Dubai katı kuralları

Dubai’de Tutuklanmanıza Neden Olacak 10 Şey

Dubai’de turistlerin tutuklanabileceği olağandışı kanunlar bulunmasına karşın hala turistler için açık ve samimi bir yer. Bu dinamik ve uluslararası şehri ziyaret ederken herhangi bir sorunun oluşmaması için kanun ve geleneklerden bazılarını araştırmak gezginler için iyi bir fikir olacaktır. Dubai gezinize başlamadan önce dikkat etmeniz gereken 10 şeyi paylaşıyoruz.

  • Ortalıkta Dans Etmek

Dubai’de yönetim tarafından izin verilmiş bir çok gece kulübü ve dans kulübü bulunuyor. Yetki verilmiş eğlence merkezleri haricinde (özellikle kamusal alanlarda) dans etmek suç olarak görülür, halka zarar verdiği düşünülür ve tutuklanmanıza neden olabilir.

Dubai kuralları

  • Küfretmek, müstehcenlik veya karşındakine karşı kaba konuşmak

Kaba veya müstehcen bir dille konuşmanız (jest olarak yapsanız bile!)  Dubai’de demir parmaklıklar ardında bir kaç gece geçirmenize sebebiyet verebilir. 2017 yılında sıcak bir tartışma ya da trafik olayı sırasında orta parmak gösterip küfür eden turistlerin hepsi tutuklandı. Siz siz olun kimseye her ne sebeple olsun kaba konuşmamaya özen gösterin, yoksa sınır dışı edilirsiniz.

  • Karşı cinsiyetle ulu orta samimi ilişkiler içinde olmak

Dubai’de evlilik dışı yaşayacağınız her durum sizi tutuklatabilir, ister BAE vatandaşı olun ister turist. Eşinizle bile bu ülkeyi ziyaret ederken dikkatli olmanızda fayda var. Zamanında bir çok turist sokak ortasında öpüştüğü için sınır dışı edildi.

  • Bir otel odasını karşı cinsle paylaşmak veya evli olmayan bir çift olarak yaşamak

Evli olmayan çiftlerin bir otel odasını paylaşması veya birlikte yaşaması tahmin edeceğiniz üzere Dubai’de yasadışı. Ancak, ülkede bulunan birçok büyük uluslararası otel evlilik durumunu kontrol etmemektedir, bu nedenle otelinizin ne kadar katı kuralları olduğunu öğrenmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, evli olmayan bir çift olarak birlikte tatile geldiğiniz konusunda övünmeyin. Yetkililerin duymasını istemezsiniz, değil mi?

  • Tecavüz suçlamasıyla yargılanmak ve bazı durumlarda tecavüz mağduru olmak

Şimdi gayet olağan bir durumdan bahsedeceğiz. Dubai’de tecavüz suçuyla karşı karşıya kalmanız., hapsedilmenize ve sınırdışı edilmenize neden olacaktır. Bununla birlikte Dubai Emirliği özellikle evlilik dışı yaşanan dost ilişkilerine karşı çok katı bir tutum sergiliyor. Şimdi ise olağan olmayan bir durumdan bahsedeceğiz! Eğer bu ülkede tecavüze uğrarsanız ülkenize hemen geri dönemezsiniz. Direk vatandaşı olduğunuz ülkenin büyükelçiliğine gitmeniz, kendinize bir avukat tutmanız ve tüm işlemleriniz tamamlanana kadar kalmanız gerekiyor.

  • Alkol lisansı olmayan bir yerden alkol almak
İlginizi Çekebilir :  Ver Elini Gürcistan: Batum Gezilecek Yerler

Dubai’de alkol içmek ancak bu şartlar altında izin verilir:  Alkol lisansı olan bir restoran veya bardan satın alınmalı ve kör kütük sarhoş olana kadar içmemelisiniz. Her ne sebeple olursa olsun alkollü bir şekilde sokaklarla gezip yakalanırsanız geceyi hapishanede geçirebilirsiniz.

  • Çok açık giyinmek

Açık kıyafetler giymek Dubai’de yasadışıdır, tutuklanmanıza ve hatta hapse girmenize neden olabilir. Toplumun ve hükümetin çoğunluğu tarafından kabul edilemez bir olgu olarak görülen bu durum günümüzde halkın ve turistlerin nasıl giyinmesi gerektiği konusunda sıkı kurallara sahip olmaya devam ediyor. Dubai’ye geldiğinizde kıyafet seçiminizi dikkatli yapmanızda fayda var.

  • Uyuşturucu ithalatı, satışı veya izinsiz kullanımı

Dubai’de uyuşturucu kullanımı, ithalatı ve satışı kesinlikle yasaktır. Bu yasayı ihlal ederek yakalanırsanız turist olsanız bile direk hapishaneyi boylarsınız ve hakkınızda soruşturma başlatılır. Az miktarda yasa dışı uyuşturucu bulundurmak bile en az dört yıl hapis cezasına çarptırılacağınız anlamına geliyor. Uyuşturucu kaçakçılığından dolayı suçlu bulunursanız büyük ihtimal idam cezasına çarptırılırsınız. Bizce takdire şayan!

  • Sosyal medyada bir hayırseverliği teşvik etmek

Birçoğumuzun inanması zor olacak ancak, hükümet izni olmaksızın bir hayır yapmak ve başkalarını teşvik etmek tutuklanmanıza neden olacak durumlardan biridir. Turist gelip neden bu kadar zengin bir ülkede hayır yapmaya kalksın ki? diye soracaksınız fakat vakti zamanında birçok turist farkında olmadan kendi hayır kurumları hakkında sosyal medyada bir şeyler yayınladıktan sonra sınır dışı edildi, bu yüzden dikkatli olun.

  • Sosyal medya üzerinden hükümete karşı eleştirilerde bulunmak

Yine ister turist olun isterseniz Dubai vatandaşı; ne olursanız olun bu ülkeyi ziyarete geldiğinizde sosyal medya üzerinden yapacağınız paylaşımlara dikkat edin. Ülke sınırları içerisinde hükümete karşı yapacağınız kötü bir eleştiri göz altına alınmanıza sebebiyet verecektir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir