Drone kullanımının yasak olduğu ülkeler listesi

Drone Kullanımının Yasak Olduğu Ülkeler

Son yılların en popüler teknolojik aletlerinden biri olan drone kullanımıyla ilgili hala ne yapacağını kestiremeyen ülkeler var. Biz de size drone yasak olan ülkeler listesi hazırladık!

Drone artık herkesin eline geçebilecek kadar küçüldü ve ucuzladı. Bugün Türkiye’de bile, ucuzluğu ile bildiğimiz marketlerde de satılıyor. Ancak işin getirisi kadar, götürüsü de var gibi. Uçangöz kullanarak ulaşabileceğiniz bir takım özel bilgiler bulunuyor. Bunlar hem bireye hem de devlete ait bilgiler olabilir. Evimizi gözleyenden tutun da, alçaktan uçup bize zarar verene kadar her çeşidi mevcut. Ancak bazı ülkeler toptan uçangöz yasaklama yoluna gitmiş. Buyrun drone uçuşa yasak bölgeler ve ülkeler!

Askeri Alanlar

Birazdan sizlere ülkeleri sayacağız ancak öncesinde çok önemli bir şeyi hatırlatalım: eğer drone’unuz varsa sakın ama sakın askeri alanların üzerinde veya yakınında uçurmayınız. Zaten bu hava aracını uçurmakla ilgili her gün yeni yeni yasalar çıkıyor. Bu yasaları lütfen okuyun. Ama askeri alanlarda uçurmamak zaten cepte.

Cezayir

Cezayir çok fazla turist alan bir ülke. Sıklıkla uçuşlar yapılıyor burada. Aman dikkat, eğer hava aracınız varsa ve uçurursanız çok sağlam cezalar yiyebilirsiniz. Burada sadece drone yasak bölgeler bulunmuyor. Bütün bir ülkede drone uçurmak yasak.

 

Küba

Küba da önemli miktarda turist alan yerlerden biri. Dünyadaki ülkelerin %64’e yakını, drone ile ilgili yasalar koymuş durumda. Küba’da ise tek bir yasa var: Drone yasak.

İran

İran zaten kısıtlamaları ile bilinen bir ülke. Buna rağmen ciddi sayıda turisti ağırlamakta. Hatta bizim de seyahat etmenizi tavsiye ettiğimiz, önemli kültürü olan yerlerden bir tanesi. Ama yanınızda drone götürmeyin. Muhtemelen havaalanından içeri bile sokamazsınız. Bu konuda ne kadar katı olduklarını belirtmeye gerek görmüyoruz.

Fas

Drone yasası 2018 içerisinde pek çok ülkeye yayıldı demiştik. Fas da onlardan biri. Ne yazık ki burada da bu görüntü aletini uçurmak yasak. Halbuki o güzellikleri kuş bakışı görmek hoş bir deneyim olabilirdi. Fakat pek çok ülke, bu oyuncağın sahip olabileceği bilgilerden çekindiği için onları yasaklamakta.

Suudi Arabistan

Düşünsenize, Mekke’deki hacıların üzerinden vınnnn, bir anda bir şey geçiyor. Evlere şenlik. Ama muhtelemen Suudi Arabistan bu yüzden değil, yine bilgiye erişimden korktuğu için yasaklamıştır.

Madagaskar

Bizi en çok üzen ülke Madagaskar oldu. O muhteşem doğasının, ormanlarının, nehirlerinin arasında dolaşıp da, onları kuş bakışı çekemeyeceksiniz, zira burada drone uçurma kuralları çok net: Uçuramazsın. Git Google Earth’ten bak, diyorlar.

Kuveyt

Kuveyt belki çok fazla turist almıyor ama çok sayıda iş adamı alıyor. Ortadoğu’nun önemli petrol bölgelerinden bir tanesi. Pek çok ülke, uçangöz uçuş irtifası, uçuş alanlarıyla ilgili yasalar koyarken, Kuveyt direkt olarak yasaklamış. Drone’u yasaklayan ülkeler şaşırtıyor mu?

Irak

Her ne kadar Türkiye’deki ve Dünya’daki imajı çok kötü ve korkutucu olsa da, özellikle Türkiye ve Irak arasında önemli iş anlaşmaları yapılıyor. O yüzden sürekli olarak Irak’a giden birileri var buralarda. Aman dikkat: Bu oyuncağı uçurmaya çalışmayın. Yassak!

Suriye

Suriye de Irak ile aynı durumda. Aslında bakarsanız, terör olayları olurken, Türkiye’nin de imajı biraz böyleydi. Halbuki Suriye’nin bölgeleri birbirlerinden neredeyse habersiz. Aynı Türkiye gibi. Olur da bir şekilde yolunuz buraya düşerse drone uçurmaya çalışmazsınız zaten diye düşünmekteyiz.

Brunei

Burası Malezya’nın içinde bağımsız bir sultanlık. Küçük ama yolunuzun düşebileceği, düşmesi gereken bir yer. Ne yazık ki burada da uçangöz uçurmak yasak. Drone uçurma cezası nedir bilinmez ama, pek iyi davranmadıklarından eminiz.

Bol bol drone uçurabileceğiniz seyahatler dileğiyle!

İlginizi Çekebilir :  Hangi Ülkeden Hangi Hediyelik Eşya Alınır - 3. Bölüm

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir