Dünyanın en ünlü tiyatro salonları

Olmak Ya da Olmamak: Dünyaca Ünlü Tiyatro Sahneleri

Tiyatroseverler, tiyatroyu sevmek isteyenler birleşin! Sizin için dünyaca ünlü tiyatro sahneleri listesi hazırladık! “Bütün dünya bir sahnedir,” demiş pek sevgili William Shakespeare, “Ve bütün erkekler ve kadınlar sadece birer oyuncu.” Biz hayatın içinde rolümüzü oynamaya devam edelim ama tiyatro izlemeyi de ihmal etmeyelim. En eski sanatlardan birisi olan tiyatro iki buçuk bin yıl önce günümüzdeki halini alsa da, öncü halleri insanlık tarihi kadar eski. Hal böyle olunca sahneleri de ayrı bir önem taşıyor. O yüzden biz de sizler için dünyaca ünlü tiyatro salonları listesi hazırladık. İyi okumalar!

The Seebühne, Avusturya

Televizyonun evlerde yaygınlaşmasıyla birlikte tiyatroda da farklı üsluplar ortaya çıkmaya başladı. Bunun en fantastik örneği ise The Seebühne. Kendisi yüzen sahne olarak anılıyor ve oyun dekoruna göre şekilleniyor. Devasa sandalyelerin, ellerin, gözlerin havada uçuştuğu bu sahne, Quantum of Solace filminde de geçmektedir.

The Tampa Theatre, Florida

Peri masallarından fırlamış gibi gözüken bu salon, en iyi tiyatro salonları arasında sayılıyor. Mimar John Eberson tarafından tasarlandı ve 1926’da açıldı. Tavanından, yıldızlara benzeyen 99 adet lamba sarkar ve içi de akdeniz esintileri taşıyan bir avlu gibidir.

The Winter Garden, Kanada

Bir başka peri masalı sahnesi daha. 1913’te inşa edilen bu sahnenin iç mimarisi zaman zaman değiştirilmekte ve tavan süslemeleri bile burayı efsanevi yapmaya yetiyor. Bir zamanlar dünyada aktif olarak hayatına devam eden son çift katlı – balkonlu sahne olma özelliğini taşısa da, son yıllarda yeni yapılan tiyatro sahneleri ondan bu unvanı almıştır.

Minack Tiyatro, İngiltere

Deniz kenarında, antik tiyatroları andıran bu harika yapı aslında büyük fedakarlıkların ve hayallerin ürünü. 20. Yüzyıl’ın başında,gösteri yapmak isteyen amatörler tarafından inşa ediliyor ve Shakespeare’in oyunları oynanmaya başlanıyor. Özellikle 1932’de oynanan Fırtına oyunu, arkadaki gerçek deniz dekoru sayesinde epey ilgi görmüş. Günümüzde hala dünyaca ünlü tiyatro oyunları sergilemeye devam ediyor.

Herodes Atticus Odean, Atina

Adından ve yerinden de anlaşılacağı gibi kendisi adını hak eden bir antik tiyatro. 2. Yüzyıl’dan, Roma zamanından kalmıştır. Geçtiğimiz yüzyılda restorasyon çalışmaları yapıldıysa da, orjinalliğini büyük ölçüde koruyor. Atina’da düzenlenen meşhur tiyatro festivalinde kullanılan sahnelerden bir tanesidir.

Globe Theatre, İngiltere

Her ne kadar İngiltere tiyatronun doğduğu yer olmasa da, doyduğu yer olarak kabul ediliyor. Shakespeare’in 1599 açılan tiyatrosu daha sonradan aslında uygun olarak tekrar inşa ediliyor ve Shakespeare oyunlarını, dönemin tiyatro anlayışını da koruyarak oynamaya çalışıyor.

Syndey Opera House, Avusturalya

Avusturalya’nın alameti farikası olan bu bina Danimarkalı mimar Jornutzon tarafından 1973’te inşa ediliyor. Dünyanın en büyük tiyatro salonu mudur bilinmez ama en işlek olanı olduğu kesin. Yılda 1500’den fazla oyunla yaklaşık olarak 1.2 milyon seyirciyi ağırlıyor.

Zorlu PSM, Türkiye

Son yıllarda epey aktif olan Zorlu PSM, Türkiye’nin en büyük gösteri salonu olmaya da aday. Pek çok uluslarası alanda ün yapmış, önemli ekipleri memleketimize getiren Zorlu PSM, gerek konserleriyle, gerekse konferanslarıyla da epey büyük kitle ağırlıyor. Yerini bilmeyenler içinde adresi şuraya ekleyelim.

 

İlginizi Çekebilir :  Amerika 'da Görülecek ve Yapılabilecek En İyi Şeyler

National Centre For Performing Arts, Çin

2007’de kullanıma açılmış bu “dev yumurta” Fransız mimar Paul Andreu tarafından tasarlanmıştır. Etrafında bir de yapay göl bulunan bu sahnenin devamı suyun altındaymış gibi bir ilüzyon yaratıyor.

Size bahsettiğimiz tüm mekanları gezerken birbirinden güzel oyunları da izlemeyi unutmayınız! 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir