Dünyada Bulabileceğiniz En İlginç 11 Çöl Bölgesi

Güzel dünyamızın üçte birinin çöl olduğu düşünülürse bu sizi şaşırtabilir. Dünya üzerindeki bütün çöllerin kumları ya da kumulları yoktur, ya da sıcak bir iklime sahip değildir. Tüm çöllerin ortak özelliği aslında yağış ya da bu gibi durumların yaşanmamasıdır. Çöl dünyası hakkında keşfedilmesi gereken gizemli ve büyüleyici bir çok şey vardır, bu yüzden bazılarımız bu tarz yerleri seyahatlerimizde listemize almaktayız. Bir çöl meraklısı iseniz, bu yazımızda size ziyaret listenize eklemeniz için rüya gibi yerleri anlatacağız.

Kuzey Kutup Çölü (kuzeyde 75 derece)

Arktik Kutup Çölü, Alaska, Kanada, Grönland, Norveç ve Rusya’nın en yüksek noktası olan Kuzey Kutbu’nu ele geçiriyor. Bir çöl hakkında düşünürken, uçsuz bucaksız bir dünya akla gelmektedir. Gezegenimizin bu yüksek noktası Sahara’nın büyüklüğü kadar bir çöldür. Kuzey ve Güney Kutupları Çölü kutup ayıları, Kutup tilkisi, çok sayıda fok türü ve balina, mors ve milyonlarca kuş türü dahil olmak üzere, cesur sakinlerin şaşırtıcı bir koleksiyonuna ev sahipliği yapar.

Nk’Mip Çölü, Kanada

Nk’Mip Desert, “cep çölü” olarak bilinir. Kanada’nın batıdaki British Columbia eyaletinde yer alır. Genellikle yılda 10 santimetreden (25 santimetre kadar olabilir) daha az yağış alır, ancak zaman zaman kar yağışı ve yağmur yağışı da görülmektedir. Bu eşsiz ekosistem, ayılar, çakallar, geyikler, yılanlar, akrepler, kaktüsler ve büyüleyici kır çiçeklerini barındırmaktadır. Buradayken Osoyoos’taki yüksek mineral içeriği nedeniyle iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılan kutsal bir göl olan garip Spotted Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.

The Wave, Arizona

The Wave (Dalga), Utah ve Arizona arasındaki sınırda Kuzey Coyoto Buttes’te bir başka dünya jeolojik oluşumudur. Antik kumtaşının dalgalı kırmızıları, portakalları ve sarıları, ateşli dalgalara benzeyen, psychedelic bir fenomen oluşturur. Dalga’yı oluşturan kumtaşı, Jurassic Dönemi’nin Great Pangean Çölü’ne kadar uzanır. Kendiniz için bu büyüleyici çöl sahnesine tanıklık etmek için uzun bir yürüyüş yapmadan önce bir piyango sistemi ile düzenlenen bir yürüyüş izni ile kazanmak zorundasınız. Tek başına gidebilme imkanınız malesef yok 🙂

Black Rock Çölü, Nevada

Nevada’daki Black Rock Çölü’nü duyan ya da ziyaret eden çoğu insan, her yıl sonbaharda gerçekleşen dünyaca ünlü Burning Man Festivali nedeniyle bunu gerçekleştirdi. Bununla birlikte, Kara Kaya Çölü de olağanüstü bir jeolojik sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Fly Geyser ( Amerika’nın nevada eyaletinde bulunan ilginç bir yapı. yıllar önce jeotermal enerji için yapılan kuyu kazımı sırasında kazım düzgün yapılmadığından çözünen maddeler yükselmeye başlamış ve traverten bir tepe oluşturuyor. Geyser 1,5-2 metreye varan yüksekliğe su fışkırtıyor. Yapının renklerini Yellowstone ulusal parkındaki meşhur geyserlere de veren termofil organizmalar veriyor. Şu an özel mülk içerisinde yer alsa da yakınından geçen bir yoldan görülecek kadar büyük.) burada bulunmaktadır ve yeryüzünün derinliklerinden gelen jeotermal enerjinin polikromatik bir görüntüsüdür. Kara Kaya Çölü diğer tüm çöller gibi sert ve kuru iken, hala çeşitli bitki ve hayvan yaşamını desteklemektedir ve bu yerin muazzam alanı tuhaf bir rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Patagonya Çölü, Arjantin

Patagonya Çölü, Arjantin’deki en büyük çöl ve dünyanın yedinci en büyük çölüdür. Aynı zamanda dünyanın en zarif taşlaşmış ağaç koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır. Bu uçsuz bucaksız manzara, bir zamanlar lavlardaki bu toprak parçasını kaplayan katastrofik volkanik aktiviteye sahipken, günümüzde yoğun yağmur ormanları tarafından kaplandı. Bu muhteşem çöl ekosisteminde yaklaşık 200 farklı memeli türü ve 200’ün üzerinde kuş türü gelişmektedir. Sıcaklıklar tipik olarak 3 ila 12 santigrat derece aralığında kalır ve nadiren yağmur yağar.

İlginizi Çekebilir :  Benim İçin Ağlama: Arjantin’de Görmeniz Gereken Yerler

Salvador Dalí Çölü, Bolivya

Bolivya’daki Reserva Nacional de Fauna Andina Eduardo Abaroa’da yer alan Salvador Dalí Çölü, dünyaca ünlü ressam Dalí’nin ünlü dreamscape tablolarından birine benzediği görülmektedir. Dalí, aslında bu çölde yer alan herhangi bir sahneyi boyamasa da, kurak ortamdaki bir yürüyüş sizi Dali eserlerinden birinin içindeymiş gibi hissettirecektir. Arbol de Piedra yani diğer adıyla Taş Ağaç, burada en ünlü yerlerinden biridir.

Lençóis Maranhenses Milli Parkı, Brezilya

Lençóis Maranhenses Milli Parkı, mevsimsel vahalarıyla ünlü hale gelen beyaz kumlu bir çöldür. Kısa yağışlı mevsimi boyunca, kristal berraklığındaki tatlı su lagünlerinde su havuzları oluşturmaktadır. Bir çölün ortasında şeker beyazı kum tepeleri ve turkuaz su arasındaki karşıtlık gerçeküstü sahnelere ev sahipliği yapmaktadır. Lençóis Maranhenses Milli Parkı’nın kum tepeleri ve havuzları oldukça uzak bölgede bulunuyor, ancak tamamen erişilemez bir yerde değil, özellikle de günümüzde artık daha fazla tur şirketi buralara günlük turlar düzenlemektedir.

Huacachina, Peru

Lima’dan beş saat mesafefe, dev kum tepeleriyle çevrili olan Huacachina, şaşırtıcı bir çöl vahasıdır. Burada harika çöl manzarasının keyfini çıkarırken muhteşem olanaklara da sahip olabilirsiniz. Bu yerin yeryüzdende varolması süze olağanüstü bir hayalmiş gibi hissettiriyor; çünkü daha çok bir serap gibi görünüyor. Bölgede turizm yoğun olması sebebiyle kendinizi rahat hissedebilir ve çölün tadını satın alacağınız turlarla çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Peru Gezilecek Yerler - Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 15 Yer

Simpson Çölü, Avustralya

Simpson Çölü, Avustralya’daki üç eyaletin köşelerine yayılan devasa bir çöldür: Kuzey Bölgesi, Queensland ve Güney Avustralya’dan oluşmaktadır. Devasa kum tepeleri, dünyanın en eşsiz çöl sahnelerinden biri olmasını sağlayan canlı bir pas rengine sahiptir. Simpson Çöl Koruma Parkı çölün merkezinde yer alır ve paralel kumul çölünün mükemmel bir örneğidir.

Danakil Çölü, Etiyopya

Dallol bölgesi gezegenimizin en sıcak yeridir ve Etiyopya’daki Danakil Çölü’nde yer alır. Bir çölün olabilecek en güzel örneğidir. Manzara, aktif volkanlar, gayserler ve jeotermal yaylalardan oluşur. Oldukça cehennem sıcaklığında bir yer olmasına rağmen bölgedeki kaplıcalar onu oldukça çekici ve canlı prizmatik yapıyor. Bu düşmanca görünen çevreye giden taş döşeli yollar yani yollar bulunmamaktadır, bu nedenle en iyi ulaşım şekli çöl deneyimine gerçekten de eklenmiş olan deve üstünde yol almaktır.

Kara Çöl, Mısır

Kara Çöl, eski volkanik maddelerle kaplı siyah dağların yeryüzünü saran tamamen terk edilmiş turuncu ve sarı bir manzaradır. Komşusu olan Beyaz Çölün tam karşıtıdır. Bu neredeyse kıyamet hissi veren gerçeküstü bir sahne gibidir. Fotoğraf çekmek için büyüleyici bir yer ve Mısır’da seyahat ediyorsanız geçen bir ziyareti hak eden bir çöl.

İlginizi Çekebilir :  Mısır Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir