Çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale Gezi Rehberi

Bilenler, bilmeyenler, yeniden keşfetmek isteyenler buyursunlar: İşte size tarihin fışkırdığı, tüylerin diken diken olduğu Çanakkale gezi yazısıTürkiye’de sadece bir tane boğazın olmadığı sıklıkla unutuluyor ne yazık ki. Halbuki iki kıtanın birleştiği, ortasından deniz geçen şehir Çanakkale’nin anlatılacak pek çok hikayesi var. Buraya ister günübirlik gelmiş olun, isterseniz de birkaç gece konaklayın, bu hikayeleri, tarihi dinlemeden, yemeğinden suyundan tatmadan ayrılmayın Çanakkale’den. İşte sizin için hazırladığımız, nereye gidilir, ne yenir ne içilir temalı, Çanakkale gezisi için olmazsa olmaz her şey!

Çanakkale Hakkında Genel Bilgiler

Tarihi

Çanakkale tarihi denilince hemen akla 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Truva kenti gelir. Bunlarla beraber oldukça eski ve yoğun bir mazisi vardır bu şehrin. İlk yerleşim yerlerinin M.Ö. 4000 yıllarında, Bakır Çağı’nda kurulduğu düşünülmektedir ve o dönemden beri, gerek toprak verimliliği gerekse stratejik konumu nedeniyle önemli bir bölge olmuştur. Meşhur Pers kralları Darius ve Xerkes, Çanakkale’yi ellerinde tutmak için her şeyi yapmışlarsa da izleyen yıllarda Büyük İskender burayı Persler’in elinden almıştır. Daha sonra Bizanslılar’a geçen Çanakkale birçok Türk beyliğine ev sahipliği yaptıktan sonra, nihayetinde Osmanlı toprağı olmuştur. Hemen ekleyelim: Kentin iki önemli simgesi, Kale-i Sultaniye ve çanak zanaatı, bu şehre ismini vermiştir ve zamanla buraya Çanakkale denmiştir.

Nüfus

Türkiye’nin en “ortanca nüfuslu” şehirlerinden bir tanedir. Son yapılan sayıma göre şehirde 500 binden biraz fazla insan yaşamaktadır. Kıyaslamak için şöyle bir bilgi verelim, yüzölçüm olarak İstanbul’un iki katı bir alana sahip olmasıyla birlikte, İstanbul’un nüfusu, Çanakkale’yi 30’a katlamaktadır. Kalabalık büyükşehirlerden sıkılmışlar için birebirdir.

İklim

Bağlantı bölgelerinden biri olan Çanakkale’de hem Karadeniz hem de Akdeniz iklimi görülebilir. Güney kesimlerinde Akdeniz iklimi hakimken, kuzeye çıkıldıkça Karadeniz iklimi ağır basmaktadır. Bunlarla birlikte, her an batıdan, Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgalarının etkisi altına girebilir. Ama bu sizi yıldırmasın. Özellikle güneyde, pek çok bilindik tatil beldesine de sahiptir. Bunlarla birlikte, gitme niyetinize bağlı olarak, Çanakkale yılın büyük kısmında ılıman bir hava sunmaktadır. Yağışlarsa bol miktarda ilkbahar ve yaz aylarından görülmektedir.

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Aslına bakarsanız, Türkiye’nin en batısındaki şehirlerden biri olduğu için en uzak şehirlerinden de biridir. Karayolunu tercih edecekseniz, en az 3-4 saati gözden çıkarmanız gerekmektedir. Karayolu size çok güzel manzaralar ve yol kenarı dinlenme tesisleri sunuyor. Eğer bu yolu tercih edecekseniz bol bol gezip görmenizi dileriz.

Şehrin 5 kilometre dışında havalimanı bulunmaktadır ve pek çok şehirden buraya uçak gelmektedir. Uçak yolculukları 1 saatten az sürüyor, o yüzden doğudan geliyorsanız havayolunu tercih etmek isteyebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Eğer Çanakkale’ye yemek ve kültür turizmine gidiyorsanız merkezinde size – ve cebinize – uygun pek çok otel bulabilirsiniz. Eli yüzü düzgün oteller geceliği 30 liradan başlayıp hayallerinize ve ihtiyaçlarınıza göre daha da artabilir.

Bununla birlikte eğer Çanakkale’ye denize girmek, güneşlenmek için gidecekseniz, güney bölgelerini öneririz. Oralarda pek tatlı butik oteller bulabileceğiniz gibi pansiyonlar ve haftalık, aylık, sezonluk kiralık evler de bulabilirsiniz.

Kaz dağları gibi önemli bir faktör de vardır. Sadece Kaz Dağları da değil, iç kesimlerinde de mis gibi temiz havaya doyacağınız, doğanın içinde tatil yapacak pek çok köy ve yerleşim yeri bulabilirsiniz. Çeşitli butik oteller bulabileceğiniz gibi, kiralık dağ evleri de bulabilirsiniz. Oh, canımız çekti valla.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Bir büyük açılır. Yanına taze mezeler ve balık. Sadece bunlarla Çanakkale’de hayatta kalabilirsiniz. Ancak alkol kullanmıyorsanız da merak etmeyin, Çanakkale’nin damağınıza hitap edecek pek çok yiyeceği var.

Çanakkale’nin çok lezzetli deniz mutfağı vardır. Midye dolması ayrı bir güzeldir. Israrla isteyiniz. Onun yanında çirozuydu, lakerdasıydı, tuzlu sardalya ve marine hamsisiydi derken, hem gözünüz hem de karnınız doyacaktır.

Çanakkale’nin kendine has lezzetleri de vardır. Bunlardan birisi ovmaç çorbasıdır. Pek az malzeme isteyen çorba aslında soğan ve unla yapılır. Pek lezzetlidir. Sebzelerle köfte gibi hazırlanan Tumbi vardır bir de. Ispanak ve unla yapılan çırpma, mantardan yapılan melki ve börülce köftesi ise döne döne aranılan lezzetler arasındadır.

Çanakkale Festivalleri

Çanakkale festival ve şenlikleri saymakla bitmez tabii. Ama biz yine de gözümüze çarpan birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

18 Mart Şehitleri Anma Günü

2 saatte işgal edileceğine inanılan bir memleketin direniş hikayesini hepimiz biliyoruz. Her yıl saygıyla bu savaşta kahramanca savaşan şehitlerimiz, Çanakkale Şehitliği’nde düzenlenen törenlerle anılır.

8 Haziran Geleneksel Kazdağı Doğal Şenlikleri

Yenice’de düzenlenen bu şenlikte, bölgenin kültürel değerleri tanıtılır, uzun doğa yürüşlerine çıkılır.

9 – 13 Ağustos Uluslararası Troia Festivali

Truva gibi önemli bir antik şehre sahip olup bunun festivalini düzenlememek olmaz tabii. Ayrıca festivalin açılışında Homeros Bilim – Kültür – Sanat Ödülleri de dağıtılmaktadır.

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali

Eylül’ün ilk haftası düzenlenen bu festivalde bağları dolaşıp çeşit çeşit şarap tadabilirsiniz. Tiyatrodan tutun da futbol karşılaşmalarına kadar pek çok gösteri de izleyebilirsiniz.

Çanakkale’de Gece Hayatı

Çanakkale aktiviteler açısından oldukça zengin bir kent. Şehrin gece hayatı daha çok Saat Kulesi Meydanı, Barlar Sokağı ve Kordon Boyu’nda akmaktadır. Bu bölgedeki pek çok bar gece 1 civarlarında kapansa da güzel müzik yapan ve sabaha kadar açık bir yer bulmanız da mümkün. Hemen belirtelim, Çanakkale’nin pek tatlı amatör grupları var. Onlara denk gelirseniz kaçırmayın deriz. Özellikle Barlar Sokağı’nda yapacağınız kısa bir yürüyüşün ardından keyfinize göre bir yer bulabilirsiniz.

Çanakkale ve akşam vakti deyince rakı – balık kaçınılmaz. Deniz kenarında, mis gibi hava eşliğinde güzel – ve hatta romantik – bir ziyafet çekebilirsiniz. Ancak böyle bir mekanda önceden yer ayırtmanız da yarar var; zira, hem size göre hazırlık yapıyor olacaklardır hem de mekanların dolma olasılığı epey yüksek.

Çanakkale’den Ne Alınır?

Zeytinyağını hemencecik yazalım da aradan çıksın. Tadına doyum olmaz, dilerseniz yemeğe katacağınız, dilerseniz ekmek banıp hüpleteceğiniz leziz zeytinyağları bulunmaktadır. Yanına erişteler, doğal ve şifalı bitkiler, organik salçalar alabilirsiniz. Yeme içme ile muhabbetiniz bitmediyse mis gibi fırınlanmış helvası var, onu da yanınızda götürüp eşi dostu mest edebilirsiniz. Yeme içme ile muhabbetiniz bittiyse eğer, mis kokulu sabunlar, havlular, el örgüsü patikler alabileceğiniz envai çeşit dükkan bulabilirsiniz.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Gelelim fasülyenin faydalarına. İster günübirlik gidin ister konaklayın; her iki durumda da Çanakkale’de pek güzel vakit geçireceğinizi düşünüyoruz. Lafı dolandırmadan hemen işe koyuylalım; buyursunlar size Çanakkale gezilecek yerler listesi!

Çanakkale Şehitliği

Sırf burası için bile Çanakkale’ye gelmiş olabilirsiniz. Gelibolu Yarımadası’nın en ucunda yer alan bu abideye adım attığınız anda içiniz bir garip olacaktır. Zira burada 60 bini aşkın Türk askerin mezarı bulunduğu gibi, 250 binden fazla Avusturalya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerinin de mezarları ve anıtları bulunmaktadır. Her yıl sadece yurtiçinden değil, yurtdışından da pek çok turist buraya akrabalarının mezarlarını ziyarete gelmektedir. Şehitliğin herhangi bir ziyaret saati yoktur. Çanakkale şehitlik gezisi için dilediğiniz saati seçmekte serbestsiniz.

Gelibolu Yarımadası Milli Parkı

Şehitliği de içine alan bu alan yarımadanın güney kısmının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. İçinde Eceabat ilçesi ve 8 adet köy bulunmaktadır. Dilerseniz arabanızla gezip, boğazın güzel havasının tadını çıkarırsınız, dilerseniz de ağaçların arasında uzun bir yürüyüşe çıkarsanız. Hem ne olursa olsun, buranın keyfini çıkarın deriz!

Truva Antik Kenti

Şehrin biraz dışında yer alıyor ancak yolunuzu bir şekilde düşürmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer aracınız yoksa, buraya düzenlenen turlara katılabilir veya otobüslere binebilirsiniz. Çanakkale’deki en eski yerleşim yerlerinden biri. Homeros’un hikayelerinden fırlamış bu kentte 3000 yıllık bir geçmiş ayaklarınızın altında, bir kol mesafesinde duruyor olacak. Kentle ilgili ilginç bir bilgi: Kurulduğu tarihlerde denize yakın konumda bulunsa da zaman içerisinde Karamenderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar sebebiyle denizle arasındaki mesafe açılmıştır. Ayrıca ilgilisi için, gitmeden Oğuz Atay’ın Tahta At adlı öyküsünü de okumanızı tavsiye ederiz.

Aynalı Çarşı

Çanakkale’nin meşhur türküsünde de anılan bu çarşı, şehrin otantik AVM’si. Aradığınız pek çok ürünü burada bulmak mümkün, sabunlar, el işi örgüler, bakır işleri, hediyelik eşyalar. Hem alışveriş için, hem de tarihi için gezebileceğiniz önemli mekanlardan birisi Aynalı Çarşı. Yapılış tarihi 19. Yüzyıl’ın sonlarına dek gelmektedir. Gezerken içerisi buram buram tarih kokmaktadır.

Morabbin Parkı

Şehrin içinde, Hükümet Konağı’nın önünde bulunan bu parkta dinlenip, Çanakkale’nin alışıldık gürültülerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ama tursitler buraya daha çok “tahta at” için geliyorlar. Başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı meşhur Troy filminde kullanılan tahta at, zamanında şehre bağışlanmış ve buraya yerleştirilmiştir. O bilindik sesleri dinlerken, tahta atı ziyaret de edebilirsiniz.

Dur Yolcu Silueti

Eceabat tepelerinde bulunan bu “siluet,” ağaçların arasındaki geniş bir alana çizilmiştir. Çanakkale fotoğraflarından gördüğünüz, Çanakkale Zaferi’ne gönderme yapan “Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir,” yazısı vardır. Boğazın öte tarafından da rahatlıkla görebileceğiniz bu silueti fark etmemeniz elde değil zaten.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Tarihi bu kadar zengin bir şehir olup da arkeoloji müzesine sahip olmamak olur muydu? Olmazdı tabii. Antik döneme ait pek çok eseri burada görebilirsiniz. Çanakkale’nin binlerce yıllık tarihini görmek ve öğrenmek açısından en önemli duraklardan bir tanesi. İçerisinde 30 bine yakın eser olduğu için gez gez, bak bak bitmez belki ama, bir yerinden başlamak gerek elbet.

Eski Ermeni Kilisesi

Tarihi geniş şehirlerin böyle bir artısı oluyor: Çok kültürlü ortamlarında farklı kültürlerden pek çok eseri, şehir hayatının içerisinde görebiliyorsunuz. Ve aslında hiç de o kadar farklı olmadığımızı anlıyorsunuz. Eski Ermeni Kilisesi de böyle bir yapı. Bugünlerde cemaati kalmadığı için kültür ve sanat evi olarak kullanılıyor. Bir zamanların kilisesinde tasavvuf etkinlikleri görmek oldukça değişik.

Suvla Şarap Fabrikası

Gelibolu Yarımadası’nın, mitolojik kaynaklarda şarabın doğduğu yer olduğu söylenir. O yüzden eğer şarap seviyorsanız, sizi buraların en meşhur şarap fabrikasına alalım. Burası Çanakkale turizm haritası için önemli bir nokta. Hem fabrikanın bir takım bölgelerini gezme imkanınız oluyor hem de birbirinden leziz şaraplardan tadıp, yanına da lezzette aşağı kalmayan peynirleri yuvarlayabilirsiniz.

Çanakkale’nin tadını doya doya çıkarmanızı sağlayacak rehberi okudunuz. Şimdi sekmeleri usulca kapayın ve yola çıkın! 😉

İlginizi Çekebilir :  Yemyeşil Bir Cennet: Atatürk Arboretumu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Çanakkale Haberleri

    Çanakkale geziye gelecek arkadaşlara şimdiden merhaba. Çanakkale gittikçe kalabalık olmaya başlayan bir şehir bu yüzden Çanakkale haberleri takip edilmesi gerekiyor. Bunun için kesinlikle yerel medyayı kullanın. Ani yol çalışmaları, müzelerin açık olup olmaması konusunda ulusal medya gerekli yanıtı veremeyebilir.