Böyle Buyurdu Gurme: Dünyanın En İyi Mutfakları

Yemeği doymak için değil de tat almak için yiyenler için dünyanın en iyi mutfakları listesi fırından yeni çıktı! Sıcak tüketiniz. 😉

Bazılarımız farklı tatlar için dünyanın öbür ucuna gidebilecek kadar çok sever yemek yemeyi. Değişik lezzetler, alışılmadık tatlar için hiçbir fırsatı kaçırmayanların seyahat planları sadece farklı mutfakların keşfi için bile olabiliyor. Siz de böylesi bir seyahate çıkmak üzereyseniz gitmeniz gereken ülkeleri ve mutfakları sizin için sıralamış olalım istedik. İşte dünya mutfaklarından seçmeler!

İtalya

“E, onu biz de biliyoruz!” diyebilirsiniz. Ama sorarız size, “Zeytin yağını, birbirinden lezzetli sosları ve karbonhidratın en cezbedici halini başka nerede bulurduk ki?”. Şimdiden gözünüzde canlanan nefis pizzaları, makarnaları ve yanında içebileceğiniz şarapları ile elbette İtalya listenin başında geliyor.

Lübnan

Vejetaryenler için ideal bir seçim olabilir. Etlere nazaran sebzelerin ağırlıklı olduğu Lübnan mutfağında Ortadoğu’nun değişik lezzetlerinin geniş yelpazede sunumuna tanık olabilirsiniz. Bir karma taşıdığını bile söylemek mümkün; çünkü zeytinyağının da bulgurun da acının da iç içe olduğu bir mutfak kültüründen bahsediyoruz.

Fransa

Şarap ve peynir ikilisinin beşiği olan Fransa’da dünyanın en iyi mutfakları arasında olduğu bir gerçek. Şarabı sadece içmek için değil, eti pişirirken de bol bol kullanan Fransızlar’ın mutfağı kadar pişirme teknikleri de oldukça geniş. Farklı tatları ve farklı tarifleri öğrenebileceğiniz Fransız mutfağı mutlaka damağınızda bulunmalı.

Yunanistan

Mutfağından bile kültürünü, tarihini eksik etmeyen Yunanistan zeytin yağlı yemekler ve lezzetli sebzelerle damağınızda kalacak tatlara sahip. Yunan mutfağının sahip olduğu malzemeler ve iştah kabartan sunumlarla birlikte görebileceğiniz eski mutfak kültürü sizi hem lezzetli hem de tarihi bir yolculuğa çıkaracak.

İlginizi Çekebilir :  Tek Başına Seyahate Çıkmak : Avantaj ve Dezavantajları

İspanya

İspanyol mutfağının lezzetli yemekleri arasında et, balık ve sebze yer alıyor. Ancak tüm bunların daha da harikulade tatlara sahip olması için baharatlar da bol bol kullanılıyor. Yağlı yemekler sevenler için ideal olan İspanyol mutfağında yemeklerin yanında ise en çok şarap ve meyvalardan yaptıkları bir içecek olan sangria tercih ediliyor.

Japonya

Japon mutfağı her gün biraz daha yakında tanınıyor. Japonların vazgeçilmez lezzeti arasında pilav bulunuyor. Ayrıca deniz mahsüllerinin de bolca yer verildiği Japon mutfağında aklınıza ilk gelen Sushi olacak olsa da bunun dışında denenecek çok fazla lezzet var. Tatami döşeli restoranlarında otururken soya sosunun ve vasabinin de eksik olmadığını göreceksiniz. Ayrıca Çin kökenli çorbaları Ramen’i de mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Hindistan

Hint mutfağında baharatlar bolca kullanılıyor. Bunun dışında köri sosun da mutfağın vazgeçilmezlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin dört ayrı bölgesinde de farklı geleneklerin olduğu Hint mutfağında et bulunuyor olsa da ağırlıklı olarak vejetaryen yemekler olduğunu söyleyebiliriz. Sulu yemeklerin yanında ekmek ya da pirincin eksik olmaması ile de Türk mutfağıyla olan benzerliğini gösteriyor.

Meksika

Dünyanın en iyi mutfakları listemizde sırada Meksika var. Özellikle acı sevenlerin vazgeçilmezi olacak olan Meksika mutfağında baharat çeşitlerine de doyacaksınız. Farklı baharatlarla yemeklerini çok daha lezzetli hale getiren Meksikalılar’ın mutfak kültürünü İspanyol, Aztek ve Mayalar’ın bir karışımı oluşturuyor. En çok Fajita ile bilinen Meksika mutfağında Tortilla Ekmeği’nden Burrita’ya, Meksika Çorbası’ndan Guacamole’ye kadar birçok farklı lezzet bulabilirsiniz.

Hem gezmek hem de bambaşka lezzetler keşfetmek istiyorsanız dünyanın neresine giderseniz gidin geleneksel mutfakları tanımadan geri dönmeyin! Lezzetli yolculuklar! =)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir