Benim İçin Ağlama: Arjantin’de Görmeniz Gereken Yerler

Güzide memleketimize en uzak memleketlerden olan Arjantin’i ziyaret etmek isteyenler ya da şüphesi olanları şöyle alalım; işte size Arjantin’de görülecek yerler! Orada bir ülke var uzakta, gitmesek de görmesek de orası çok güzel bir ülkedir! Arjantin bize oldukça uzak bir ülke olduğundan dolayı, tatil için nadiren düşünülüyor. Ancak iddia ediyoruz ki Arjantin’e yapacağınız yolculuk her şeye değer. Türkiye ve civarında bulamayacağınız benzersiz bir doğaya ve manzaraya sahip Arjantin.  Doğal güzellikleri bir tarafa, Yeni Dünya’nın keşfiyle birlikte, buraya akın eden Avrupalılardan kalma çok önemli bir tarihe sahip. O yüzden biz de size, Arjantin’de özellikle ziyaret etmeniz gereken yerlerin listesini hazırladık. Buyursunlar!

İguazu Şelaleri, Misiones

Sadece Arjantin’in değil, Dünya’nın en güzel yerlerinden biri İguazu Şelalesi. Vakti zamanında Dünya’nın yedi harikası arasına girmesi için epey çaba harcanmış. Harcanmayacak gibi de değil. Şelalenin kenarında durup da aşağıya, “Şeytan Boğazı’na” bakınca kendinizi epey küçük hissedebiliyorsunuz.

Buenos Aires

Buenos Aires kültürü ve mimarisiyle size kendinizi Avrupa’daymış gibi hissettirecek. Evlerinin değişikliği, kültür çeşitliliği ve bunu çok iyi muhafaza etmesi en büyük artılarından. Ziyaret ettiğinizde gündüz meşhur antika dükkanlarını dolaşıp akşam kendinden geçerek tango yapanları izleyip mest olabilirsiniz. O yüzden Arjantin Buenos Aires gezilecek yerler listenizin başında yer almalı.

Los Glaciares Ulusal Parkı

Arjantin’de gezilecek yerler arasında en önemlisi. Bu benzersiz doğal güzellik, ülkenin ve kıtanın güneyinde yer alıyor. Antartika’ya oldukça yakın ve soğuk bir yer. Bu yüzden bir tarafınızda yemyeşil ormanlar yer alırken, diğer tarafınızda kocaman buzullar görebiliyorsunuz. Film setlerinden fırlamış gibi. Dilerseniz tekne gezisiyle bu buzulların ve ormanların arasında gezinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Peru Gezilecek Yerler - Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 15 Yer

Salta

Arjantin’in kuzeyinde yer alan şirin mi şirin bir şehir. Arjantin tarihi ve turistik yerleri için önemli bir durak; zira, özellikle sömürge zamanında kalma önemli yapılar barındırıyor. Mevcut yapıların pek çoğu bu dönemde inşa edildiği için şehirde dolaşmak geçmişte dolaşmak gibi oluyor. Arjantin’in, en Avrupai şehri.

El Chalten, Santa Cruz

Dağın kenarında küçük bir kasaba. Doğal güzelliklerin arasında huzurlu ve sakin bir tatil yapmak için biçilmiş kaftan. Her gün uzun yürüyüşlere çıkıp kafanızı dinleyebilirsiniz. Özellikle, Arjantin Güney Yarım Küre’de olduğu için, Kasım ve Şubat arasında tercih edilen bir yer. Gittiğinizde eşsiz dağ manzaraları, vadilerin güzellikleri sizi büyülecektir.

Cordoba

Arjantin Cordoba gezilecek yerler düşünüldüğünde oldukça zengin bir içeriğe sahip. Arjantin’in en önemli şehirlerinden. Sömürgecilik zamanından kalma önemli bir tarihe sahip burası da. Mimarisi de biraz o yöndedir, ancak bu yönünü çok fazla koruyabilmiş değildir. Gezebileceğiniz birçok kilise, sanat müzesi, tarih müzesi barındırır. Ayrıca yolunuz buraya Ekim’de düşerse, Cordoba Uluslararası Animasyon Festivali’ne denk gelebilirsiniz.

Ushuaia, Tierra del Fuego

Arjantin’in doğal güzellikleri saymakla bitmez. Ama burası gerçekten de bir başka. Zira, Ushuaia kelimenin tam anlamıyla dünyanın sonu. Kıtanın en ucunda, Antartika’ya bir kol mesafesinde kalıyor. Düşünün bir: Burdan sonra karşınıza hiçbir şekilde insan çıkmayacak! Dünyanın en son kasabası. Tekne turlarıyla kıtadan uzaklaşıp, arkanızda bıraktığınız dünyaya dönüp şöyle bir bakabilirsiniz neymiş ne değilmiş diye.

Mendoza

Arjantin’in batısında bulunan muazzam bir şehir. Yeme içme tutkunuysanız sizi buraya alalım zira enfes bir yemek turizmi dönüyor burada. Özellikle şarapları dünyaca ünlü. Ülkenin şarap ihtiyacının yarısından fazlası burada karşılanıyor. Ayaküstü bir bağ evine girip, üreticilerle pek tatlı bir sohbet başlatabilirsiniz. Üstelik çok uygun fiyata kalacak yerler ve etraftaki dağlara düzenlenen turlar bulabilirsiniz.

Efendim gittiğiniz zaman bol bol kartpostal almayı da unutmayın; zira, baktıkça tekrar gitmek isteyeceksiniz! Ve kulaklarınızda bir şarkı duyup mırıldanacaksınız; Benim İçin Ağlama Arjantina!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir