Bursa gezilecek noktalar

Bursa Gezilecek En Güzel 8 Yer

Tarihin önemli günlerinde önemli bir merkez oluşuyla kültürel doluluğu, büyük şehir olmasına rağmen çevresindeki yeşil alanlarıyla doğal güzelliği aynı anda temsil eden Bursa gezi rehberi niteliğindeki bu yazımız aklınızdaki Bursa imajını eminiz güzelleştirecek!

Botanik Park

Bursa’nın lakabının “Yeşil Bursa” olduğunu duymuş muydunuz? Elbette şehrin içindeyken ne yeşili ben öyle bir yeşillik göremedim diyebilirsiniz. Ancak söz konusu olan Bursa’yla ciğerinize doya doya oksijen çekebileceğiniz yeşil alanlar fazla uzakta olamazlar! Botanik Park da bunlardan biri. Burada bisiklet kiralayabilir, bir ağacın altında güneşlenip kitabınızı okuyabilirsiniz. Bursada sevgiliyle gezilecek yerler denince akla Botanik Park gelir.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Botanik Park’ın yanında yer alan hayvanat bahçesinde gerçekten geniş bir canlı yelpazesi var. Maymunlar, zürafalar, aslanlar ve adını bile duymamış olabileceğiniz hayvanların arasında gezinirken, hayvanat bahçesinin büyüklüğüne şaşırıp sıcak günlerde bile devasa ağaçları sayesinde serin kalmasından faydalanabilirsiniz. Tabii sıcak günlerde gezmek yerine daha serin bir havayı tercih ederseniz, hayvanların daha enerjik hallerine şahit olabilirsiniz.

Kültürpark

İçerisinde bulunan bir lunapark, çocuklar için sayısız oyun alanı, lokantalarının dışında örtünüzü serip keyifle sandiviçinizi yiyebileceğiniz yemyeşil uçsuz bucaksız alanlarıyla bir cennet gibidir Kültürpark. Büyük gölette deniz bisikletine binebilirsiniz. Ayrıca Kültürpark’ta bir adet de büyük sahne var. Nilüfer Belediyesi dünyaca ünlü grupları buraya çağırıyor ve Bursa halkının kulaklarının pası siliniyor. Mesela Dire Straits grubu belediyenin desteğiyle burada sahne almıştı!

Görükle

Görükle, küçük bir Eskişehir gibi. Üniversitenin yanında yer almasından dolayı burada çoğunlukla öğrenciler yaşıyor ve rahat bir semt. Barlarına takılabilir, yeşil alanlarına yayılmış öğrencilerle keyifli sohbetler edebilirsiniz.

Tophane

Bursa tarihi yerler açısından çok dolu demiştik: İşte Tophane bunun kanıtı. Saat kulesinin önünde fotograf çektirmeyi unutmayın! Sonra da kafeye oturup güzel bir kahve eşliğinde Bursa’yı yukarıdan seyretmenin keyfini çıkarın. Tophane’yi meşhur yapan detaylardan biri de Orhan Gazi ve Osman Gazi türbelerinin burada yer alması. Saat kulesi Sultan Abdülaziz döneminde yapılmış ancak 1906 yılında tadilattan geçerek bugünkü halini almış.

Mudanya

Kim demiş Bursa’da deniz yok diye? Evet belki Ege ve Akdeniz’in inci gibi sularıyla yarışamaz ancak seyirlik olarak hiçbir farkı olmayan Mudanya var! Burası Bursa’nın Ege’si gibi. Yazlık yer kültürü insanların rahatlıklarına yansımış. Mudanya’da gezilecek yerler gırla. Rakı-balık yapayım, sahilde mısır yiyip sevgilimle romantik bir akşam geçireyim diye düşünürseniz Mudanya’ya mutlaka gelmelisiniz.

Ulu Camii

Bursa’ya gelip de görmeden dönmemeniz gereken en önemli mekan Ulu Camii. 2215 m2 yer yapmayan camii, dörder kubbeden oluşan 5 ayrı bölümden meydana geliyor. Çatısındaki 20 kubbenin ortada yer alanı, açık kubbe olarak inşa edilmiş ve camiinin ışık ihtiyacını karşılamış. Şimdi camla kaplı olan açık kubbe, açıkken yağan yağmur damlaları buradan girerek bir havuzda toplanırmış. Gördüğünüz gibi ulvi bir mekan olan Ulu Camii, Bursada gidilecek mekanlar arasında ilk sıralar geliyor.

Kapalı Çarşı

Ulu camii’den çıkıp kendinizi Kapalı Çarşı’ya atarak, kumaşlar, takılar, kuyumcuların içine düşebilirsiniz. İstanbul’daki Kapalı Çarşı’nın küçük bir versiyonu olan bu mekan da oldukça ilgi çekici bir yer. Alışveriş yapmak, yanında yerel bir anı götürmek veya sevdiklerine hediye almak isteyenleri böyle alalım. Aktarlar, kumaşçılar, güzel butiklerin birinden kültürel öğeler taşıyan bir çok ürünü burada bulabilirsiniz.

Bursada gezilecek yerler doğa ve şehir olarak ikiye ayrılıyor. Her iki grup da oldukça dolu ve eğlenceli programlar vadediyor. Artık hakkında fikir sahibi olduğunuza göre her yere yakın ve Türkiye’nin 4. büyük şehri olan Bursa, yenecek harika yemekleri ve gezilecek tüm lokasyonlarıyla sizi bekliyor!

İlginizi Çekebilir :  İstanbul Turist Kalabalığından Kaçmak için 6 İpucu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir