Denizli'de gezilebilecek yerler

Denizli Gezilecek Yerler Listesi

Denizli’ye gitmeyi düşünenler ve hazırlık yapanlar buyursunlar! Sizler için Denizli gezilecek yerler listesi hazırladık. Her ne kadar Türkiye turizm haritasında kıyıda kalmış bir şehir olarak gözükse de gerek tarihiyle gerekse doğal güzellikleriyle oldukça kıymetli bir şehrimiz Denizli. Kaplıcalardan antik kentlere, mağaralardan travertenlere kadar birçok gezi noktası sunuyor size. Her yıl binlerce turist burayı gezmeye ve görmeye geliyor. Biz de baktık ve Denizli’de nerelere gidilir onun listesini çıkardık!

Pamukkale

Denizli’nin azıcık dışında kalan Pamukkale tek kelimeyle mükemmel bir yer. Bir kere müthiş doğal güzellikler olan travertenlere sahip. Kalsiyum karbonatın çökelmesiyle oluşan travertenler, başta yumuşak jel bir halde olsa da zamanla sertleşip günümüzdeki katmanlı halini alıyor. Ayrıca Pamukkale’nin doğal güzellikleri arasında UNESCO tarafından koruma altında tutulan yer altı sıcak su bölgeleri de mevcut. Çeşit çeşit kaplıcaya sahip olan Pamukkale, kemiklerinize çok iyi gelecektir!

Hierapolis Antik Kenti

Frigyalılar döneminde inşa edilmiş Hierapolis antik kentin tarihi MÖ 190 yılına kadar uzanıyor. Antik tiyatrosuyla, sütunlarıyla, yollarıyla muazzam bir yer. Zaten bazı metinlerde “kutsal şehir” olarak bahsediliyor. MS 60 yıllarında, Roma İmparatorluğu zamanında bir depremde yıkılmıştır ama buna rağmen kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. 12. Yüzyıl’da Türkler’in eline geçen bu kent, UNESCO tarafından koruma altındadır. Bu güzel yerden daha fazla bilgi almak ve gezilecek yerlere göz atmak isterseniz sizi şuraya alalım.

Honaz Dağı Milli Parkı

Denizli’nin olağanüstü doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi. Denizli gezi rehberi hazırlarken mutlaka burayı da ekleyin. Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası bu dağın zirvesi olmakla beraber, bitki örtüsü de oldukça zengin. Öyle ki botanikçilerin yoğun ilgisini çekiyor. Siz de gittiğinizde bir kaşif gibi dolaşıp, etraftaki ağaçları, bitkileri ve hayvanları inceleyebilirsiniz.

Çizmeli Kaplıcaları

Şehir merkezinin biraz dışında Buldan ilinde bulunan bu kaplıcalar sadece kemiklerinize değil, her bir şeyinize iyi gelecektir. Yenice Kaplıcaları olarak da adlandırılır. Gidip dilediğiniz gibi sıcak sulara bırakabilirsiniz kendinizi. Kalp ve damar rahatsızlıklarına, hemoroite, karaciğer yetmezliğine ve daha birçok rahatsızlığa iyi geldiği söyleniyor.

Babadağ

Babadağ Denizli gezilecek yerler listenizde olmak zorunda. Aynı isimli dağın eteklerine kurulan, kiremit çatılı rengarenk evleriyle pek tatlı bir ilçesi. Dokumacılığı ile ünlü ve hala tezgahlar elle dokulamalar yapılıyor. Babadağ’ın muhteşem bir coğrafyası var. İlçenin dışında çıktığınızda sizi yemyeşil ağaçlar bekliyor. Dilerseniz ormanların içine  keyifli bir yolculuğa da çıkabilirsiniz.

Kocabaylar Kebap Salonu

Yaşasın yemek turizmi! Kocabaylar, Denizli’de yemek yenecek yerler arasında en popülerlerinden. 40 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyorlar ve belli ki neyi nasıl yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Denizli’nin meşhur ve lezzetli yemeklerinden biri olan tandır kebabını ayrı bir güzel yapıyorlar. Hemen sizi uyaralım: Gittiğinizde önünüze çıkan her şeyi yemek isteyeceksiniz!

Babadağlılar İş Merkezi

Babadağ’ın tekstik açısından önemine değinmiştir. Bu iş merkezinde, Babadağ’dan gelme çeşit çeşit tekstik ürününü bulabilirsiniz. Denizli’de alışveriş yapılacak yerler arasında en birincisi burası. Biraz başınız dönebilir ama çok değişik el yapımı ürünler bulabilirsiniz. Üstelik bunları cebinizi yakmayacak fiyatlara alabilirsiniz.

Akhan Kervansarayı

13. Yüzyıl’da Selçuklular’dan kalma bu yapı hala görkemini koruyor ve aktif. Aktif dediğimiz, içerisinde otel ve yeme – içme alanları bulabilirsiniz. Yapımında beyaz taşlar kullanılmış ve günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi becerebilmiştir. Açık ve kapalı iki bölümden oluşuyor. Denizli’ye gelen turistlerin önemli bir durağı. Gittiğinizde kalabalık olabilir, uyaralım.

Artık Denizli’de nerelere gideceğiniz, neler yapacağınızı biliyorsunuz! Gittiğinizde bizi de anmayı unutmayın!

İlginizi Çekebilir :  Masalsı Bir Kaçamak: Kalem Adası Hakkında Bilgiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir