Beyaz Perdeye Seyahat: Dünyaca Ünlü Filmlerin Çekildiği Yerler

Hayranlıkla izlediğimiz, bizi ağlatan, güldüren, yaşamın en güzel yanlarını gösteren filmlerin çekildiği yerleri merak edenleri böyle alalım!

Sinefillere, sinemaseverlere geliyor sıradaki yazımız. Hatta, en çok da hem sinemayı hem de gezmeyi sevenlere geliyor. Eski zamanlarda çıkan Türk filmlerini bağıra bağıra duyuran çığırtkanlar misali biz de size film mekanlarını yazdığımızı duyuruyoruz. Olur da kalkıp giderseniz bulunduğunuz yerden kimler geçti, orada neler oldu iyi bilin. Buyurun bakalım!

Lincoln Anıtı

Abraham Linclon anısına yapılmış olan anıt Amerika’nın başkenti Washington D.C.’de bulunuyor. Her ne kadar Lincoln’ün anısı için yapılmış olsa da anıtın tek hatırlattığı şey Lincoln değil. Forrest Gump filminin akıllarda yer eden sahnelerinin biri de tam olarak bu anıtın olduğu yerde geçiyor; izlerken bizi kah güldüren kah ağlatan Forrest Gump, Jenny’si ile tam olarak burada buluşuyor.

Braveheart

Özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu akıllarımıza kazıyan Mel Gibson’ın canlandırdığı William Wallace’ın acıklı sahnesini unutmak mümkün değil. Hele insanı heyecandan yerinden zıplatan savaş sahnelerinin birer efsane olduğunu kimse inkar edemez. İşte bu Oscarlı filmin mekanlarını ise İzlanda ve İngiltere oluşturuyor.

Les Miserables

Jean Valjean desek, bir ekmek çalmanın sonunda 16 yıl kürek cezasına çarptırılmak desek Victor Hugo’nun “Sefiller” eserini hatırlayacaksınızdır. İşte, onun bir de filmi var. “Hangi nerede çekildi?” diye merak edenler için listeye içimizi acıtan bu filmi de ekledik; Les Misarables İngiltere’de bulunan Winchester Katedrali’nde çekildi ki zaten İngiltere’ye gidiyorsanız gezi rehberiniz içinde mutlaka bulunması gerekiyor.

The Pursuit of Happiness

Yaşamın bir insanı ne kadar zorlayabileceğini hepimiz gördük bu filmde. Ama aynı zamanda umudun ve çabanın er ya da geç karşılığını bulduğunu da gördük. Will Smith’in kendi oğlu ile birlikte oynadığı The Pursuit of Happiness’a ev sahipliği yapan şehir San Francisco.

Lord of The Rings

Küçücük bir halkanın insanın başına ne dertler açtığını gördük. Sadece insan da değil üstelik; cüceler,, elfleri, hobbitleri ile kocaman bir dünyaya… Ancak Yeni Zelanda’da çekilen film sayesinde Tongariro Ulusal Parkı hem filmlerin çekildiği mekanlar arasında yerini aldı hem de dünyanın en çok ilgi gösterilen destinasyonlarından biri haline geldi.

The Martian

Mars’a görev icabı giden ancak bir sorunla karşılaştığı için orada bir yaşam kurmaya çalışacak kadar uzun süre kalan Martian’ın hikayesi ile bilim kurguya kaliteli bir yapımla bir kere daha doymuştuk. Bizi alıp Mars’a kadar götürse de aslında filmin çekildiği yer Ürdün’deki The Wadi Rum Çölü.

Star Wars

Galaksideki gezegenlerde başlayan savaşlar bizim aklımızı başımızdan alsın, güç bizimle olsun ama ayaklarımız da yere bassın; elbette, galakside savaş falan yok, ışın kılıçları yok ve Keşfegel ekibi olarak üzülerek söylüyoruz ki R2D2 yok. Ama bu başyapıtın çekildiği Maya Kenti gerçek ve Gutemala’da sizi bekleyen Tikal Ulusal Parkı.

Artık “Filmler nerede çekiliyor?” diye sormanıza gerek yok. En azından en bilinen mekanlar ve filmlerden oluşan ikililerden bazılarını biliyorsunuz. Listeyi uzatmak da mümkün ama sizi yoldan alıkoymak istemedik. O yüzden, uzun lafın kısası; rotanızı çizin, ucuz uçak biletinizi alın ve yola çıkın!

İlginizi Çekebilir :  Afrikanın En Büyük ve Özünden Vazgeçmeyen Masai Kabilesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir