Burano adasi gezilecek yerler

İtalya’nın Gökkuşağı Burano Adası Hakkında Bilgiler

Burano Adası bütün renkleriyle ruhu keşfetmenin tutkusuyla dolu gezginleri bekliyor diye yazdık. Renklerinizi de alın, hemen okuyun.

Burano Adası için özellikle fotoğraf çeken gezginlerin yüreği bir başka atacak, buna eminiz. Küçücük adadaki rengarenk evlerin birbirleriyle oluşturduğu kontrast ve bu kontrasttan doğan uyum sabah ayrı güzel, akşam ayrı… Günbatımlarının da nefes kesici olduğu adada estetiğin bir başka halini de Burano’da yaşayan kadınların ellerinden çıkmış dantellerde göreceksiniz. Biraz daha detaylı anlatalım mı?

Roma’dan Beri Orada Bir Ada Var İtalya’da

Burano Adası İtalya’da bulunuyor. Yaşamın varlık göstermesi ise 5. yy’ı buluyor. Bu yüzyılda, Roma Dönemi zamanında, Altino halkı Atilla’dan kaçarken Torcello Adası’na sığınıyorlar. 6. yy’da ise kaçanlar Burano Adası’na geliyorlar ve orada yaşamaya başlayan bir kitle oluşuyor. Asıl nüfus artışı ise 12. yy’dan sonra görülüyor.

Burano Adası’nda nüfus ortalama 3.000 civarında ve genç nüfus ise azınlıkta. Burano aslında 4 adadan oluşan bir takımada. Kuzeybatıda San Mauro, güneyde Giudeca, doğuda ise San Martino ve Terranova yer alıyor. Bu adaları birbirine bağlayan köprüler bulunuyor ve her köprü sayesinde bir başka adaya geçmiş oluyorsunuz.

Adada yaşayanların temel geçim kaynağı ise dantel işlemeciliği ile balıkçılık. Özellikle dantel işlemeciliği konusunda da dünyaca ünlüler. Özellikle 15. ve 16. yüzyıllarda ünü dünyaya yayılmaya başlayan adanın dantel işçiliği konusundaki eşsiz ürünleri Avrupa aristokrasisinin bile talep ettiği bir zanaat.

Burano Adası’na Yolculuk

Burano Adası’na nasıl gidilir sorusunun cevabı zor değil. Adaya her şekilde deniz yolu ile ulaşacaksınız ve Vaporetto en ucuz, en kolya ulaşım seçeneğiniz olacak. Hatta, Burano Adası ilk durağınız da olmasın. Bizim tavsiyemiz, öncelikle Mazzorbo Adası’nda inip 14.yy’dan kalma olan Santa Caterina Kilise’sini gezmeniz yönünde. Daha sonra köprüden geçerek Burano’ya ulaşabilirsiniz.

Daha köprünün üzerindeyken adanın uzaktan görünen renkli dokusu size Burano Adası gezi rehberi yapmanın bir kere daha çok iyi bir fikir olduğunu gösterecek. Adanın rengarenk evlerinin neden ve ne zaman bu şekilde boyanmaya başladığı tam olarak bilinmiyor. Bu konudaki bazı rivayetler balıkçıların sarhoş bir şekilde eve dönerken kendi evlerini bulabilmeleri, açık denizlerde adayı uzaktan görebilmeleri yönünde olsa da bunlar sadece rivayet.

Kesin olarak bilinen şey ise, maksimum kontrast göz önünde bulundurularak boyanan evlerin belediye tarafından koruma altında olduğu ve brandalar ile sinekliklere kadar renklerin özenle seçildiği. Yani bu uyum bir tesadüf değil.

Renklerin Arasında Gezme Vakti

Burano Adası ulaşım konusunda size hiç sıkıntı yaratmadığı gibi gezmesi de kolay. Yine tavsiyemiz, nefis bir günbatımına kadar Burano’lu kadınların elinden çıkmış dantellerin ne kadar zarif ve güzel olduğunu görmek için Dantel Müzesi’ni ziyaret etmeniz olacak. Dantel işçiliğinin o kadar güzel örnekleri var ki günümüzde de bu zanaat devam edebilsin diye Scuola del Merletto Dantel Okulu hala bu konuda eğitim vermeye devam ediyor.

Müzeyi dolaştıktan sonra ise Baldassare Galuppi Meydanı’ndaki en ünlü yapı olan eğik çan kulesini görebilirsiniz. Turist mevsiminde gittiğinizde size renkli ve canlı bir atmosfer sunacak olan meydanda kahvenizi için, yemeğinizi yiyin. Çünkü birbirinden tatlı kafelerde oturmak da size gerçekten keyifli gelecek.

Sırada Burano gezilecek yerler listesinin diğer bir durağı olan San Martino Kilisesi var. 15. yy’dan kalma bu kilise de gerçekten görülmeye değer. Bu kadar küçük bir adanın içinde gezilecek çok fazla yer olmasa da kiliseyi de gezdikten sonra sizi büyülü bir dünya bekliyor olacak. Günbatımında fotoğraflarını çekmeye ve hatta izlemeye doyamayacağınız Burano Sokakları renklerin için bir gezi sunacak.

Venedik’in sandal sefalarından, İtalya’nın sanatsal ruhundan payını almış olan bu adaya hakkıyla vakit ayırmanızı öneririz. Özellikle hem sükunetten hem sanattan hem tarihten zevk alıyorsanız… Ve tabii, şimdiden iyi yolculuklar dileriz. 🙂

İlginizi Çekebilir :  2018 Yazında Avrupa'da Gezebileceğiniz En Ucuz Yerler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir