Balıkesir hakkında bilgiler ve gezilecek yerler

Balıkesir Gezi Rehberi

Bu yaz tatil planları arasında Balıkesir olanlar için harika bir yazı hazırladık. Kendisi Türkiye’nin hakkı yenen illerinden bir tanesi. Halbuki içerisinden pekçok güzel tatil bölgesini ve doğal güzellikleri barındırıyor: Edremit, Akçay, Ayvalık, Kazdağı, Kuşcenneti, Marmara Adası ve daha bir sürü şey. Bütün bunlar birleşince oldukça güzel bir yer oluyor bu şehir. Biz de boş durmadık, Balıkesir’in A’Dan Z’ye gezi rehberi niteliğindeki haritasını çıkardık. İşte merak edenler için hazırladığımız Balıkesir şehir rehberi ve daha bir sürü şey!

Balıkesir Nerede?

Balıkesir nerede diye soranlara hemen cevabı verelim: Marmara Bölgesi’nde, Çanakkale ve Bursa arasında kalıyor. İzmir’in hemen yukarısı. Kuzeyden güneye genişleyerek iniyor ve İzmir – Çanakkale arasındaki önemli bazı tatil bölgelerini barındırıyor içinde. Yani kendilerinin hem Ege Denizi’ne, hem de Marmara Denizi’ne kıyısı vardır.

Balıkesir Tarihi

Balıkesir’deki yerleşim bundan 10 bin yıl öncelere kadar gitmekte. Burada pekçok höyük ve mağara bulunuyor. Bu mağaralarda yapılan araştırmalarda M.Ö. 8000 yılından kalma eserler bulunmuştur.

Balıkesir çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Tarihteki önemli devletler mutlaka buradan geçmişler. Hititler, Büyük İskender yönetimindeki Makedonya, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Karesi Beyliği ve nihayetinde Osmanlı İmparatorluğu.

1923 yılında Karesi adıyla il olmuştur ancak bundan üç yıl sonra 1926’da, adı Balıkesir olarak değiştirilmiştir. Balıkesir adının nereden geldiğine dair pekçok rivayet var. Bazı kaynaklara göre, balık kelimesi eski Türkçe’de ‘şehir’ anlamına geldiği için Balık Hisar, yani Hisar Şehri’nden türemiştir. Kimi kaynaklara göre ise, balı çok güzel olduğu için Bal – ı Kesr kelimesinden gelmiştir.

Balıkesir Yüzölçümü ve Nüfusu

Toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 15 bin kilometrekaredir. Bu da hemen hemen İstanbul’un 10 katına eşittir. Balıkesir nüfusu ise 1 milyon 200 bin civarındadır. Nüfus yoğunluğu düşük olan illerimizden bir tanesidir.

Balıkesir Ekonomisi

İller sıralamasında Balıkesir ekonomisi 13. sıradadır. Tek merkezli büyüme yerine, dengeli büyüme modelini tercih etmiştir ve bunda başarılı da olmuştur. Sahil kesimlerinde zeytincilik, bağcılık ve balıkçılık yapılmaktadır. Bu kesimlerde turizm de oldukça gelişmiştir. İç kesimlerde ise madencilik, tarım, hayvancılık ve ormancılık yapılır. Sanayisi de gelişmiştir.

Şehrin İklimi Nasıldır?

Özellikle şehrin güneyine inildikçe hava sıcaklıklarında hatrı sayılır bir artış gözükür. Balıkesir iklimi, karışık bir iklimdir. Ege kıyılarında Akdeniz iklimi görülmektedir, burada kışları da ılık geçer. İç bölgelere gidildikçe kışların soğuk ve kar yağışlı geçtiği karasal iklim görülmeye başlar.

Şehir genelinde yaz sıcaklıkları oldukça yukarıdadır. Zaman zaman 40 derecenin üzerine çıktığı görülür. Kışın ise, özellikle iç bölgelerde hava sıcaklığı epey düşer. Ortalama sıcaklık 0’ın üzerinde kalsa da, termometrenin -18’i görmüşlüğü vardır.

Balıkesir’e Nasıl Gidilir?

Balıkesir’e havayoluya gitmek için Edremit’teki Koca Seyit Havaalanı’nı kullanmanız gerekiyor. Eğer buradan şehir içine gidecekseniz, 100 kilometre civarında bir yolunuz var. Ancak havayolu ulaşımı, kentin tatil beldelerine gitmek için oldukça ideal.

Feribot kullanarak bandırmaya ulaşabilirsiniz. 2 saat civarında bir yolculuk olacaktır. Balıkesir’in tatil adalarına, Avşa ve Marmara Adası’na da ulaşım için feribot kullanmanız gerekiyor. Bu feribotlar hem İstanbul’dan hem de şehir limanından kalkıyor. Saatleri değişmekle birlikte, Tekirdağ’dan kalkan feribot bulmak da mümkün.

Şehir içi Toplu Taşıma

Eğer şehir içinde dolaşacaksanız BTT otobüsleri mevcut. Bunlara binebilmek için BalKart çıkartmanız lazım. Ancak Balıkesir’in beldelerine gidecekseniz, otogarlardan buralara sık sık araç kaldırılmakta. Üstelik fiyatları da oldukça uygun.

Koylar arasında seyahat edecekseniz tekne kiralamak da bir çözüm olabilir. Örneğin Edremit, Ayvalık, Ocaklar ve Erdek arasında, kiraladığınız tekne ile çok rahat dolaşabilirsiniz.

Balıkesir’de Nerede Kalınır?

Balıkesir’in tatil beldelerinde bile konaklama nispeten uygun fiyatlara. Eğer şehir merkezinde sadece konaklamak için oda arıyorsanız, gecelik fiyatları 50 – 100 TL arasında değişmekte. Havuzu da olsun, havuza gireyim, çeşitli aktivitelerde bulunayım derseniz eğer gecelik 150 – 200 TL arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Ayvalık, Edremit, Avşa, Erdek gibi önemli tatil beldelerindeki konaklama fiyatlarıysa hemen hemen aynı. 100 – 200 TL arasında çok tatlı pansiyonlar bulabiliyorsunuz. Ancak şöyle güzel bir 5 yıldızlı otel tatili yapmak isterseniz, gecelik 300 – 400 TL harcamnız lazım. Yalnız hemen belirtelim, Balıkesir otelleri oldukça çekici gözüküyor!

Balıkesir Yemekleri

Yemek turizmini sevenler burada da yaşadı. Birbirinden lezzetli yemekler sizi bekliyor. Balıkesir’de ne yenir, diye soruyorsanız pişman olmayacaksınız.

Kaynağı Balıkesir olan peynir, irmik ve şekerden yapılan höşmerim tatlısı burada çok lezzetli. Balıkesir mantısı var, içerisinde kıyma bulunmuyor ancak üzerine tavuk eti ve nohut koyularak servis ediliyor. Sahil kasabalarında balıkçılık yapıldığı için çok güzel deniz ürünleri var. Biz size kalamar dolmasını tavsiye ediyoruz. Kalamarın içine kuru üzüm, fıstık ve baharat ekledikleri pirinci doldurup öyle yapıyorlar.

Ege tarafındaki kasabalarında zeytinyağı çok meşhur ve lezizdir. Zeytinyağlı yemeklerden bolca tüketebilirsiniz. Kaymaklı ekmek kadayıfına benzeyen bir tatlıları daha var: Balıkesir kaymaklısı. Höşmerimle beraber bölgenin en lezzetli tatlısıdır kendisi.

Bütün bunları yerken yanına şöyle güzel ve bol köpüklü bir susurluk ayranı içmeyi de unutmayın!

Balıkesir’de Alışveriş ve Hediyelik

Az önce yukarıda saydığımız bütün yiyecekler aynı zamanda çok güzel hediye de olur. Özellikle buradan zeytinyağı almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Balıkesir’in hediyelik eşyaları bunlarla bitmiyor. Burada çok güzel halı, kilim dokunur. Özellikle tatil kasabalarında açılan masalarda el yapımı takılar ve ev süslemeleri bulabilirsiniz. Buralardaki çarşılara mutlaka uğrayın.

Şehir Gece Hayatı

Şehir içindeki gece hayatının çoğu Milli Kuvvetler Caddesi’nde dönüyor. Şehri ziyarete geldiyseniz burayı gezip, gönlünüze göre bir yer seçebilirsiniz.

Esas gece hayatı ise tatil kasabalarında. Akşamları yürüyüşler, çaylar, tatlılardan sonra kendinize bir gece kulübü bulabilirsiniz. Buralarda gece kulüpleri genelde açık hava oluyor. Çok sağlam yerler var. Dans ede ede, bütün geceyi geçirebilirsiniz buralarda.

Balıkesir Festivalleri

  • Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali: Haziranın ikinci haftasında Bandırma’da kutlanan bu festivalde hem Kuşcenneti Milli Parkı tanıtılıyor, hem de parkın karşılaştığı çevre kirliliği tehlikesine dikkat çekiliyor. Eğer kuşların, doğanın içinde dolaşmak isterseniz sizi bu festivale alalım. Üstelik, Türkiye’nin karşı karşıya olduğu çevre kirliliği problemini de Kuşcenneti özelinde gözlemlemiş olursunuz.
  • Zeytinli Rock Festivali: Ağustosun son günlerinde gerçekleşen bu festival Türkiye’nin önemli müzik festivallerinden bir tanesi. Her yıl yaklaşık olarak 100 bin kişi bu festivale katılıyor. Oldukça sağlam müzisyenler geliyor festivale. Siz de, 3-4 gün süren bu festival boyunca Zeytinli’de çadırınızı kurabilir, müziğinizi dinleyebilirsiniz.
  • Ayvalık Kültür ve Sanat Günleri: Bale gösterileri, klasik müzik dinletileri, jazz konserleri, resitaller ve tiyatro oyunlarının sergilendiği bu festival Eylül’ün ilk iki haftasında Ayvalık’ta düzenleniyor. Hem Ayvalığı gezip, hem tatil yapıp hem de festivalin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Uluslararası Ayvalık Film Festivali: Balıkesir festivalleri arasında en genci olan bu festival, ekim ayı içerisinde Ayvalık’ta düzenleniyor. Genç olmasına bakmayın, oldukça güzel filmler gösteriliyor. O yüzden yolunuz düşerse hem güzel film izlersiniz, hem de festivale destek olursunuz da daha iyilerini görebiliriz!

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Cunda Adası

Ayvalık’ın biraz ilerisinde yer alan dünya güzeli bir ada burası. Burada Ayvalık Adaları adı verilen 22 tane ada bulunmakta ve Cunda Adası bunlar arasında yerleşime açık olan tek ada. Balıkesir turizm haritası içerisinde önemli bir yeri var. Zaten sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi değerler nedeniyle koruma altına alınmış ve sit alanı ilan edilmiştir. Burada Çamlı Manastırı’nı, Koruyan Meryem Manastırı’nı ve Ay Işığı Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Kuşcenneti Milli Parkı

Bu harika yer Bandırma’nın güneyinde, Manyas Gölü’nün de kuzeydoğusunda kalıyor. Kuşların göç ederken kullandığı bölgelerden biri. Doğası ve özellikle barındırdığı kuş çeşidi zenginliğinden dolayı burası Avrupa Konseyi’nce de önemli görülen yerler arasında. Ancak son yıllarda bilinçsizce çöp atmalar ve betonlaşma sonucu burası doğal özelliklerini kaybetmek. Buraya gelen kuş sayısı her geçen yıl düşmekte.

Adres : Kuşcenneti Mahallesi, Kuşcenneti Yolu No:10, 10245 Bandırma

Kaz Dağı

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi de Kaz Dağı. Balıkesir gezilecek yerler arasında mutlaka olmalı. Hatta hayatınızda bir kere olsun Kaz Dağı’nda kamp yapıp onun havasının, suyunun tadını çıkartınız. Zira Türkiye’de Kaz Dağı’nın doğası gibi bir yer bulmak oldukça zor. Edremit Körfezi’nin hemen arkasında kalıyor. Bir kısmı Balıkesir’e bir kısmı da Çanakkale’ye bağlı buranın. Antik dönemde oldukça önemli bir yermiş. Pek çok mitolojik hikayede de adı geçmekte.

Adres : Arıtaşı Mahallesi, 10870 Edremit

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Az önce adını zikrettiğimiz Ayvalık Adaları’nın 19 tanesini kapsayan bir park burası. Tekne turları ile buraları dolaşabilirsiniz. Doğası ve tarihi oldukça önemli bir bölgedir. Geleneksel yapıları bozulmadan korunmuştur. Ayrıca bu adalardaki pekçok manastır ve kilise de restore edilmiştir, doğanın içerisindeki bu ibadethaneleri gezmek oldukça ilginç ve güzel. Kumsalları ve denizi de çok güzeldir. Denize girip, dilerseniz dalış yapabilirsiniz. Sualtı zenginliği de hatrı sayılırdır.

Adres : Üçkuyular Cd., 10405 Ayvalık

Avşa

Marmara Denizi’nde tatlı mı tatlı bir ada. Son yıllarda oldukça kalabalıklaştı ve adanın neredeyse her yeri yerleşim yeri oldu. Ancak hala daha güzelliğini korumakta. İstanbul’dan deniz otobüsüyle iki buçuk saat, Erdek’ten ise bir buçuk saat uzaklıkta. Balıkesir günübirlik gezi için düşünülebilecek bir yer. Burada hem gezip denize girebilir, hem de geceleri eğlenmeye çıkabilirsiniz.

Kapıdağ Yarımadası

Şehrin kuzeyinde bulunan bu yarımada neredeyse ada olacakmış da son anda yarımada olarak kalmış. Küçük bir kolla anakaraya bağlanıyor. Çok güzel bir doğası var. Dilerseniz burada doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Ayrıca pekçok güzel koy da barındırıyor. Denize girmek, tatil ve kamp yapmak için ideal bir yer.

Adres : Yukarıyapıcı Mahallesi, 10500 Erdek

Yazören Mağarası

Kentin güneyinde, Manisa sınırında kalan bir mağara burası. Balıkesir’in mağaralarının ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. Burası da Balıkesir tarihi yerler açısından o mağaralardan bir tanesi. Aynı zamanda sarkıtları ve dikitleriyle bir doğa harikası. İnsan gerçekten bakmaktan kendini alamıyor. Yarı aktif durumda. Yakın zamanda bir kısmı ziyarete açılmış.

Antandros

Antandros, Altınoluk’taki bir antik kent. Mozaikleri o kadar güzel ki nam salmışlar. Buradan kazılar sonucu çıkarılan eserler M.Ö. 7. Yüzyıl’a kadar uzanmakta.  Eğer bu eserleri merak ediyorsanız kendileri Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyorlar.

Adres : Avcılar Mahallesi, İzmir Çanakkale Yolu, 10870 Edremit

Kyzikos

Kyzikos, Erdek yakınlarındaki başka bir antik kent. Üstelik epey eski bir kent. M. Ö. 6 bin yıllarına kadar uzanan bir tarihi var. Ancak tabii ki kent kurulmaya çok daha sonra başlanıyor. Bir zamanlar, bölgede yaşayan Türkler, bu kentin kalıntılarına Belkıs Sarayı diyorlarmış.

Hala bekliyor musunuz? İş güç bitmez, çocuklar yakın zamanda büyümez, her zaman yeterince para bile olmaz… Ama ömürlerimiz hızla akıp gidiyor. En azından bir gün için kalkıp gitmenin önünde gerçekten  de engeliniz ne olabilir ki? 😉

Gidin Balıkesir’e ve dönünce bize de anlatın!

İlginizi Çekebilir :  Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir