Cocos (Keeling) Adaları: Avustralya’nın En Tropik Adası

Maldivler ve Mauritius’u bir kenara bırakın, Hint Okyanusu’nda size paranızın tam karşılığını verecek başka bir takımadası daha var. Avustralya’nın gizli tropik ada cenneti Cocos (Keeling) Adaları ile tanışın.

Avustralya, Whitsundays gibi güzel adalarıyla tanınır. Fakat pek çok insanın bilmediği Hint Okyanusu’nda Cocos (Keeling) Adaları denen izole bir ada zinciri var. Tarihini ve yapılacak en iyi şeyleri de içeren bu Avustralya bölgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Cocos (Keeling) Adaları’nın tarihi

Cocos (Keeling) Adaları, Batı Avustralya’daki Perth’ten 2.750 kilometre (1,709 mil) uzaklıktadır. Takımadalar, Hint Okyanusu’ndaki Avustralya ve Sri Lanka’nın arasında stratejik olarak konumlandırılmışlar. En yakın komşuları, 1,000 (621 mil) kilometre uzaklıkta bulunan Christmas Adası’dır.

İngiliz Kaptan William Keeling ilk olarak Keeling Adalarını 1609’da keşfetti ve haritada işaretledi. Burası, Cocos (Keeling) Adaları Yasası 1955’te görevlendirilen ismin başladığı yer. 1814’te İskoç Kaptan John Clunies-Ross bu adaya yerleşti ve daha sonra 1901’de Mauritius, Java ve Avustralya’yı birbirine bağlayan bir telgraf istasyonu inşa edildi.

İlginizi Çekebilir :  Mauritius Gezi Rehberi - Detaylı Gezilecek Yerler

Dünya Savaşları

Ne yazık ki, telgraf istasyonunun hayatı 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın ilk deniz savaşlarından biri olan Keeling Savaşı ile durduruldu. Alman kruvazöründen bir gemi adı olan SMS Emden, iletişim istasyonunu devre dışı bıraktı ve Avustralya’dan birlikler ile savaştı. Kablo istasyonu, adalarda iki uçak pisti inşa edildiğinde İkinci Dünya Savaşında iletişim için de hayati önem taşıyordu.

Avustralya’nın devralması

Bu süre zarfından sonra Clunies-Ross ailesi, savaştan sonraki ilk yerleşimciler olarak adalara yerleşti ve hükmetmeye başladı. 23 Kasım 1955’te, Cocos (Keeling) Adaları resmen Birleşik Krallık’ın Singapur Kolonisi’nden Avustralya Topluluğu’na devredildi. 1970’lerde Avustralya hükümeti, Clunies-Ross ailesinin adalar üzerindeki “feodal tarzı” kuralından memnun değildi. 1978’de, aile adaları Avustralya’ya 6,25 milyon dolara satılmak zorunda kalındı. Her ne kadar Clunies-Ross ailesinin bazı üyeleri hala Cocos (Keeling) Adalarında yaşıyor olsa da, Matriarch John Cecil Clunies-Ross’a ve ailesine adadan ayrılmaları söylendi ve şimdi de bu ailenin soyundan gelenler Perth’de yaşıyor.

Cocos (Keeling) Adaları hakkında bilgiler

Nüfus

Bu adalar iki atotondan (Kuzey Keeling Adası ve Güney Keeling Adaları) ve 27 mercan adasından oluşmakta, ancak sadece ikisinde insanlar ikamet etmektedir. Adanın başkenti ve havaalanının bulunduğu West Adası’dır; ayrıca büyük ölçüde Cocos Malay nüfusuna ev sahipliği yapan Home Adasıdır. Cocos (Keeling) Adaları’nın mevcut nüfusu yaklaşık 600 kişidir. Sakinlerin% 80’i Sünni İslam’a inanıyor ve konuşulan iki ana dil Cocos Malay lehçesi ve İngilizce’yi içeriyor.

Keeling Adaları için Malay adı Pulu Kokos (Keeling) ‘dir. Malayca çevirileri de içeren Home ve West Adaları’nda yer alan bu dilde tabelalar da vardır. Noel Adası ile birlikte, Avustralya Hint Okyanusu Toprakları’nı oluşturur. Batı Avustralya, adalara kamu hizmetleri sunmasına rağmen, Temsilciler Meclisi üyesi Northern Territory’un Lingiari Bölümünden oluşmuştur.

İklim

Keeling Adaları tropik bir muson havası iklimine sahiptir, bu da kuzey Avustralya gibi ıslak ve kuru bir mevsimi olduğu anlamına gelir. Ortalama yaz (yağış mevsimi) sıcaklığı 30 ° C ve kış sıcaklığı ise yaklaşık 23 ° C’dir. Su sıcaklığı da yıl boyunca 26 ve 29 ° C arasında seyrediyor.

Ulaşım

Cocos (Keeling) Adaları’na gitmek için Perth’den hareket eden ve Christmas Adası’ndan geçen Virgin Avustralya’nın uçuşları vardır. Ülkemizdeki uzun süreli tatil yapılan bayramlar bu adaları gezmek için mükemmel bir bahane olabilir. Batı Adası’na gitmek için en popüler ulaşım aracı ise bisiklet. Batı Adaları ile Batı Direction Adaları arasında da feribotlar bulunmaktadır. Bu adalar ve isimleri ilk okumanızda kafanızı karıştırabilir fakat şu adresten incelerseniz gayet anlaşılması kolaydır.

Cocos (Keeling) Adaları’nda yapılacaklar

Suyun kristal berraklığında turkuaz olduğu ve kumun saf beyaz olduğu Keeling Adalarındaki su bazlı aktivitelerle ilgili yapabileceğiniz bir çok şey bulunuyor. Mesela bu adada bulunan Cocos Dive, görünürlüğün mükemmel olduğu ve deniz yaşamının bol olduğu dalış gezilerini organize eden yerel bir şirkettir. Tercih edebilir ve bu adaların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca şnorkelle yüzme, kış aylarında da bonfishing ve kitesurfing gibi popüler aktiviteler bolca mevcut.

Yeni adı verilen Cossies Plajı (Avustralya’nın Genel Valisi Sir Peter Cosgrove), Direction Island’da 2017’de Avustralya’nın En İyi Plajı seçildi. Burayı Charles Darwin 1836’da ilk gördüğünde “gökten gelen cennet” olarak nitelendirdi ve 180 yıldır bu şekilde anıldı.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir