karavan gezisi

Dört Teker Ev: Karavan Gezisi

Karavan yaşamı birçok avantajı beraberinde getiren bir yaşam stili. Zorlukları ve kolaylıklarıyla karavan sahibi olmak ne demektir? Buyrun bakalım.

“Neden karavan almalıyım” diye düşünüyorsanız hemen cevaplayalım; karavan sahibi olmak tıpkı bir kaplumbağa gibi evinizle beraber gezmek anlamına geliyor. İstediğiniz yere park edebildiğiniz bir eviniz olması eğer gezmeyi seven biriyseniz şahane bir şey. Gittiğiniz yerlerde istediğiniz kadar kalmanıza olanak sağlayan karavan, bir kere aldıktan sonra otel veya pansiyon arama derdinize son veriyor. Türkiye’de hem aileler hem de gezginler tarafından oldukça çok tercih edilen karavanlar için birçok tesis bulunmakta. Hatta benzinin daha ucuz olduğu ülkelerde daha da rahat gezebilirsiniz! Karavan fiyatları değişiklikler göstermekle birlikte karavanlar çekme karavan ve motokaravan olarak ikiye ayrılıyor. Çekme karavanlar, arabanızın arkasına bir aparatla bağlayarak peşinizden taşıdığınız modellerken, motokaravanlar kendi içinde moturu ve direksiyonu olan karavanlar oluyor.

İkisinin de kendine göre avantajları var.

Karavanınızla gidemeyeceğiniz engebeli veya tehlikeli yollar için, karavanda çadır, mat, uyku tulumu, fener gibi araçları mutlaka bulundurmanızı öneririz. Sırt çantanızda taşırken size yük olan tüm bu ekipmanları karavanda taşımak eminim ki size bir harika gelecek.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de karavanınızın su deposunu doldurup yola koyulmanız ve ne kadar suyunuzun kaldığından sürekli haberdar olmanız gerekiyor. Karavan tesisindeyken suyu doldurmayı ihmal etmemelisiniz! Bir diğer konu da elektrik. Akünüzü  doldurmayı da hiçbir zaman unutmamanız gerekiyor.

Karavanda tatil yaparken zorlayıcı denebilecek en önemli madde bence tuvalet konusu. Karavan bloglarında ve forumlarında sık sık rastlanan bir tartışma konusu tuvalet temizliğinin nasıl yapılması gerektiği. Kokuyu kesmek adına kimyasallar kullanmanız gerekiyor. Bir yandan eğer karavan almaya niyetliyseniz en kokusuz ve çevreci yöntem olan kompost tuvaletleri mutlaka bir araştırmanızı öneririz.

Karavanlarda 10 lt-30lt arasında değişen su tankları bulunuyor. Tuvalet için ise ayrı bir pis su tankı bulunuyor. Bu pis su tankını zaman zaman boşaltmanız gerekli. Atıklarınızı atacağınız yeri iyi seçmeniz çevreyi temiz tutmak adına çok önemli. 4 günde bir bu işlemi tekrarlamanız hijyen kuralları açısından iyi olacaktır. Karavanla tatil yapanlar bu tip şeylere çok dikkat ettikleri müddetçe keyifli zamanlar geçiyorlar; bu yüzden karavan almayı düşünenler iyi araştırmalı.

Türkiye’de karavanla gidilebilecek yerler sayıca fazla olduğundan da karavan sahibi olmak büyük bir avantaj.

Ege ve Akdeniz bölgeleri karavan seyahati açısından oldukça çok tercih edilen rotalar arasında. Likya yolu çevresine birçok karavan ve camping alanı bulunuyor. Bu bölgelere rahatlıkla gidebilirsiniz. Özellikle de Kaş, karavan turizmi açısından adı duyulmuş bir bölge.

Nevşehir’de yer alan Kapadokya da karavan seyahati açısından çok keyifli bir öneri olarak karşımıza çıkıyor. Karavanla tatil yerleri arıyorsanız, Kapadokya’yı gezi planınıza kesinlikle almanızı tavsiye ederiz. Karadeniz’in sahil şeridi de sunduğu imkanlar ve coğrafyasının güzelliğiyle hem karavancıları hem de diğer turistleri çeker durumda.


Gördüğünüz gibi ister denize girip kumlarda uzanmak istiyor olun, ister ormanların yeşilinde kaybolmak istiyor olun karavanla yapabilirsiniz. İstediğiniz tüm kıyafetlerinizle birlikte gezmek, kendi mutfağınıza sahip olmak ve yatacağınız yatağa para ödememek istiyorsanız bir karavan sahibi olmanızın tam zamanı. Üstelik karavan sahibi olmak için çılgınlarca para harcamanıza gerek yok; Polonyalı çift Karol ve Aleksandra’nın yaptığı gibi basit bir arabayı boyayıp, içine biraz emek vererek de kendi karavanınızı yaratabilirsiniz!

Karavancılıkla ilgili heveslendiğinizi umuyoruz. Sizi daha sıkı bir araştırmayla baş başa bırakıyoruz; çokça mutlulukla kalın!

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir