Doğru yoldan kaybolmak güzel geliyor.

BİR BAŞKADIR KARADENİZ

Öyle bir diyardayım ki; çiçeklerin kokusu, bir kelebeğin kanat çırpışı bana düş satıyor. Bulutların içinde tutkularım birbir saklanıp, bulmam için daha da yükseğe çıkmamı söylüyor sanki. Doğanın insana ihtiyacı yok ama insanın doğaya ihtiyacı var. Karadeniz turumda evimi, her gün sisli dik yamaçlı bir dağa daha yakın kuruyorum. Pencerem tabi ki doğa.

Kamp Alanı

Burası bulutların ülkesi sanki. Hangi dik bir yamaca çıksam önüme kocaman bir bulut denizi beliriyor.

 

1400 km otostopla geldiğim yolculuktan sonra Taş mektep‘te yemek yemeye karar verdik. Bir yere girip çorba içtik. O küçücük yerde kalbi çok insanlarla tanıştık. Beni 300 yıllık kocaman bir konakta ağırladılar. 300 yıllık içi boş konağın içinde, pencereden fırtına deresini ve yüksek dağları izliyorum. Şehirlerde ne kör pencerelerimiz var oysa, önüne bir çiçek bile koyamadığımız. Terk edilmiş merdivenlerde, paslanmış kapı ve duvarlarda kendi çocukluğumun anılarını anımsıyorum. Pencerenin önünde durmasam  gökyüzü bu kadar güzel gelmez gözüme…

 

 

 

 

 

Bütün sorumlulukların, derdin, tasan, koşturmaların bulutların altında kaldı. Sanki gökyüzü bulutlarla el ele tutuşmuş gibi. Hayallerinden başka sokaklarını bildiğin bir ülke olmamalı. Sen inandığın yere aitsin.

Yolculuk bitiminde beni şaşırtacak olan şeylerin karadenizin doğası olacağını düşünürken, yardımsever, biraz asabi, doğaya aşık olup, inekleriyle koyunlarıyla vakit geçirmeyi daha çok tercih eden yayla insanı oldu. Bu yöreyi tanımak için türkülerine bile baksak yeterli. Gözlerimden çok,duygularıma şekil veren bir yerdi benim için.

Yukarı Kavrun

 

Taş Mektep

Haşim’le Yukarı Kavrun Yaylası‘nda tanıştım. Kendimize güçlü bir yürüyüş rotası çıkardık. Kavrun‘dan Samistal‘e Samistal’dan Hazindak-Pokut-Çinçiva‘ya kadar yürüyecektik dağların arasından. Çok dik ramlar bizi ilk günden karşıladı. Kaçkar dağları önümüze alarak tırmandık.

İlginizi Çekebilir :  Tarihi Geçmişi Görmek İsteyenler İçin Safranbolu

 

Kaçkar Dağları

Gördüğüm en güzel şey yayla çiçekleri tabi ki 🙂 Çok yüksek rakımlarda ayak izinin olmadığı yerlerde sayısız parfümden daha güzel kokan çiçekler 🙂

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments