Dünyada Bulunması Zor En Uzak 11 İlginç Ada

Bir ada, kafanı temizlemek için mükemmel bir yer olabilir ve modern şehir yaşamının koşuşturmasından sıkılanlar için bir sığınak sağlar. Yine de bu listedeki adaların çoğu, çok az turist çekecek kadar uzak. Bazıları hafif dalgalara ve bozulmamış kumlara sahip olsa da, diğerleri çok daha buzlu ve evsizdir. Yemyeşil tropikal Niue’den Bouvet’i dondurmaya kadar ulaşılması zor dünyanın en uzak 11 adası sizlerle.

Pitcairn Adası

50’den fazla olmayan bir nüfusa sahip Pitcairn Adası, Yeni Zelanda kıyılarından 3,240 mil (5,215 km) uzaklıkta bulunan dünyanın en uzak adasıdır. Ada, 1789 yılında bir isyan sahnesi ve bir Kraliyet Donanması gemisi olan HMS Bounty’den gelen denizcilerin soyunun yaşadığı yerdir. 2004 yılında, ada sakinlerinin bir kısmının cinsel suçlarla suçlanmasıyla uluslararası dikkat çekmiştir.

Paskalya adası

Paskalya Adası anakara Şili’den 2,182 mil (3,522 km) uzakta yer almaktadır. Ada, Polinezya sakinleri tarafından inşa edilen 887 antik taş heykelleri ile ünlüdür.

Kerguelen Adaları

Güney Hint Okyanusu’nun ortasındaki Kerguelen Adaları, Madagaskar sahillerine 2.050 mil (3299 km) uzaklıktadır ve toplu olarak “Issız Adalar” olarak bilinir. Fransa’nın sahip olduğu adaların 45 ila 110 arasında bir nüfusu vardır.

Amsterdam Adası

Sadece 25 kişilik bir nüfusa sahip olan Amsterdam Adası, Fransa tarafından idare edilmektedir ve anakara Afrika’dan 2,500 mil (4000 km) uzaktadır.

Keeling Adaları

Yemyeşil tropikal bir iklime sahip olan Keeling Adaları (Cocos olarak da bilinir) Avustralya’ya aittir ancak aslında Endonezya’ya daha yakındır. Nüfus sayıları 600’den az, ancak bozulmamış kumsallar ve sıcak masmavi suları ile Keeling adaları bu listede bulunan diğer adaların bazılarına göre çok daha fazla nüfusa sahiptir.

Niue

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki bu küçük ada ülkesi, Yeni Zelanda’nın 1.500 mil doğusundadır. Ada, Yeni Zelanda’nın birleşik devleti iken, aynı zamanda kendi bayrağı ve hükümetiyle bağımsız bir ülkedir. Ağırlıklı olarak 1,600 nüfuslu Polinezya nüfusu, devlet tarafından finanse edilen kablosuz internet ve tüm okul öğrencileri için ücretsiz dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere bazı benzersiz avantajlardan yararlanmaktadır.

Tristan da Cunha

Bu Britanya deniz aşırı topraklarının yaklaşık 260 kişilik bir nüfusu vardır. Adanın ana köyü, Yedi Denizlerin Edinburgh’u, Dünya üzerindeki en uzak kalıcı yerleşimin adıyla ilgili iddialarda bulunmaktadır. Havaalanına ya da uçak pistine sahip olmayan adaya sadece tekneyle ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir :  Tristan da Cunha : Dünyada Ulaşması En Zor Yer

Bouvet Adası

Güney Atlantik’teki bu Norveç bölgesi, ara sıra yapılan araştırma seferleri dışında ıssız durumda. Okyanusun ortasında etkili bir buz bloğu olan ada, Antarktika’daki en yakın kara kütlesinden 1.000 mil (1.600 km) uzaktadır.

Macquarie Adası

Yeni Zelanda kıyılarına 600 km’den (965 km) daha fazla mesafede bulunan Macquarie adası, olağanüstü vahşi yaşamı nedeniyle UNESCO tarafından bir Dünya Mirası Sit Alanı ilan edildi. Her zaman orada yaşayan 40’tan fazla insan yokken, ada yaklaşık bir milyon penguen de dahil olmak üzere 3.5 milyon damızlık deniz kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Raoul Adası

Bu ıssız ada Yeni Zelanda’nın 670 mil (1080 km) kuzeyinde yer almaktadır. Kayalık uçurumlar volkanik adaya doğru gelir, ancak merkezi yemyeşil palmiye ormanları ile çevrelenmiştir.

Floreana Adası

Galapagos Adaları takımadalarının bir kısmını oluşturan Floreana Adası, anakara Ekvador’dan 600 mil (966 km) uzaktadır. Volkanik ada, yaklaşık 100 nüfuslu bir nüfusa sahiptir, ayrıca popüler dalış ve şnorkelli yüzme merkezidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir