Çok Kültür Tek Ülke: Bulgaristan Sofya Gezi Listesi

Osmanlı egemenliği, Bizans egemenliği derken komünist rejimi de tatmış olan Bulgaristan’da barınmış farklı kültürlerin izlerini Sofya’da görmeniz de mümkün. Küçük bir kasabadan bir şehir olmak yönünde modernleşen Sofya’nın bu dönüşümü 1930’lu yıllarda başlıyor. Ancak kökleri ve tarihi dokusu çok daha öncelere dayanıyor. Roma egemenliğindeyken ismi Serdica olarak biliniyordu. Bizanslılar ise bu ismi 6. yy’dan itibaren Triaditsa olarak değiştirdiler. Şehrin bugünki adını alması ise 15. yy’ı bulmuştur. Bütün bu değişimlere ve kendi kimliğini oturtana kadar da gezilip görülmesi gereken birçok yeri saklamış olan Sofya’ya gitmeden önce sizin için hazırladığımız listeye mutlaka bakın!

Sofya Tarih Müzesi

Müzenin en dikkat çekici tarafı mimarisi oluyor. Tarihi Türk Hamamları olan binanın mimarisi müzeyi sıra dışı kılıyor. Osmanlı egemenliğinde yaşamış olan Bulgaristan’ın bu mimariye aşina olması hemen anlaşılabilir bir durum tabii. Müzenin içinde ise birçok farklı eseri görebilmek mümkün. MÖ 6. yüzyıl ile 1940’lı yıllar arasında bu kadar çok kültüre sahip olmuş toprakların ne kadar çeşitli eserlere ev sahipliğini yaptığını tahmin etmek zor değil.

Zlatnite Mostove

Türkçe anlamı Taş Nehir olan bu büyük kayalık Vitosha Dağı’nın en popüler noktalarından biri. Daha çok piknik yapmak için tercih edilen bu bölgede uzun, taş nehrine tırmanmak da zorlu trekking parkurlarını sevenler için bir seçenek olabilir. Bu doğal güzelliği ziyaret etmek için gittiğinizde çok yakınında olan Vitosha Platosu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

Vitosha Dağı

Sofya’da görülmesi gereken yerler kadar görülmesi geereken manzaralar da bulunuyor. Bunlardan biri de Vitoshi Dağı’na çıktığınızda göreceğiniz harikulade manzara. Telesiyejle de çıkabileceğiniz dağa ulaştığınızda doğanın içinde, hayvanların arasında durup eşsiz bir seyir keyfi yaşayabilirsiniz. Yalnız hava sıcaklığının epey düşük olduğunu ve sıkı giyinmeniz gerektiğini hemen söyleyelim. Trekking sevenler için de ekipmanlarını eksik etmemelerini hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir :  Barselona Gezi Rehberi

Boyana Kilisesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Boyana Kilisesi birçok freskin dışında onlarca duvar resmine de ev sahipliği yapmaktadır. 10.yy’da yaptırılmış olan Boyana Kilisesi’nde bulunan fresklerin Yunan sanatının Ortodoks biçemle muazzam bir uyumu olduğu düşünülüyor. İkinci ve üçüncü binalar 13. ve 19. yy’larda inşa edilmiş olan kiliseye tek seferden en fazla 8 kişi girebiliyor ve maksimum gezme süresi de 10 dakika sürüyor. Tarihin bu nadiden parçalarının sıkı bir şekilde Boyana Kilisesi, Sofya’da görmeniz gerekenler yerler arasında.

Ulusal Sanat Galerisi

Bunca köklü kültüre ev sahipliği yapan, metro kazılarından bile Roma dönemine ait kalıntıların bulunduğu bir şehirde kültür ve sanata doyacağınız kesin. Bundan hala emin olamadıysanız Sofya’da bulunan Ulusal Sanat Galerisi’ni ziyaret edebilirsiniz. 50 binin üzerinde sanat eserinin bulunduğu bu büyük galeride hem Bulgaristan kültürüne hem de yabancı kültürlere ait pek çok eser görebileceksiniz.

Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya denince akla ilk gelenlerden biri olan bu heybetli katedrali es geçemezdik. Bulgar Ortodoks katedrali olan Aleksandr Nevski aslında hüzünlü bir anıt niteliğini de taşır. Osmanlı ve Ruslar arasında geçen savaşta Bulgaristan’ın bağımsızlığı uğruna ölmüş olan 200 bin askerin anısı için inşa edilmiş, Rus Prensin adı verilmiştir. Önemli bir sanat eseri haline gelen Alensandr Nevski Katedrali, Sofya için de bir simge haline gelmiş bulunuyor.

Sofya’ya doğru yola çıkmaya hazır olanlar için Sogya’da görülmesi gereken yerlerden en önemlilerini artık biliyorsunuz. Hemen çantanızı sırtınıza takın ve yola çıkın! İyi yolculuklar! =)

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir