. İçeri girerken cep telefonlarınızı, çalınabilecek her türlü eşyanızı yanınızda götüreceğiniz sırt çantanıza atın. Bu sevimli hırsızlar size kafayı takarlarsa vay halinize. İstediklerini almadan peşinizden ayrılmıyorlar.

JUNGLE FISH

Sizi rüyalar adasının en güzel köşelerinden birisine alalım. Jungle Fish akşam yemeklerinizi havuz başında yemek ve sonsuzluk havuzunun tadını çıkartabilmek için harika restoranlarıdan bir tanesidir. Ubud merkezinden yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bulunuyor. Gitmeden önce arayıp rezervasyon yapmanızda fayda var çünkü sürekli dolu oluyor. Fiyatlar ise normal restoranlara göre biraz daha pahalı ama kesinlikle yemeklerin lezzeti fiyatın hakkını veriyor. Biz 3 kişilik patates kızartması, kocaman et burger, 3 mango içeceği için toplamda 150 TL civarı bir ücret ödedik. Jungle Fish, Chapung Sebali otelin restoran bölümü olduğu için sonsuzluk havuzunu sadece otel müşterileri kullanabiliyor fakat dışarıdan gelen kişiler için günlüğü, kişi başı 50 TL civarı bir fiyata akşam saat 17.00’a kadar kullanıyorsunuz.

UBUD ŞEHİR MERKEZİ

Şehir merkezinde disko, gece kulübü tarzı yerler beklemeyin. Gece hayatı için daha çok latin, reggea müziklerinin çalındığı orjinal cafe bar tarzı mekanlar bulunuyor. Buralarda gecenin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.
Ayrıca merkezde hediyelik eşya alabileceğiniz ya da masaj yaptırabileceğiniz mekanlar mevcut. Masaj fiyatları Kuta bölgesine daha biraz daha pahalı oluyor ama Kuta’da kalacak zamanınız yok ise Bali Masajını yaptırmadan dönmeyin derim.

TEGALALANG PİRİNÇ TARLALARI

Ada geçiminin büyük bir bölümünü turizm, bir kısmını ise tarımdan sağlamaktadır. Gezeceğiniz her yerde küçüklü büyüklü pirinç tarlalarıyla karşılaşacaksınız. Tegalalang pirinç tarlaları ise bunların arasında en büyük ve en popüler olanı. Heryerde olduğu gibi buraya girmek içinde ufak bir ücret ödüyorsunuz. Tarla içerisinde gezerken dikkatli olmanız gerekiyor. Pirincin yetişebilmesi için gerekli olan su burada bolca mevcut. Toprak çok ıslak ve kaygan. Hele birde bizim gibi geziniz sırasında yağmura denk geldiyseniz üzerinizin çamur olmasından malesef kaçamayacaksınız.

BALİ PULİNA

Dünyanın en pahalı kahvesinin Luwak Kahvesi olduğunu çoğumuz duymuşuzdur. Bali, Luwak Kahvesinin anavatanıdır. Miskkedisigiller ailesinin bir üyesi olan sansar görünümlü luwak isimli minik hayvan, kahve çekirdeklerinin kirazlı kısmını yiyor, sindiremediği kısmı dışarı çıktığında toplanıyor, temizleniyor, kavruluyor ve türk kahvesi sunar gibi sunuluyor. Fiyatlar ise gerçekten pahalı. Bir fincanı yaklaşık 15 TL civarında içebilirsiniz. Satın almak isterseniz 1 kilogramı yaklaşık 350 TL civarında.

İlginizi Çekebilir :  Vietnam'da Tutuklanmanıza Neden Olacak 12 Şey

AMERTHA YOGA

Kahve alacaklar için daha uygun fiyatlı yer arıyorsanız size tavsiyemiz Amertha Yoga olacaktır. Geldiğinizde burada bir çok değişik hayvan türleriyle karşılaşacaksınız. Sahibi ve çalışanları çok güler yüzlü ve yardımseverler. İçerideki geziniz sırasında size fazlasıyla yardımcı olacaklardır.
3 günlük Ubud maceramızdan sonra bir diğer rotamız olan Batur’a doğru yola çıktık.

BATUR VOLKANI

Batur’a gitmeden önce, yolculuk esnasında popüler olan noktaları belirleyip, otel çalışanına gezerek gitmek istediğimizi ve bunu kabul edecek bir taksici çağırmasını söyledik. Otel çalışanı, 400.000 IDR civarı bir fiyata taksinin istediğimiz noktalara gidebileceğini söyledi. Bizde fiyatı kabul edip taksimizi beklemeye başladık. Görevli, 4-5 taksi şöförüyle iletişime geçmesine rağmen 30 dakika boyunca hala taksimiz gelmemişti. Hiç bir taksici Batur’a gitmek istemiyordu. Sebebini sorduğumuzda, dağ yolunun akşam 17.00’den sonra çok tehlikeli ve sisli olduğunu, bu riski almak istemediklerini aktardı. Fakat ne yapıp edip bir şekilde oraya gitmemiz gerekiyordu, otel rezervasyonumuzu iptal edemezdik. Fiyatı arttırabileceğimizi (500.000 IDR) otel görevlisine aktardıktan sonra tekrar taksiciler ile iletişime geçmeye başladı. 1 saatin sonunda bir taksici gitmeyi kabul etmişti. Taksimiz geldiğinde mutlu olmamıza rağmen, onunda ilk defa Batur’a gideceğini söyleyince bizide korku sardı 🙂
Yolculuğumuz gerçekten taksi şöförlerinin anlattıkları kadar vardı. Akşam 17.00 civarında dağ yolu tamamen sisle kapandı ve yolun sol tarafında uçurumlar vardı. Bırakın yolu, arabanın kaputunu bile göremeyecek durumdaydık. Yaklaşık 1 saat boyunca ,sis içerisinde yavaş yavaş ilerledikten sonra kalacağımız otele vardık. Otel dediğime bakmayın, kaldığımız yer, en az otel konforunda olan şirin mi şirin hostel.

BLACK LAVA HOSTEL

Geceliğine kişi başı 40 TL ödediğimiz hostelde sadece 1 gece kaldık. Buraya gelmemizin amacı yanardağı görebilmek ve sıcak termalin keyfine varabilmekti. Bu yüzden eşyalarımızı hostelimize bırakır bırakmaz kendimizi açık hava termal havuzuna attık. Ayrıca bu bölgede yanardağın eteklerine çıkıp bol bol fotoğraf çekebilmeniz için trekking turları bulunuyor. Kişi başı fiyatı yaklaşık 150 TL civarında. Yolculuğa gece yarısı başlıyorsunuz ve sabahın ilk ışıklarına doğru varmış oluyorsunuz.

TUKAD CEPUNG WATERFALL

Batur maceramızdan sonra sonraki durağımız olan Kuta için hostelden öğlen sularında ayrıldık. Batur-Kuta arası taksiyle yaklaşık 2.5 saat kadar sürüyor. Yolculuğumuz esnasında taksiciye bölgeye yakın olan şelaleleri gezdirmesini istedik. Taksici yolumuzun üzerindeki tek şelalenin Tukad Cepung olduğunu söyleyince rotamızı oraya çevirdik. Her zamanki gibi girişte ufak bir ücret ödüyorsunuz. Girişten 10 dakikalık yürüyüş sonrasında şelaleye varıyorsunuz. Buz gibi akan suyun altına kendinizi bıraktığınızda gerçekten rahatlamış hissediyorsunuz.

KUTA

Kuta, Bali adasının merkezi konumunda ve en çok turist çeken bölgesi. Ama gelin birde bize sorun. İnternette yazılanlara kesinlikle inanmayın, Kuta aslında Bali’nin en karışık bölgesi. Yerli halktan çoğu, sokak köşelerinde insanlara uyuşturucu maddeleri satmanın ve kadın pazarlamanın peşinde. Bunu da size açık açık söylemekten çekinmiyorlar. Her ne kadar kulak asmasanızda bir süreden sonra usanmaya başlıyorsunuz.
Gece hayatına meraklı biriyseniz, malesef Kuta size göre değil. Akşam saat 20.00 saatlerinden sonra başlayan gece hayatı topu topu 5, bilemedin 6 gece kulübünden ibaret. Peki hangi gece kulubü daha iyi diyorsanız okumaya devam ediniz.
Kuta bölgesinde yapabileceklerinize değinecek olursak;

Sörf dersleri alabilirsiniz;

Bölgenin en fazla turist çeken yerlerinden biri olduğunu söylemiştik. Bunun tek sebebi var, Sörf tutkusu. Denizin çok dalgalı olmasından dolayı Kuta Sahilleri sörf yapmaya oldukça elverişli. Pazarlık yaparsanız, 2 saatlik dersi 50 TL gibi bir fiyata anlaşabilirsiniz. Bu süre içerisinde garanti verdikleri gibi, okyanustayken sörf tahtasının üzerine çıkabilmeyi başarabiliyorsunuz. Denemenizde fayda var.

Bolca hediyelik eşya alabilirsiniz;

Türkiye’ye dönerken mutlaka kendinize veya sevdiklerinize güzel hatıralar götürmek isteyeceksiniz. Bölgenin havalimanına yakın olmasından dolayı aldığınız eşyaları her gittiğiniz yere götürmek zorunda kalmayacaksınız.

Motorla sokak aralarında dolaşmak;

Belkide en keyifli aktivitelerinden birisi sizin için bu olacaktır. Ara mahallelerde sokaklar dar olduğu için yerel halk ile daha samimi olabiliyor, onların yaşam biçimlerini gözlemleyebiliyorsunuz.

Dev dalgalarla birlikte yüzmek;

Öncelikle belirtmek isterim ki sadece Kuta değil, Bali adasının tüm bölgelerinde deniz, yüzmek için çok elverişli değil. Dip akıntısı çok fazla. Suyun dibindeki ters akıntı yüzünden dev dalgalar beraberinde kumuda suyun yüzeyine çıkmasına neden oluyor, bu yüzden su kirliymiş gibi görünüyor. Dizinizin boyuna gelen su bir anda boyunuzu geçebiliyor. Dikkatli olmanızda fayda var.

Sky Garden’da felekten bir gece çalmak;

Sınırlı sayıda olan gece kulüpleri arasında en iyisi burası. 5 katlı olan bu eğlence kulubünün her katında farklı tarzda müzikler çalmakta. Girişler ücretli olduğu için yerel halk tarafından çok fazla tercih edilmiyor. Giriş ücreti kişi başı 30 TL.

ULUWATU

Kuta’ya yaklaşık 45 dakika mesafede bulunan bu bölgede keşif edilmesi gereken yerler fazlasıyla bulunmakta. Her Bali fotoğrafında kendine yer bulan Uluwatu tapınağını gezebilirsiniz. İçeride Monkey Forest’te olduğu gibi bolca maymun mevcut. Biz açıkçası fazla beğenmedik.
Uluwatu gezimiz sırasında şans eseri denk geldiğimiz ve size şiddetle önereceğimiz bir mekan bulunmakta. Adı Single Fin.

Single Fin

Dünyanın en güzel gün batımı manzarasına sahip Single Fin konuklarına hayatları boyunca unutamayacakları hatıralar sunuyor. Burası bir restoran. Gün batımına karşı akşam yemeğinizi yiyebilir, fonda çalan chill tarzındaki müziklerle, okyanusta sörf yapan insanları seyredebilirsiniz. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Yer bulamayabilirsiniz. Fiyatları ise gayet uygun. Korkmadan dilediğinizi yiyebilirsiniz 🙂

Secret Beach

Bulabilmek için Uluwatu bölgesini detaylı olarak gezmeniz gerekiyor. Yaklaşık 200 basamaklı merdivenden aşağı indikten sonra kayaların olduğu bölgeye varıyorsunuz. Kayaların arasında yaklaşık 1 metre boyunda ufak bir delik bulunmakta. Deliği geçtikten sonra 30 metre genişliğinde bir plajla karşılaşıyorsunuz. Dünyanın başka bir yerine gelmişşsiniz izlenimini veriyor burası. Güneşlenmek için ideal olsa da yüzmek için pek elverişli olduğu söylenemez.

JİMBARAN

Gün batımına karşı akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz güzel yerlerden biriside Jimbaran. Menünüzde lezzetli balıklar var. Plaja kurulan masalarda balığınızı yiyebilir, rahatlamak için denizde yüzebilirsiniz. Menü fiyatları ise çok pahalı değil. Ortalama 2 kişi 60 TL civarında tıka basa doyabilirsiniz.

NUSA DUA

Adanın en lüks otelleri burada bulunuyor. Geceliği 250 dolar civarında olan bolca otel bulunmakta. Kısacası zenginlerin mekanı diyebiliriz. Nusa Dua bölgesine girişler polisler tarafından koruma altında. Elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Tipinizi beğenmezlerse bile geri çevirebilirler. Bölgenin heryerine temizlik konusunda büyük özen gösterilmiş. İçinde Bali Collection adında bir alışveriş merkezi bulunmakta. Burada alışveriş yapmanızı pek tavsiye etmem, fiyatlar normalinden 2 katı daha pahalı. Restoran konusunda ise içeride bolca lüks yerler bulunmakta. Çokta fazla gözünüzü korkutmuş olmayalım. Yemek yemek için Prada Nusa Dua adında bir restorana girdik. Hatta restoran menüsünde nargile bile var. 2 Balık menüsü, 4 içeçek ve nargile için 100 TL fiyat ödedik.
Motorbisikletinizle geldiyseniz burayı gezmek için yürümeniz gerekiyor çünkü biryerden sonra polisler motorla devam etmenize izin vermiyorlar. Bali adasının en güvenli bölgesi Nusa Dua olduğu için ben orada tanıştığım bir arkadaşımla bölgeyi gece yarısı gezme fırsatı buldum.

BALİ ADASINA ZİYARETİNİZ SIRASINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • Paranızı bozdurmak için sokak köşelerinde ya da dükkanların içinde döviz ofisleri bulunmaktadır. Buralarda kesinlikle paranızı bozdurmayın. Paranızın tam karşılığını teslim etmiyorlar. Havalimanında para bozdurabilir yada devletin kurmuş olduğu mavi tabelaları olan para bozdurma ofisleri mevcut. Buralarda gönül rahatlığıyla paranızı bozabilirsiniz.
 • Ubud bölgesi, doğal yaşamla içi içe olduğu için bolca yabani hayvan bulunmakta. Yılandan, akrebine bir çok yabani hayvana denk gelebilirsiniz. Panik yapmadan, gördüğünüz an uzaklaşmanız durumunda size zarar vermeyeceklerdir.
 • Maymun ormanına ziyaretiniz sırasında maymunlara korucular tarafından gözetim altında olmadan dokunmayın, sevmeye çalışmayın.
 • Kaldığınız oteldeki pencereleri ve kapıları dışarı çıktığınız zaman mutlaka kapalı tutun. Sevmeyeceğiniz hayvanlarla karşılabilirsiniz.
 • Denizde yüzerken dip akıntılarına karşı dikkatli olun. İyi yüzme bilmiyorsanız fazla açılmamaya özen gösterin.
 • Aldığınız hediyelik eşyalarda mutlaka pazarlığınızı konuşturun. Sizden, eşyanın normal değerinin en az 2 katını talep edecekler. Pazarlık yapma konusunda çekingen davranmayın.
 • Motorbisiklet kullanırken mutlaka kaskınızı takın.
 • Taksiye binmeden önce mutlaka fiyat konusunda anlaşın.
 • İnternetten yaptığınız araştırmalar sonucu, adadan ayrılırken vergi ödemeniz gerektiğini söylerler. Böyle birşey yok, inanmayın!

Sevgiyle kalın, eklemek istediklerinizi yorum olarak bizlere gönderebilirsiniz.

Kesfegel.com Ekibi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

 • Bali adası şehirden binalardan sıkılanlar için tam bir kaçış noktası tam olarak doğal bir cennet gibi görünüyor . Gitmeden önce bali adasında yapılacaklar listesine ve bali adası gezi rehberine göz atmayı unutmayın

 • Bali Adasina gelecek misafirlerimize havalimani karsilama ve otel transferleri , gunluk ozel soforlu arac ile ada turlari, tatil oncesi tur programi hazirlama, otel tavsiyeleri, ve guncel pratik bilgiler hakkinda hizmet veren adadaki tek Turk tur acentasiyiz, irtibat icin mail adresim [email protected] veya [email protected] Bali adasinda gorusmek uzere ,Mutlu tatiller..