CouchSurfing Nedir, Nasıl Yapılır?

Konaklama için dünya parası harcamak istemeyenleri şöyle bir kenara alalım zira CouchSurfing sayesinde bu mümkün! CouchSurfing nedir, buyursunlar anlatalım!

Kimi zaman seyahat için pasaporttu, vizeydi, uçak biletiydi derken, bütün bir cüzdanı konsolosun önüne bırakabiliyorsunuz. Hiçbiri de gezgin dostu değil ve çok pahalılar. Ama neyse ki, ücretsiz konaklama için harika bir seçeneğimiz var: CouchSurfing! CouchSurfing Türkiye içinde de kullanılan önemli bir platform. Hem insanlarla tanışıp, hem de evlerinde kalabiliyorsunuz. Lafı uzatmadan buyrun anlatalım!

CouchSurfing Nedir?

Temelde yardımlaşma üzerine dayalı bir platform. Evinde boş bir kanepesi veya başka birinin kalabileceği bir yer olanlar buraya üye olup, uygunluklarını yazıyorlar. Siz de bu siteye girip, gitmek istediğiniz yerde uygun bir yer varsa, yerin sahibiyle iletişime geçebiliyorsunuz. Tamamen ücretsiz ve yardımlaşma üzerine kurulu bir platform. Zaman zaman ücret isteyenler çıkabiliyor ancak siz onlara itibar etmeyin, hatta ihbar edin. Uzaklaştırılırlar.

Nasıl İşliyor?

Öncelikle www.couchsurfing.com adresine gidip kayıt oluyorsunuz. Sizden bilgilerinizi istiyor: Siz kimsiniz, neler yaparsınız, neyi yapmak istersiniz gibi gibi, sizi anlatacak her şey. Daha sonra gitmek istediğiniz yerde kalacak yer sağlayabilecek biri var mı ona bakıyorsunuz. O kişinin hesabına girip, kişisel bilgilerini görebilirsiniz. Bu bilgileri iyi değerlendirmeniz lazım, onlara değineceğiz. Eğer kişi size uygunsa ona mesaj atıp, platform üzerinden iletişime geçiyorsunuz. Anlaştıktan sonra her şey ayarlanıyor!

Güvenilir mi?

Bunu internetten alışveriş yapmak gibi düşünün. Nasıl ki insanlar alışveriş deneyimlerini yazıyorsa CouchSurfing deneyimleri de paylaşılıyor. Bir kişinin profiline girdiğinizde, ister ev sahibi olsun, ister konuk, insanların o kişi hakkındaki deneyimlerini okuyabilirsiniz. Bu aşamada bu deneyim paylaşımı oldukça önemli. Zira size esas güven veren taraf bu. İnsanlar birbirlerini puanladıkları ve deneyimlerini paylaştıkları için de, seçiminiz biraz daha rahat oluyor. Platform da zaten, iyi puan almış kişileri öne çıkarıyor.

Kişisel Bilgi Paylaşımı Önemli Mi?

Bu sizin güvenirliğinizi arttıracaktır. Sonuçta insanlar sizi evlerine alacaklar ve birkaç gün beraber yaşayacaklar. Sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olurlarsa o kadar iyi. Paylaşabileceğiniz her türlü bilgiyi paylaşın deriz. Tabii aynı şekilde, sizin de bu bilgiyi talep etme hakkınız bulunduğunu unutmayın.

Ev Sahibi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle herkes, konuğundan ne beklediğini yazıyor zaten. Sessiz olması, eğlenceli olması, sigara içmesi, içmemesi, evcil hayvan sevmesi ve benzerleri derken, sizi ve ev sahibini rahat ettirebilecek pek çok mevzu var. Örneğin gideceğiniz yer salonda bir kanepe mi, yoksa boş bir oda mı? Fotoğrafları var mı? Konumu neresi? CouchSurfing kullananlar olarak, ev sahibinin – veya konuğun – profilini iyi okumalısınız. Eğer bu tarz bilgiler orada yazmıyorsa, mesajlaşırken bunları konuşmakta fayda var. Zira işin ucunda kötü veya mükemmel bir tatil geçirmek var.

Her Şey Karşılıklı!

Eğer platformda yeniyseniz pek bir sıkıntı yok. Ancak gezip, ev sahibi bulanlardan aynı şekilde evlerinde birilerini ağırlaması da bekleniyor. Böyle bir şey yapmıyorsanız tabii ki sıkıntı değil, ancak yapıyorsanız güvenilirliğiniz artıyor.

Ek Avantajları

CouchSurfing kalacak yer meselesini ücretsiz halletmekle kalmıyor, aynı zamanda şehirli birinin deneyimlerinden faydalanma imkanı da sunuyor. Şehri tanıyan biriyle kaldığınız için, daha hesaplı ve verimli bir tatil geçirebiliyorsunuz. Ana akım yerlerden uzaklaşıp daha az bilinen yerleri keşfedebiliyorsunuz. En iyisi: Çok iyi bir arkadaş ediniyorsunuz.

Umarız çok iyi arkadaşlar da edinirsiniz! İyi tatiller!

İlginizi Çekebilir :  Avrupa Fatihleri için Interrail Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir