Damak Tadımızın En Yakın Olduğu Dünya Mutfakları

Tarih boyunca bu topraklarda birçok farklı kültür yaşadı. Bu nedenle mutfağımız da zengin ve farklı tatlara ev sahipliği yapıyor. Peki, hangi ülkelerin mutfak kültürleri bizim damak tadımıza uygun? Bu yazımızda sizin için damak tadımızın en yakın olduğu kültürler hakkında bilgi vereceğiz.

Lübnan Mutfağı

Eğer ağır yemeklerin olduğu Doğu mutfağı hayranıysanız, Lübnan mutfağından da zevk alacağınıza eminiz. İçli köfte, kebap, sucuk, köfte ve pastırma gibi birçok lezzete ev sahipliği yapan bu kültür, Türklerin damak tadına uygun farklı yemek tariflerini de bünyesinde barındırıyor. Mesela Lübnan’da yiyeceğiniz Tabuleh size bizim kısırımızı anımsatacaktır. Bu ülkede size değişik gelen yemekleri de denemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü emin olun bayılacaksınız.

Suriye Mutfağı

Eğer Suriye’ye giderseniz emin olun ki mutfak konusunda asla yabancılık çekmezsiniz. Çünkü komşumuz olan bu ülke bizimle hemen hemen aynı mutfak kültürüne sahip. Fava, humus, falafel gibi çeşitli lezzetleri bünyesinde barındıran Suriye’nin yemeklerini çok seveceksiniz. “Ya tatlılar?” dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin, çok sevdiğimiz helva ve künefe gibi tatlılar Suriye’de de bulunuyor. Suriye ve Türkiye mutfağı ciddi anlamda benziyor.

Balkan Mutfağı

İşte neredeyse ortak zevklere sahip olduğumuz bir mutfak. Osmanlı döneminde çok sayıda boyların bulunduğu bu bölgeden birçok yemek tarifi ülkemizde de geleneksel olarak yapılıyor. Özellikle göçmenlerle gelen mutfak kültüründe Boşnakların etkisi ciddi anlamda hissediliyor. Kısacası Balkanlar’a bir seyahat düzenlerseniz kesinlikle aç kalmayacak, aksine çok bile yiyeceksiniz. Köfteleriyle meşhur olan bu ülkelerde hamur işlerine de hayran kalacağınıza eminiz.

Akdeniz Mutfağı

Hafif yiyecekleri ile meşhur olan Akdeniz mutfağı da bizim damak zevkimize oldukça yakın tatlar içeriyor. İtalyanların ve İspanyolların yaptığı geleneksel yemekler bizim insanlarımız tarafından da çok seviliyor. Pizza, makarna, balık türleri, zeytinyağlı yemekler, soslar ve pide gibi birçok yemek neredeyse yüzlerce ortak özelliğe sahip. Mesela İtalyanların meşhur raviolisi bizim mantımızın neredeyse aynısı… Avrupa’nın metropollerinde bu tip yemekleri bulmanız mümkün olduğu için aç kalmayacağınızın garantisini veriyoruz.

Yunan Mutfağı

Yunanistan’a göç eden Rumlar sayesinde bu ülkeyle aramızda derin bir bağ oluştu. Bu bağı oluşturan en önemli etmenlerden birisi de mutfak kültürlerimiz. Yunan mutfağı ile ülkemizin mutfağının birebir aynı olduğunu söylesek tuhaf kaçmaz. Örneğin zeytinyağlılar, ot yemekleri, balık yemekleri gibi birçok tarifte onlardan etkilenmişiz. Onlar da aynı şekilde Türk kahvesi, baklava gibi hususlarda bizlerden etkilenmiş. Eğer Yunanistan’a gidecekseniz aç kalmayacaksınız. Tavuk döner, et döner, imam bayıldı bile yemeniz mümkün… Kısacası damak tadımızın en yakın olduğu  kültürler arasında kesinlikle Yunanistan’ı ilk sıraya yerleştirebiliriz.

Azerbaycan Mutfağı

Kardeş ülke olarak adlandırdığımız Azerbaycan mutfağıyla bizim mutfağımız neredeyse aynı. Aynı kültürün etkisiyle büyüdüğümüz için yemek zevklerimiz de hemen hemen benzeşiyor. Örneğin unlu mamullerimiz hiçbir farklılık taşımıyor… Bu nedenle Azerbaycan mutfağı ve Türk mutfağı kardeştir ifadeleri sıklıkla kullanılıyor.

Arap Mutfağı

Suriye ve Lübnan’dan bahsetmiş olsak da toplu olarak Arap mutfağının benzerliklerinden bahsetmeden geçmeyelim, dedik. Tarih boyunca sürekli olarak alışveriş halinde olduğumuz Arap ülkeleri ile mutfak kültürü açısından da neredeyse aynıyız. Körfez ülkeleri ve Yemen haricinde diğer Orta Doğu ülkelerinin yemek konusundaki damak tatları birbirleriyle aynı sayılır. Mesela “Musakka” Arap mutfağında da çok sevilen bir yemektir ve aynı isimle anılır. Bunun yanı sıra bizim içli köftemiz Lübnan, Suriye, Filistin ve Ürdün’de “Kibbe”dir. Çok sevdiğimiz ve bayılarak tükettiğimiz lahmacun, asıl olarak Arap mutfağına ait bir yemektir. Irak’ta da yoğurt bulunuyor. Bu yoğurdu tıpkı Yunanların yaptığı gibi bizden esinlenerek almışlar. Onu belirtmek zorundayız.

Gittiğinizde yemek yemekten hiç çekinmeyeceğiniz mutfakları sizin için topladık. Doymadan dönmeyin! 😉

İlginizi Çekebilir :  Şubat Ayında Gezebileceğiniz En İyi 8 Ülke

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir