Dünyadaki en ilginç yasaklar listesi

Başınıza Bir İş Gelmesin: Dünyanın En İlginç Yasakları

İlginç yasaklar deyince aklınıza neler geliyor? Dünya yeterince tuhaf bir yer, sevgili okurlar. Gün geçmiyor ki bir şeye hayret etmeliyim, “Bu da mı varmış” demeyelim, “Yok, daha neler!” diye mavi ekran vermeyelim. Oldu, oluyor, olacaktır. Bir de kültürü bol bir gezegen olunca işler daha da karışıyor, daha da ilginleşiyor. İşte, bu sebeple biz de dünyanın en ilginç yasakları arasından seçtik, derledik, sunuyoruz. Yarın öbür gün çantayı koluna takıp gidenler “Vay biz bunu niye bilmiyorduk” demesin sakın.

Singapur

Sakız yahu! Sinir ol, “balonunu patlatma” de, “düzgün çiğne” diye sinirlen ama yasak nedir? Oluyor işte. Boşuna mı hayret ediyoruz? Singapur’da 1992 yılından beri sakız çiğnemek yasak. Ancak, Singapur bu önemli durum üzerinde düşünmüş ve mevzuyu 2004 yılında doktor reçetesi ile çözmüş; evet efendim, kriziniz geldiyse Singapur’da o zaman doktora gidip reçeteyle sakız alabilirsiniz. Singapur’daki yasaklar sadece bununla sınırlı değil. Daha ne olabilir ki diyenler yazımıza buyursunlar : Singapur’da Yasak Olduğunu Bilmeniz Gereken 10 Şey

Milano

Bunu seveceksiniz; Milano’nun dünyanın en garip yasakları arasına girmeyi başarmış yasağı somurtmak. Kamusal alanlarda somurtamıyorsunuz. Bir tek hastane çalışanları ve cenazesi olanlar muaf bu durumdan. Onlar dışında “Aman ben terk edildim”, “Yok efendim, hiç mesaj atmadı bugün” gibi gerekçelerle aşıklar bile listeye dahil.

Ohio

Rakı-balık tutkunlarının gitmeme sebebi olarak gösterilebilecek bir yasak geliyor şimdi de sevgili okurlar; Ohio’da sarhoşken balık yemek yasak. Dileyen balığı yedikten sonra sarhoş olabiliyordur herhalde. Belki sarhoş olana kadar balık bile yiyebiliyordur ama sarhoşken yiyemiyor. Bu akılda deli sorular yaratan ince çizgileri kim çekiyor, bilemiyoruz. Sarhoşken balıklardan uzak durun, kafi.

Fransa

“Aşk engel tanımaz” demeyin. “Demirden korksak trene binmezdik” hiç demeyin. Fransa’da demiryolunda öpüşmek yasak. Yani, Fransız hükümeti diyor ki “Aşık olmayın demiyoruz, aşktan ölmeyin diyoruz”. Haksız da sayılmazlar. Ancak bu yasağın nasıl gelmiş olduğu da insanı biraz düşündürmüyor değil.

Çin

Bu kısmı çok önemli. Tek çocuk kanunu biliyorsunuzdur. O konunun da yasaktan çok önlem olduğu aşikar, koca gezgenin 7’de 1’i Çinli. Bu durum Çin hükümetini epey tedirgin etmiş, üstlerindeki baskıyı artırmış olacak ki dünyanın en ilginç 10 yasağı listesinde zirveye oynayacak bir yasakları daha var; devlet izni olmadan reenkarnasyon yasak! “Ay öldüm, hadi geleyim hemen” yok, bilginiz olsun.

Pennsylvania

Ne zaman duş alsanız bir konser de mi veriyorsunuz? Pennsylvania’da veremezsiniz, coşmayın. Duşta şarkı söylemenin yasak olduğu konusundaki bilgi kesin çünkü. Denetlemesini nasıl yapıyorlar, her duşta bir dinleme cihazı mı var, bilemiyoruz. Siz yine de içinizdeki assolisti durdurun.

Danimarka

Dünyadaki en ilginç yasaklardan biri de kuşkusuz Danimarka’da. Doymak yasak. Aç kalın! Az yiyin! Sağlıklı beslenmek tabanlı bir mantığı olabileceğini sanıyoruz ama kesin bir bilgi yok. “Ne yedik ya”, “Valla iyi yedik” demeyin siz yine de. Hatta yemeyin o kadar. Kalanı paket yaptırın.

Amerika

Kinder Sürpriz payını alıyor bu listeden ve ABD ilginç yasaklar arasında görülüyor. Lezzetli çikolatadan ve içindeki oyuncaklardan mahrum bir nesil yetişiyor beyaz adamın ülkesinde. Ancak, biz yine de pek faydasız bulduğumuzu söyleyemeyeceğiz.

Son olarak;

Editörün Hayretini Peak Yaptırmış Houses of Parliament

Ölmek yasak. İntiharı aklınızdan bile geçirmeyin. Ölmek nasıl yasak ama? Ölenleri gömmüyorlar da hapse mi atıyorlar? Diriltip yaşamaya mı mahkum ediyorlar? Aklımda deli sorularla sizlere veda ederken bir başka yazıda daha görüşemek üzere… Dünyadaki en ilginç yasaklar listesine bir süre şaşırıp geri döneceğim.

 

İlginizi Çekebilir :  Böyle Buyurdu Gurme: Dünyanın En İyi Mutfakları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir