Çanakkale turu

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış “Çanakkale’de nereler gezilir” diye soranlar için 10 maddelik bir gezi planı hazırladık.

Birinci Dünya Savaşı’nda en çetin mücadelenin verildiği Çanakkale, hem bu yönüyle hem de Antik dönem tarihiyle dikkat çekiyor. Sahip olduğu adalarla deniz turizminin önemli rotalarından biri olan Çanakkale’de sadece deniz, güneş ve plaj üçlüsüyle değil, tarihî ve kültürel turizmle dolu dolu bir tatil yaşamak istiyorsanız bu yazıya mutlaka göz atmalısınız.  denize girmek dışında bu şehrin tarihini koklayarak, hissederek anlamak için Çanakkale’de nerelere gidilir, sorularını sizin için cevaplamaya çalıştık. Çanakkale hakkında çok fazla bir şey bilmiyorsanız sizin için daha detaylı bir gezi rehberimiz mevcut.

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı

Çanakkale denilince akla gelen ilk şey I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’ndeki mücadeledir. Çanakkale gezi planı yapılırken ilk akla gelen yer ise Çanakkale Şehitliği’dir. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan şehitlikler, anıtlar, Kilitbahir Kalesi, Anzak Koyu ve Çanakkale Savaşı’na dair ne varsa bulacağınız bu yarımadayı gezmek için gezi planınızda ayrıca zaman ayrımanız gerekiyor.

Truva Antik Kenti

Kaz Dağı’nın eteklerinde bulunan bu antik kent, 9 tane şehrin birbiri üzerine kurulduğu ören yeridir. Yaklaşık 5 bin yıllık olduğu düşünülen bu şehrin girişinde sizi meşhur Truva Atı karşılıyor. Çanakkale merkezdeki Truva Atı, sizi yanıltmasın. O at, Brad Pitt’in başrolünde oynadığı Troy filminden kalmıştır.

Assos

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan Assos’un plajlarında denize girebilir, Assos Antik Kenti’ni ve Behramkale Köyü’nü gezebilir, Atneha Tapınağı’nı ziyaret edip buradan Midilli Adası’nı seyredebilirsiniz. Tüm bunlar dışında Assos’un kamp yapma alanına sahip olduğunu da belirtelim.

Aynalı Çarşı

Gelelim Çanakkale merkezde gezilecek yerlere. Bir 19. yüzyıl eseri olan ve adının türkülerde geçtiği  bu çarşıda yöresel hediyelik eşyalar bulmak mümkün.

Kordon

Çanakkale’nin merkezinde yer alan ve sahil şeridi olan Kordon, Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerler denilince ilk sıralarda yer alıyor. Troya filminde kullanılan Truva Atı ile Güneş Saati’nin de bulunduğu Kordon’da onlarca cafe ve restoran bulunuyor. Güneşli bir günde burada yürüyüş yapmak, deniz manzaralı cafelerde vakit geçirmek keyifli olacaktır.

Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Savaşı’nda kullanılan birçok silahın ve Nusret Mayın Gemisi’nin orijinal boyuttaki maketinin sergilendiği bu müze, 1. sınıf askerî müze sıfatını taşıyor. İçinde kütüphane ve hediyelik eşya binasının yanı sıra fotoğraf ve resim sergileri de bulunuyor. Aynı alan içinde bulunan Çimenlik Kalesi’ni de görmeden buradan ayrılmayın.

 

İlginizi Çekebilir :  İki “İlk” Bir Kamp: Sahilköy Camping

Arkeoloji Müzesi

Şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan müzede yaklaşık 13 bin adet arkeolojik eser sergileniyor. Tarihin birçok dönemine ait eserlerin sergilendiği bu müzeyi gezince Çanakkale’nin beşiklik ettiği medeniyetleri yakından görme fırsatı bulacaksınız.

Kestanbol Kaplıcaları

Tarihi M.Ö. 310 yılına uzanan Ezine’deki bu kaplıca, 73 derecelik suya sahip termal havuzlarıyla sağlık turizmi içim imkân sağlıyor. Birçok otel ve pansiyonun bulunduğu kaplıca alanının denize uzaklığı 2 km’dir.

Bozcaada

Çanakkale gezisi için planınıza mutlaka adaları da dâhil etmelisiniz. Bozcaada’da dar sokakları gezmeli, Rumlardan kalma evleri, şarap fabrikalarını ve üzüm bağlarını görmeli, imkân bulursanız bağbozumu festivaline katılmalısınız. Bozcaada Kalesi, Ayazma Manastırı, rüzgar gülleri, Bozcaada Müzesi görülecek diğer yerler arasında yer alıyor. Denize girmek için Ayazma, Tuzburnu ve Mitos plajlarını kullanabilirsiniz.

Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’da eski Rum köylerini, kiliseleri, manastırları Tepeköy Çınaraltı’nı, Kaya Mezarı’nı ve Sualtı Millî Parkı’nı mutlaka görmelisiniz. Marmaros Şelalesi, Türkiye’nin en batı ucunda yer alan Uğurlu Köyü, Tuz Gölü, koylar ve plajlar da Gökçeada’da görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Gezdik, gördük, eğlendik! Peki, Çanakkale’de ne yenir, hangi yöresel lezzetler tadılır şimdi kısaca buna bir göz atalım.  Şehrin kendine ait meşhur lezzetleri arasında ezine peyniri, çavuş üzümü, peynir helvası, zeytin, zeytinyağı ve tabii ki balık yer alıyor. Karadeniz için hamsi neyse Çanakkale için de sardalye odur. Bunların dışında biber parpulaması, ovmaç çorbası, iskorpit çorbası, tumbi, melki yemeği ve börülce köftesi tatmanız gereken diğer yöresel lezzetler arasında yer alıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Çanakkale Haberleri

    Merhaba, Çanakkale’yi tanıtmış olduğunuz için size sonsuz teşekkür ederiz. gelecek misiniz? Sizin önerilerine ek olarak bizde Çanakkaleliler olarak birkaç bir şey söylemek isteriz. Çanakkale gün gün büyüyen bir şehir, her geçen gün farklı bir şey söylenebilmekte. Seyahatinizi etkileyebilecek olaylar meydana gelebilir. Bu yüzden Çanakkale haberleri için yerel basını takip etmeniz gerekli. Ulusal basında pek fazla yer almamakta.