Cennet ve Cehennem Çökükleri hakkında bilgiler

Cennet-Cehennem Çökükleri Hakkında Bilgiler

Mersin’de bulunan Cennet ve Cehennem obrukları hakkında bilgiler alabileceğiniz yazımız sizlerle. Okulumuz olan Mersin Toroslar Anadolu Lisesinde bir ilki gerçekleştirerek; 2017-2018 Öğretim Yılında, Dağcılık ve Su Sporları Kulübünü kurduk. Kulüp olarak yıl içerisinde çok farklı teorik ve uygulamalı etkinlik gerçekleştirdik. Ancak, gerçekleştirdiğimiz son etkinlik diğerlerinden farklı özellikler taşıyordu. Yaptığımız     bu etkinlikte amacımız sadece, ilimizdeki bir turizm beldesini gezmek değildi. Biz öncelikle öğrencilerimize yaşadıkları doğal, kültürel ve tarihi çevreyi tanıtmayı, sahip çıkmayı ve değerini bilmeyi öğretmeyi hedefledik. Öğrencilerin basın- yayın organlarından veya ders kitaplarından gördükleri yerleri bizzat kendi gözleriyle görmelerini, yaşayarak öğrenmelerini sağlamaya çalıştık.

Bu kısa girişten sonra artık gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri tanıtabilir ve hissettiklerimizi paylaşabiliriz. Gezimizin ilk durağı Cennet-Cehennem olarak adlandırılan obruklardır. Kısaca bilgi verecek olursak; Mersin‘in Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu beldesinde bulunan Cennet-Cehennem obrukları, her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Doğal yollardan oluşan bu iki büyük çukur, halk arasında; obruk, mağara ve çökük gibi isimlerle de anılıyor.

Akdeniz Bölgesinin genelinde izleri bulunan karstik yapının yıllar içerisinde yağmur ve doğal koşulların etkisiyle çökmesiyle meydana gelen bu iki çukur, bugün önemli bir turistik çekim merkezi. Kireç taşından oluşan platoda yer alan yapılar, farklı efsanelere konu olmaları nedeniyle de ilgi çekiyor.

Cennet Mağarasına inmesi ve çıkması insanı biraz yorsa da yolunuz Silifke’ye düştüğünde bu doğa harikası obrukları görmelisiniz.

Cennet Çöküğü Mağarası

Yeraltı deresinin yol açtığı kimyasal erozyonun etkisiyle çöken tavan, Cennet Mağarası’nı oluşturmuş.        İçinin yemyeşil oluşu ve dibinde akarsunun bulunuşu nedeniyle cennet deniliyor. Derinliği 70 metreye      ulaşan mağaranın elips biçimdeki ağız kısmının çapları 250 ve 110 metre. Çökük tabanın güney ucunda           yer alan küçük kilise inanç turizmi için önem taşıyor. Kilise girişindeki kitabede yer alan bilgilere göre bu kilisenin MS 5. yılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapıldığı belirtiliyor. Özellikle bölgeyi ziyaret eden Hristiyanların ilgisinde olan Meryem Ana Kilisesinin çatısının bulunmaması ilginç bir özellik olarak kabul ediliyor. Öncesinde kilisenin yerinde daha eski başka bir tapınak olduğu bilgisi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir :  Adrasan Suluada Gezisi

Cennet Çöküğüne 452 basamaklı taş bir merdivenle iniliyor. Kilise 300. basamakta bulunuyor. Denizden yüksekliği 135 m. olan bu çöküntü içine, Romalılar devrinden kalma antik bir merdivenle iniliyor. Kiliseyi  geçer geçmez herkesi etkileyen mitolojik yeraltı deresi sesi duyuluyor. Bu derenin karstik yapıyı aşarak Akdeniz’e ulaştığı tahmin ediliyor.

Cehennem Çöküğü

Cennet Obruğu’nun 75 m kuzeyinde yer alan Cehennem Obruğu da karstik zemin yapısının erozyona    uğraması ile oluşmuş. İçerisine inilmesi mümkün olmayan obruğun ağız çember çapları 50 ve 75 metre      derinliği ise 128 metreye ulaşıyor.

Seyir terasında öğrencilerimle… Arkamızdaki Cehennem Obruğu.

Adrenalin duygusunu hissetmek isteyenler, özel ekipmanlarla mağaraya inme denemeleri yapıyor.        Mağarayı yukarıdan izlemek için geniş bir seyir terası bulunuyor.

Doğal yollarla oluşmuş Cennet ve Cehennem Çökükleri Narlıkuyu, Silifke yakınlarında bulunuyor. Silifke’ye  22, Mersin Kız Kalesi’ne 7 km’lik mesafede bulunan mağaralar, birçok farklı hikaye ve efsaneye konu olmuş.

Mitolojiye göre, Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu  Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda bekletmiş.

Cennet-Cehennem Obruklarına Nasıl Gidilir?

Cennet-Cehennem Obruklarının bulunduğu Narlıkuyu mahallesi Mersine yaklaşık 72 km mesafededir. Silifke’den 22 km, Mersin Kızkalesi’nden 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Silifke-Mersin karayolunun 20. km’den kuzeye ayrılan 2 km kadar uzayan dağ yoluyla ulaşılıyor. Yol boyunca çok sayıda küçük kafe ve restoranlar sıralanıyor. Özellikle bölgede yöresel kahvaltı hizmeti sunan çok sayıda işletme bulunmaktadır.

Konaklama için, Mersin, Silifke veya Erdemli’de ya da yol üzerindeki yerleşim yerlerinde çok sayıda otel    tercih edebilirsiniz. Otel tercihi dışında ise motel veya günü birlik evlerde veya pansiyonlarda kalmak da mümkün.

Mersin, gezilecek yerleri ile ziyaretçilere birbirinden farklı seçenek sunuyor. Şehirde, klasik deniz, kum-güneş tatilinin yanı sıra tarihi, kültürel değerleri kapsayan zamanda yolculuk da mümkün.

İleriki yazılarımızda bunlara da değineceğim. Yeni yazılarımızda buluşmak dileğiyle…

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir