Gezilmesi gereken en güzel 7 başkent

Dünyada Gezilesi En Güzel 7 Başkent

Başkentlere ayrı bir ilginiz varsa, “Sadece başkent gezip görmek istiyorum.” diyorsanız işte sizin için hazırladığımız en güzel başkenti olan ülkeler listemiz! İyi okumalar…

Londra, İngiltere

Her yıl yaklaşık 15 milyon ziyaretçi ağırlamakta olan İngiltere’nin başkenti Londra, tam bir eğlence ve sanat merkezi olmakla beraber aynı zamanda dünyanın en büyük kültürel yerlerinden biri. Kraliyet saraylarından, parlamento binasına, müzelerden, kiliselere kadar gezebilir ve nefes kesici manzaralar için dev bir dönme dolabın keyfini çıkarabilirsiniz.

Moskova, Rusya

Rusya’nın başkenti Moskova, gösterişli tarihi mimari yapıların, yerel park ve bahçelerin, müzelerin, mağaza ve restoranlar ile dolu geniş caddelerin bulunduğu harika bir şehir. En güzel başkentler arasında yer alan Moskova’da, Rus mimarisinin doruk noktası olarak nitelendirilen rengarenk Aziz Basil Katedrali ve Kremlin Sarayını ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Berlin, Almanya

Avrupa’nın başkentleri olarak düşündüğümüzde belki de ilk akla gelen ve tarihin, sanatın, kültürün buluştuğu başkentlerden biridir Berlin. Dünyaca ünlü Berlin Filarmoni Orkestra’sına ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Müzeler Adası’na da ev sahipliği yapıyor. Bu lokasyonlar Berlin’de, hatta Almanya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yorucu bir günün sonunda serinlemek için birçok bira bahçelerinin bulunduğu Tiergarten Parkı’nı da unutmadık tabii.

Paris, Fransa

Aslında ülkelerin başkenti dediğimizde en başta sayabileceğimiz şehirlerden bir tanesi, Seine Nehri’nin kıyısında, zarif güzelliği ve romantik atmosferiyle herkesi büyüleyen aşıklar şehri Paris. Aslında sadece Fransa’nın değil iş, moda, sanat ve kültürün de başkenti diyebiliriz. Bu harika şehir, Eyfel Kulesi, Notre Dame ve Champs-Elysées Bulvarı gibi görkemli anıtlarla dolu. Estetik doyuma sizi ulaştıracak olan Paris’teki muazzam mimari örneklerini elbette görün ama bu esnada alışveriş yapmayı da unutmayın.

İlginizi Çekebilir :  Paris Gezi Rehberi

Washington, ABD

Washington, dünya başkentleri arasında en önemlilerinden biridir. Diğer başkentler kadar büyük olmasa da Capitol, Beyaz Saray gibi ulusal sembollerin yanı sıra Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Amerikan Tarihi Ulusal Müzesi gibi birçok müzeyi ziyaret edebilir, Lincoln Anıtı ve Washington Anıtı’nı görebilirsiniz.

Tokyo, Japonya

Japonya’nın başkenti Tokyo, Dünyanın en modern ve en pahalı şehirlerinden biri. Ancak bu sizi hemen üzmesin; şehrin gelişmiş demiryolu ve metro ağları sayesinde kolay ve ucuz bir şekilde dolaşmanız mümkün. Tokyo’da nefes kesici modern gökdelenler, geleneksel japon evleri, Senso-ji Tapınağı, Meiji Tapınağı, Ueno Parkı ve Tokyo Ulusal Müzesi gibi gezilecek birçok yer bulunuyor. Ayrıca Tokyo’nun en yoğun alışveriş bölgesi olan Ginza’da çay,kahve dükkanlarında vakit geçirebilir, aynı zamanda Kabuki-za Tiyatro’sunda geleneksel Kabuki performanslarını ve Azuma-odori danslarını izleyebilirsiniz.

Ankara, Türkiye

En güzel başkenti olan ülkelerden bahsetmişken tabii ki Ankara’yı es geçmemek gerek. Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık 2. şehri olan Ankara’da başta Anıtkabir olmak üzere birçok görülmesi gereken yer bulunuyor. Ankara tarihini yansıtan ve yeniden restore edilerek turizme kazandırılan Hamamönü’nü ve yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen Ankara Kalesi’ni gezebilirsiniz. Kale çevresinde kafeler, hediyelik eşya dükkanları, otel ve restoranları dolaşmanın dışında Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

İlginizi Çekebilir :  Ankara Gezi Rehberi

Ve listemizin sonuna geldik! Şimdi sıra ilk önce hangi başkenti gezip görmek istediğinize karar vermeye geldi. Kararınızı verin ve hemen keşfe gelin!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir