Buenos Aires gezi notları

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Amerika turu yapmak isteyenler için farklı bir rotamız var. Güney Amerika’nın incsi Arjantin’in başkenti Buenos Aires’i merak edenler böyle buyursunlar! Sizin için Buenos Aires gezilecek yerler listesi hazırladık!

Güney Amerika’yı ne kadar övdüğümüzü biliyorsunuz. Dünya tatlısı bir memleket. Üstelik Euro’ya karşı birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, Güney Amerika’da tatil yapmak, ekonomik tatiller arasına girebiliyor. Ama Güney Amerika’da öyle bir yer var ki, dillere destan güzelliği ve tarihiyle ayrı bir başlığı hak ediyor: Buenos Aires. Biz de sizler için gezilecek yerleri yazalım dedik. Buyursunlar Buenos Aires gezilecek noktalar yazımız!

Şehir Katedrali

16. yüzyıl’da inşasına başlanan bu katedral, ancak 1791’de son haline ulaşabiliyor. Ancak bu kadar sürede yapılabilirdi zaten, diyorsunuz görünce. Kendisinde neo-rönesans ve neo-barok mimarisinin izlerini görebilirsiniz. Burası aynı zamanda önemli bir de mezar içeriyor: İspanya’ya karşı verilen bağımsızlık savaşında lider olan General Jose de San Martin burada yatmakta.

Recoleta Mezarlığı

Niye sizi mezarlara gönderiyoruz? Burası Buenos Aires tarihi için önemli bir yer. 1822’de inşa edilmiş ve mezarlar mezar değil, adeta sanat eseri! Mezarları süsleyen heykeller ve zaten mezarların kendilerinin ev gibi olması görülmeye değer. Aynı zamanda Eva Peron gibi, tarihte önemli olan isimlerin mezarları burada.

San Telmo

San Telmo, Buenos Aires’İn en eski mahallesi olmasıyla ünlü. 17. Yüzyıl’da kurulmuş ve tarihi dokusunu çok güzel korumuş. Arnavut kaldırımlarıyla birlikte nostalji tutkunları için vazgeçilmez bir durak. Buenos Aires hakkında bilgi isterseniz de sizi buraya alalım, zira Ulusal Tarih Müzesi de bu sokakta bulunmakta. Bir zamanlar burada duvar ustaları ve liman işçileri yaşarmışmış.

Palermo Gül Bahçesi

Mükemmel bir bahçe! Kendisi Palermo’da, 3 Şubat Parkı’nın içerisinde bulunmakta ve tam tamına 18 bin adet güle ev sahipliği yapıyor. Dile kolay! Fransız mimar Charles Thays tarafından tasarlanmış. Ayrıca burada Arjantin edebiyatının en ünlü 26 isminin büstünü de bulabilirsiniz.

Floralis Generica

Bu aslında bir dev bir günebakan heykeli. Heykel dediğimize bakmayın, aynı zamanda hareket ediyor! Adı üzerinde, güneşi takip ediyor ve güneşe göre yapraklarını açıp kapatıyor. 2002 yılında çelik ve alüminyum kullanılarak yapılmış. Güzel Sanatlar Müzesi’nin hemen yanındaki büyük bir parkın içinde yer alan bu heykelin mimarına göre, heykel, her günün yeni bir umut olarak doğmasını temsil ediyor.

La Boca

La Boca, El Caminito ile birlikte kentin en renkli yerleşim yerlerinden biridir. Rangerenk evleriyle ünlüdür. 19. Yüzyıl’da kente gelen İtalyanlar tarafından kurulmuştur. Evlerse, imkansızlıklar yüzünden gemi sacından inşa edilmiştir. Ama renkleriyle, görünüşleriyle, oldukça davetkardırlar. Eğer gezmek veya eğlenmek isterseniz, buradaki tavernalara veya tango kulüplerine gözünüzü dikebilirsiniz.

Casa Rosada

Hep sorulur: Casa Rosada nedir, diye. Hemen söyleyelim: Pembe ev demek. Burası Arjantin’in yönetildiği saraydır aslında. Beyaz Saray gibi yani ama pembesi. 1898 yılında inşası tamamlanmıştır ve zamanlar şehrin alamet-i farikalarından biri haline gelmiştir. Arjantin tarihinde önemli bir yeri olan ve iyisiyle kötüsüyle bir toplumsal yönetim biçimi geliştirmiş olan Juan Peron ve Eva Peron’un ünlü konuşmalarını yaptıkları yer işte burasıdır.

Mayıs Meydanı

Burası Buenos Aires’in en meşhur ve önemli bölgelerinden bir tanesi. Buenos Aires ne demek diye sorarsanız, size burayı gösterirler. 1811 yılında, bağımsızlığın ilk yıl dönümü adına inşa edilmiştir. Casa Rosada bu meydanda bulunmaktadır. Zaten meydanın kendisi de şehrin merkezi olarak anılıyor. Yıl içerisinde meydanda bir çok gösteri de düzenleniyor. Belki birine denk gelebilirsiniz!

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Müze oldukça geniş. İçeriye birden fazla gün girmek isteyebilirsiniz, zira 12 bin tane eser barındırmakta. Sadece Arjantin’in değil, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en önemli eserlerinden. Casa Rosada gibi, müzenin duvarları da pembedir. İçeride çoğunlukla 20. Yüzyıl’ın eserleri olmasına rağmen, Rembrant, Barrias ve Rodin gibi isimlerin eserlerini bulmak da mümkün.

9 Temmuz Bulvarı

Şehrin ortasında kocaman, gepgeniş bir bulvar düşünün. Burası tam 16 şeritli bir yol! Zaten dünyanın en geniş bulvarı ve adını da Arjantin’in bağımsız ilan edildiği günden alıyor. Kentin 400. yıldönümü için, mimar Alberto Prebisch’in tasarımlarıyla inşa edilmiş. Yolun tam ortasında bir de büyük dikili bir taş bulunmaktadır ki, dudaklarınızı uçuklatabilir. Bir de unutmadan: Buenos Aires alışveriş denilince, hemen aklınıza bu bulvar gelsin! Meraklısına not.

El Caminito

Burası muhteşem bir cadde! İspanyolca’da kısa yürüyüş anlamına gelir. Rengarenk evlerle doludur ve gözü gönlü açar. Cadde, 1950’lere kadar kullanılmıyordu. Bu tarihte birkaç sakin birleşerek caddeyi yeniledi. Sağ olsunlar. Burada bir çok Arjantinli sanatçının duvar resimlerini de görebilirsiniz. Bu anlamda tam bir açıkhava müzesidir.

Teatro Cadon Opera Binası

Burası öyle sıradan bir opera binası değil. Kendileri 1857’de açılmıştır ve dünyanın en iyi opera binaları arasından kabul edilir. Eğer güzel bir aktivite istiyorsanız, yolunuzu buraya düşürebilirsiniz. Zira burada pek tatlı operalar, klasik müzik konserleri ve bale gösterileri yapılmaktadır. Buenos Aires’te ne yapılır, diye soranlara duyurulur!

Eski Meclis Binası

Burası Arjantin tarihi içinde önemli bir binadır. 17. Yüzyıl’da inşa edilmiştir ancak günümüzdeki haline 19. Yüzyıl’da türlü türlü serüvenlerden geçerek ulaşmıştır. Barok tarzında inşa edilmiştir ve en güzel örneklerinden bir tanesidir. Kent meclisinin oturumlarının düzenlenmesi için inşa edilmiştir. Günümüzdeyse 18. Yüzyıl sanat eserleri sergilenmektedir. Hem tarih, hem sanat, hem mimarlık, hem de her şeyi sevenlere duyurulur!

Eva Peron Müzesi

Eva Peron adını o kadar andık, müzesini yazmasak olmazdı! Bu müze, Peronist Hareket’in liderinin 50. yıl dönümü dolayısıyla 2002 yılında açılmış. Müzede Eva Peron’un kişisel eşyaları, fotoğrafları sergilenmektedir. Kendileri Palermo’daki Lafinur Caddesi’nde bulunur.

Buenos Aires gez gez bitmez! İyi tatiller!

İlginizi Çekebilir :  Benim İçin Ağlama: Arjantin’de Görmeniz Gereken Yerler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir